Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Akcja społeczna!

Operacja Czysty Wisłok zakończona powodzeniem!

Podziel się
Oceń

W sobotę 29 marca w Rzeszowie odbyła się kolejna edycja akcji "Czysta Rzeka", której celem było uprzątnięcie brzegów Wisłoka z zalegających odpadów. Zbiórka uczestników miała miejsce na Żwirowni – popularnym miejscu wypoczynku i rekreacji. To właśnie stąd wyruszyli wolontariusze, którzy przez kilka godzin sprzątali okoliczne tereny nadrzeczne.

Inicjatywa zgromadziła dziesiątki mieszkańców Rzeszowa i okolic, którzy chcieli aktywnie zaangażować się w ochronę przyrody i poprawę stanu środowiska naturalnego w swoim mieście.

 

Współpraca wielu organizacji

Organizatorem akcji było szerokie grono organizacji społecznych i środowiskowych, w tym Fundacja Ukraiński DIM – Dom Integracji Międzynarodowej, Fundacja Będzie Dziko, Spółdzielnia Socjalna Polifonia Project, Viva – Akcja dla Zwierząt Rzeszów, Stowarzyszenie Folkowisko, Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej Germanitas, Fundacja O Rzesz!, Stacja Rzeszów Dziki, Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Kajaki Water Team oraz UKS Foxball II LO Rzeszów.

Wszystkie te podmioty wspólnie zaprosiły mieszkańców do wzięcia udziału w sprzątaniu rzeszowskich terenów nadrzecznych – miejsc chętnie odwiedzanych przez spacerowiczów, rowerzystów, wędkarzy i kajakarzy, a zarazem ważnych siedlisk wielu gatunków zwierząt.

Niecodzienne znaleziska

Podczas sprzątania wolontariusze natrafili na ogromne ilości śmieci – od popularnych plastikowych butelek i puszek po szkło, folie i metal. Nie zabrakło również bardziej zaskakujących znalezisk, takich jak zużyte dywany, suszarki do ubrań, grille turystyczne, fragmenty mebli, a nawet toaleta porcelanowa! Takie odpady nie tylko szpecą krajobraz, ale mogą też realnie zagrażać dzikim zwierzętom i wpływać na jakość wód rzeki.

 

Długowieczne zagrożenie dla natury

Obecność odpadów takich jak plastik, szkło czy metal w środowisku to problem na wiele dziesięcioleci. Tego typu materiały rozkładają się bardzo długo, uwalniając do gleby i wody szkodliwe substancje chemiczne. Regularne akcje sprzątania mają więc nie tylko wymiar estetyczny, ale też realny wpływ na stan lokalnego ekosystemu.

Działania również na Lisiej Górze

Szczególny zakres miały również działania prowadzone w rejonie Lisiej Góry. Do akcji włączyli się członkowie Rzeszowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) oraz wolontariusze poruszający się kajakami. Dzięki ich zaangażowaniu udało się dotrzeć do miejsc trudno dostępnych – w tym wysepek i zakoli rzeki – i zebrać odpady bezpośrednio z nurtu Wisłoka. Ta część sprzątania okazała się niezwykle efektywna i uzupełniła działania prowadzone z brzegu.


Więcej niż sprzątanie

Organizatorzy akcji podkreślają, że "Czysta Rzeka" to nie tylko działania porządkowe, ale również ważny impuls edukacyjny. Udział w wydarzeniu to okazja do integracji, wspólnego działania i rozmów o tym, jak każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska – zarówno poprzez udział w podobnych akcjach, jak i codzienne nawyki, takie jak segregacja odpadów czy ograniczanie zużycia plastiku.

Wspólne ognisko i śpiewy

Po zakończonym sprzątaniu uczestnicy zostali zaproszeni na ognisko, które odbyło się przy plaży na Żwirowni. Na wszystkich czekały wegańskie kiełbaski przygotowane przez Fundację Viva. Był to moment odpoczynku, rozmów i dzielenia się wrażeniami. Ciepła, otwarta atmosfera sprzyjała integracji, a poczucie wspólnoty było wyraźnie odczuwalne.

Popołudnie uświetnił występ ukraińskiego zespołu Beherynie, który zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania. Ludowe melodie i spontaniczna radość z muzykowania stworzyły wyjątkowy klimat, który na długo pozostanie w pamięci uczestników. Wspólne śpiewy nad Wisłokiem były symbolicznym zakończeniem dnia pełnego zaangażowania i solidarności.

Podziękowania i dalsze plany

Wszystkim uczestnikom należą się podziękowania za zaangażowanie i poświęcony czas. Dzięki ich pracy udało się oczyścić kolejne odcinki brzegów Wisłoka, co ma znaczenie nie tylko dla estetyki miasta, ale też dla komfortu życia jego mieszkańców i dobrostanu lokalnej przyrody.

Organizatorzy zapowiadają kontynuację działań i już dziś zachęcają do udziału w kolejnych wspólnych akcjach społecznych. Każdy może się przyłączyć – niezależnie od wieku czy doświadczenia. Wystarczą dobre chęci i odrobina czasu, by razem działać!


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama