Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama dotacje dla firm
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama Adam Dziedzic PSL
Reklama Gmina świlcza, Dawid Homa

Gdzie szukać pomocy medycznej w sylwestra i Nowy Rok?

Podziel się
Oceń

W noc sylwestrową i Nowy Rok pomoc medyczną można uzyskać w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. Adresy działających punktów są w wyszukiwarce NFZ "Gdzie się leczyć".
Gdzie szukać pomocy medycznej w sylwestra i Nowy Rok?

Autor: PAP/Piotr Polak

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz udziela porady w warunkach ambulatoryjnych i telefonicznie. W medycznie uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent skorzysta w razie nagłego zachorowania, nagłego pogorszenia stanu zdrowia – gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. A także gdy zachodzi obawa, że czekanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia, w razie zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych, biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają w godz. 18.00-8.00 od poniedziałku do piątku (czyli w przypadku 31 grudnia), a przez całą dobę – w soboty, niedziele i w dni ustawowo wolne od pracy – czyli 1 stycznia.

Aby skorzystać z pomocy, należy zgłosić się do dowolnej, najbliższej miejscu zamieszkania lub pobytu placówki. Ich adresy są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Wizyty nie trzeba rezerwować, niepotrzebne jest skierowanie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie i e-receptę.

Placówki nocnej i świątecznej pomocy nie realizują wizyt kontrolnych w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, nie wydają recept na stałe leki w związku z chorobą przewlekłą ani zaświadczeń o stanie zdrowia.

W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomagają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Pomagają one osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. O kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia, lecz stan zdrowia oceniony przez personel medyczny. Do tych placówek pacjent może zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Adresy i dane kontaktowe do SOR-ów i izb przyjęć są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

W razie bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego (numery 112 lub 999).

Pomoc stomatologiczną można uzyskać w dyżurującym gabinecie stomatologicznym. Placówki te obsługują wyłącznie pacjentów w nagłych przypadkach. Nie obowiązuje rejonizacja, pomoc udzielana jest w dni powszechnie w godz. 19-7.00, a w dzień świąteczny przez całą dobę. Lista dyżurujących gabinetów jest w wyszukiwarce NFZ "Gdzie się leczyć" (https://gsl.nfz.gov.pl) i na stronach oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Informacji o świadczeniach udziela bezpłatna całodobowa (działająca także w święta) infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, tel.: 800-190-590. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy szpital i punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

W aplikacji mobilnej mojeIKP jest praktyczny przewodnik, który krok po kroku pokazuje, jak wykonać czynności ratujące życie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaMateusz Maciejczyk
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KacperTreść komentarza: Ostatni akapit to bardzo piękna historia. A u mnie pod oknem przejechał właśnie czołg, takiego widoku nie mieliśmy w tej części naszej wioski już bardzo, bardzo długo.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 08:50Źródło komentarza: Tragedia na Podwisłoczu w Rzeszowie. Kobieta zginęła po upadku z oknaAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Ważne jest, aby służby były dobrze przygotowane do szybkiego i skutecznego reagowania w takich sytuacjachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:52Źródło komentarza: W Korczowej symulowano usuwanie zagrożenia radiacyjnego [FOTO]Autor komentarza: QaabaTreść komentarza: Prezydent Bakun ma rację, że warto myśleć o integracji migrantów, szczególnie w mniejszych miastachData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:51Źródło komentarza: W Przemyślu powstanie ośrodek dla cudzoziemców? Prezydent Bakun odpowiadaAutor komentarza: SamantaTreść komentarza: Groźba do 3 lat więzienia powinna stanowić ostrzeżenie dla innych, by nie łamać prawaData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:48Źródło komentarza: Dwie przydomowe bimbrownie zlikwidowane. Bimbrownikom grozi do 3 lat!Autor komentarza: OlaTreść komentarza: Ważne będzie, aby sprawa została dokładnie wyjaśniona, a winni odpowiedzieli za swoje czynyData dodania komentarza: 18.04.2025, 09:47Źródło komentarza: Zatrzymanie urzędników I Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Prokuratura stawia zarzutyAutor komentarza: RafałTreść komentarza: a po kiego on tu potrzebny? alfons na prezydenta??Data dodania komentarza: 18.04.2025, 07:24Źródło komentarza: Wybory prezydenckie: Karol Nawrocki przyjedzie do Rzeszowa
Reklama
ReklamaKonrad Fijołek prezydent Rzeszowa
Reklama
Reklama