Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wirus polio w ściekach w Rzeszowie. GIS wzywa do szczepień

Podziel się
Oceń

Choć ostatni przypadek polio wywołany dzikim wirusem w Polsce odnotowano 40 lat temu, system monitoringu i nadzoru nad tym zagrożeniem wciąż działa. Badania ścieków komunalnych stanowią ważny element wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami. W ostatnich miesiącach w ściekach w Warszawie i Rzeszowie wykryto zmutowane formy wirusa polio.
Wirus polio w ściekach w Rzeszowie. GIS wzywa do szczepień

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Wirus polio, wydalany przez osoby chore lub bezobjawowych nosicieli, może być wykrywany w ściekach. Takie badania pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnego zagrożenia. Okresowo, w Polsce i innych krajach europejskich, wykrywa się w ściekach zmutowane formy wirusów szczepionkowych (cVDPV2). Pochodzą one od osób zaszczepionych szczepionkami zawierającymi żywe, osłabione wirusy polio (w Polsce nie stosuje się ich od 8 lat).

Czy zmutowany wirus jest groźny?

Dobra wiadomość jest taka, że zmutowane wirusy szczepionkowe nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych. Mogą jednak stanowić ryzyko dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko polio. W ostatnich miesiącach wykryto cVDPV2 w ściekach w Warszawie, a w grudniu 2024 roku potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w Rzeszowie. Podobne przypadki odnotowano również w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie ze względu na wysoki poziom zaszczepienia przeciwko polio. Jednak krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób nieuodpornionych.

Szczepienia w Polsce – ochrona od lat dzieciństwa

W Polsce wszystkie dzieci są szczepione przeciwko polio od połowy lat 50. XX wieku, co oznacza, że większość dorosłych jest chroniona. Niemniej jednak, dorośli, którzy wiedzą lub podejrzewają, że nie byli szczepieni lub nie są w pełni zaszczepieni, powinni rozważyć uzupełniające szczepienia. Pełny cykl dla nieszczepionych dorosłych to trzy dawki inaktywowanej szczepionki przeciwko polio (IPV).

Kto powinien rozważyć dawkę przypominającą?

Dorośli zaszczepieni, ale narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia, mogą rozważyć dawkę przypominającą IPV co 10 lat. Do tej grupy należą:

  • Podróżni udający się do krajów, gdzie polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub gdzie trwają epidemie (niektóre kraje Afryki i Azji).
  • Pracownicy laboratoriów i służby zdrowia mający kontakt z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio.
  • Opiekunowie mający bliski kontakt z osobą, która może być zakażona.
  • Pracownicy oczyszczalni ścieków.

Działania zapobiegawcze

Zgodnie z wytycznymi WHO i ECDC, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów polio, należy:

  • Weryfikować stan zaszczepienia populacji, szczególnie regionalnie.
  • Zwiększać poziom zaszczepienia w populacjach o niskim odsetku zaszczepionych.
  • Utrzymywać terminowość szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych.
  • Prowadzić nadzór w celu szybkiego wykrywania i reagowania na krążenie wirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny stale monitoruje sytuację i współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, WHO i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wykrycie wirusa polio w ściekach, choć niepokojące, nie oznacza natychmiastowego zagrożenia epidemią w Polsce. Wysoki poziom zaszczepienia społeczeństwa zapewnia ochronę. Niemniej jednak, osoby niezaszczepione lub te z grup ryzyka powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych szczepień. Sytuacja jest stale monitorowana przez odpowiednie służby.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama