Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Wirus polio w ściekach w Rzeszowie. GIS wzywa do szczepień

Podziel się
Oceń

Choć ostatni przypadek polio wywołany dzikim wirusem w Polsce odnotowano 40 lat temu, system monitoringu i nadzoru nad tym zagrożeniem wciąż działa. Badania ścieków komunalnych stanowią ważny element wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami. W ostatnich miesiącach w ściekach w Warszawie i Rzeszowie wykryto zmutowane formy wirusa polio.

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Wirus polio, wydalany przez osoby chore lub bezobjawowych nosicieli, może być wykrywany w ściekach. Takie badania pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnego zagrożenia. Okresowo, w Polsce i innych krajach europejskich, wykrywa się w ściekach zmutowane formy wirusów szczepionkowych (cVDPV2). Pochodzą one od osób zaszczepionych szczepionkami zawierającymi żywe, osłabione wirusy polio (w Polsce nie stosuje się ich od 8 lat).

Czy zmutowany wirus jest groźny?

Dobra wiadomość jest taka, że zmutowane wirusy szczepionkowe nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych. Mogą jednak stanowić ryzyko dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko polio. W ostatnich miesiącach wykryto cVDPV2 w ściekach w Warszawie, a w grudniu 2024 roku potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w Rzeszowie. Podobne przypadki odnotowano również w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie ze względu na wysoki poziom zaszczepienia przeciwko polio. Jednak krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób nieuodpornionych.

Szczepienia w Polsce – ochrona od lat dzieciństwa

W Polsce wszystkie dzieci są szczepione przeciwko polio od połowy lat 50. XX wieku, co oznacza, że większość dorosłych jest chroniona. Niemniej jednak, dorośli, którzy wiedzą lub podejrzewają, że nie byli szczepieni lub nie są w pełni zaszczepieni, powinni rozważyć uzupełniające szczepienia. Pełny cykl dla nieszczepionych dorosłych to trzy dawki inaktywowanej szczepionki przeciwko polio (IPV).

Kto powinien rozważyć dawkę przypominającą?

Dorośli zaszczepieni, ale narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia, mogą rozważyć dawkę przypominającą IPV co 10 lat. Do tej grupy należą:

  • Podróżni udający się do krajów, gdzie polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub gdzie trwają epidemie (niektóre kraje Afryki i Azji).
  • Pracownicy laboratoriów i służby zdrowia mający kontakt z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio.
  • Opiekunowie mający bliski kontakt z osobą, która może być zakażona.
  • Pracownicy oczyszczalni ścieków.

Działania zapobiegawcze

Zgodnie z wytycznymi WHO i ECDC, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów polio, należy:

  • Weryfikować stan zaszczepienia populacji, szczególnie regionalnie.
  • Zwiększać poziom zaszczepienia w populacjach o niskim odsetku zaszczepionych.
  • Utrzymywać terminowość szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych.
  • Prowadzić nadzór w celu szybkiego wykrywania i reagowania na krążenie wirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny stale monitoruje sytuację i współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, WHO i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wykrycie wirusa polio w ściekach, choć niepokojące, nie oznacza natychmiastowego zagrożenia epidemią w Polsce. Wysoki poziom zaszczepienia społeczeństwa zapewnia ochronę. Niemniej jednak, osoby niezaszczepione lub te z grup ryzyka powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych szczepień. Sytuacja jest stale monitorowana przez odpowiednie służby.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama