Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]

Podziel się
Oceń

Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Hiszpańskie Ogrody przeżywają prawdziwy koszmar. Ich spokojne dotychczas życie zakłóciły stada dzików, które upodobały sobie ten teren i czują się tu jak u siebie. Zryte ogródki, strach przed bezpośrednim spotkaniem z dzikim zwierzęciem i poczucie bezsilności – to codzienność mieszkańców osiedla przy ul. Lubelskiej.
dziki Rzeszów
Radny miejski i przewodniczący rady osiedla, Sławomir Gołąb zaapelował do prezydenta Konrada FIjolka o pilną interwencję w imieniu mieszkańców.

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Źródło: Screeny z filmiku oraz zdjęcie radnego Sławomira Gołąba ze strony Rady Miasta Rzeszowa

Problem z dzikami na osiedlu Hiszpańskie Ogrody, ale również innych osiedli w pobliżu ul. Lubelskiej i Borowej, trwa już od kilku lat, jednak w ostatnim czasie przybrał na sile. Stada liczące nawet kilkanaście osobników regularnie wkraczają na osiedla, dewastując wypielęgnowane przez mieszkańców ogródki, ryjąc trawniki. Starania administracji osiedla, by po każdej wizycie dzików przywrócić porządek, okazują się bezskuteczne – kolejna wizyta zwierząt niweczy wszelkie wysiłki.

Jednak zniszczone trawniki i rabatki to nie jedyny problem. Mieszkańcy żyją w ciągłym strachu przed bezpośrednim spotkaniem z dzikim zwierzęciem. Do naszej redakcji trafiły nagrania dokumentujące zachowanie dzikiej zwierzyny. 

ZOBACZ WIDEO:

Bezskuteczne interwencje 

Mieszkańcy osiedla wielokrotnie zgłaszali problem władzom miasta i administratorowi osiedla.

Ratusz wydał nawet zgodę na odstrzał dzików, a na miejscu pojawili się przedstawiciele koła łowieckiego. Niestety, na obietnicach i inspekcjach się skończyło. Dziki nadal bezkarnie grasują po osiedlu, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Radny interweniuje na sesji

Problem dotyczy niemal całej dzielnicy Staromieście, w tym także osiedla Hiszpańskie Ogrody. Potwierdza to radny miejski i przewodniczący rady osiedla, Sławomir Gołąb, który interweniował w tej sprawie na sesji rady miasta. Zwracając się do prezydenta Fijołka, zaapelował o pilną interwencję w imieniu mieszkańców. Sekretarz miasta, Marcin Stopa, zapewnił, że problem jest znany i że podjęte zostaną „szybkie i radykalne” działania we współpracy ze związkiem łowieckim w ciągu dwóch tygodni.

Przyczyny inwazji i możliwe rozwiązania

Mieszkańcy wskazują na bliskość niezabudowanych łąk i pól, które stanowią naturalne środowisko dla dzików. Z kolei przedstawiciele miejskiej administracji sugerują, że osiedla na Staromieściu leżą na szlaku wędrówek dzików, które przybywają z terenu gminy Trzebownisko.

Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom. Obietnice „szybkich i radykalnych” działań muszą zostać wdrożone w życie. 

Rozwiązaniem może być odstrzał redukcyjny, budowa ogrodzeń uniemożliwiających dzikom dostęp do osiedla, a także edukacja mieszkańców na temat właściwego zachowania w przypadku spotkania z dzikiem.


Napisz komentarz

Komentarze

AA 09.01.2025 04:08
A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Jak już podĵął taką decyzję to niech zabierze swoich popleczników których zatrudnił po znajomości Data dodania komentarza: 15.06.2026, 18:55 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Lekarka miała gabinet w którym za pieniądze robiła to czego nie zrobiło państwo bo kościół zabronił Data dodania komentarza: 12.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Odkopano już 30 płodów w Lutoryżu . Radio ESKA o kulisach przesłuchania, a mieszkańcy dla Halo Rzeszów: „To podziemie aborcyjne? Skąd tyle zwłok?!” Autor komentarza: brzeszczotuńcio Treść komentarza: Masakra. Tak beztefleksyjnie mordować bezbronne dzieci w życiu płodowym. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 08:47 Źródło komentarza: Wykopano ludzkie szczątki pod Rzeszowem! Dziennikarze donoszą o ciałach trzynastu płodów Autor komentarza: Licealista Treść komentarza: Znalazłem ten artykuł przypadkiem. Ten tzw. Ksiądz ( książę) był kiedyś proboszczem w parafii w DUBIECKU. Uczył religii w szkole. Jego podejście do młodzieży było tragiczne, podpadało pod psychiczne znęcanie. Oczywiście w szkole nikt nie reagował, od nauczycieli po Dyrekcję . Nie wspominając o jego szemranych interesach. Zachowywał się jak biznesmen, któremu wszystko wolno . Tak właśnie wygląda KK w Polsce. Tragedia!!! Data dodania komentarza: 10.06.2026, 00:50 Źródło komentarza: Czy ksiądz z Żołyni prowadzi działania mafijne? Lista dla proboszcza Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama