Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Zatrzymani szefowie grupy przestępczej legalizującej kradzione auta

Podziel się
Oceń

Dwoje szefów międzynarodowej grupy przestępczej pozyskującej kradzione w UE auta i legalizującej je na podstawie fikcyjnych dokumentów zatrzymali funkcjonariusze bieszczadzkiej Straży Granicznej. Są to kolejni podejrzani w sprawie, w której zarzuty usłyszało ponad 30 osób.
Zatrzymani szefowie grupy przestępczej legalizującej kradzione auta
Zdjęcie poglądowe

Autor: Policja Śląska

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. W piątek jej rzeczniczka prok. Dorota Sokołowska-Mach poinformowała, że zatrzymani to 61-letni mężczyzna i 55-letnia kobieta. Zostali zatrzymani w powiecie przemyskim przez funkcjonariuszy bieszczadzkiej Straży Granicznej.

Osoby te co najmniej od 5 maja 2022 r. do 16 maja 2024 r. w Przemyślu i w innych miejscowościach kraju wspólnie i w porozumieniu z inną, wcześniej zatrzymaną osobą założyły i kierowały zorganizowaną międzynarodową grupą przestępczą. W jej skład wchodzili obywatele Polski, Włoch i Ukrainy – poinformowała prokurator.

Działalność zorganizowanej grupy przestępczej polegała na pozyskiwaniu samochodów kradzionych głównie we Włoszech, ich ukrywaniu, a następnie legalizowaniu w Polsce na podstawie podrobionych i przerobionych dokumentów.

Członkowie grupy rejestrowali auta w wydziałach komunikacji w starostwach m.in. w Jarosławiu i Przemyślu na podstawie fałszywych i kradzionych blankietów dowodów rejestracyjnych państw UE. W zamian za łapówki wyłudzali od diagnostów zaświadczenia o przeprowadzonych rzekomo badaniach technicznych samochodów, podczas gdy pojazdów tych fizycznie nie było na stacjach diagnostycznych.

Zatrzymani kobieta i mężczyzna usłyszeli zarzuty m.in. założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, zlecania innym posługiwanie się fałszywymi włoskimi dowodami rejestracyjnymi i wyłudzanie polskich dowodów rejestracyjnych, a także wręczania diagnostom samochodowym łapówek w zamian za poświadczanie nieprawdy w zaświadczeniach o przeprowadzonych badaniach technicznych.

Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich dozory policji.

Prok. Sokołowska-Mach powiedziała PAP, że dotychczas w śledztwie podejrzanych jest ponad 30 osób, w tym także diagności samochodowi, a przestępstwa objęte postępowaniem dotyczą ponad tysiąca samochodów.

Śledztwo prowadzą funkcjonariuszom Placówki Straży Granicznej w Medyce. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Na trop nielegalnego procederu wpadli śledczy z bieszczadzkiej Straży Granicznej. Jej rzecznik por. Piotr Zakielarz powiedział, że do pierwszych zatrzymań skradzionych w państwach UE aut doszło na podkarpackich przejściach z Ukrainą w 2021 r. Okazało się wówczas, że sprawa ma związek z legalizacją skradzionych samochodów. (PAP)

api/ joz/


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Szokujące ustalenia dziennikarzy: gangsterzy od podkarpackich agencji towarzyskich byli agentami polskich służb! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu!
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama