Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Wirus polio w ściekach w Rzeszowie. GIS wzywa do szczepień

Podziel się
Oceń

Choć ostatni przypadek polio wywołany dzikim wirusem w Polsce odnotowano 40 lat temu, system monitoringu i nadzoru nad tym zagrożeniem wciąż działa. Badania ścieków komunalnych stanowią ważny element wczesnego ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami. W ostatnich miesiącach w ściekach w Warszawie i Rzeszowie wykryto zmutowane formy wirusa polio.
Wirus polio w ściekach w Rzeszowie. GIS wzywa do szczepień

Źródło: pixabay (zdj. ilustracyjne)

Wirus polio, wydalany przez osoby chore lub bezobjawowych nosicieli, może być wykrywany w ściekach. Takie badania pozwalają na wczesne wykrycie potencjalnego zagrożenia. Okresowo, w Polsce i innych krajach europejskich, wykrywa się w ściekach zmutowane formy wirusów szczepionkowych (cVDPV2). Pochodzą one od osób zaszczepionych szczepionkami zawierającymi żywe, osłabione wirusy polio (w Polsce nie stosuje się ich od 8 lat).

Czy zmutowany wirus jest groźny?

Dobra wiadomość jest taka, że zmutowane wirusy szczepionkowe nie stanowią zagrożenia dla osób zaszczepionych. Mogą jednak stanowić ryzyko dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko polio. W ostatnich miesiącach wykryto cVDPV2 w ściekach w Warszawie, a w grudniu 2024 roku potwierdzono kolejne wykrycie zmutowanego wirusa polio typu 2 w Rzeszowie. Podobne przypadki odnotowano również w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Ryzyko masowych zachorowań w Polsce jest niskie ze względu na wysoki poziom zaszczepienia przeciwko polio. Jednak krążenie zmutowanych wirusów może stanowić zagrożenie dla osób nieuodpornionych.

Szczepienia w Polsce – ochrona od lat dzieciństwa

W Polsce wszystkie dzieci są szczepione przeciwko polio od połowy lat 50. XX wieku, co oznacza, że większość dorosłych jest chroniona. Niemniej jednak, dorośli, którzy wiedzą lub podejrzewają, że nie byli szczepieni lub nie są w pełni zaszczepieni, powinni rozważyć uzupełniające szczepienia. Pełny cykl dla nieszczepionych dorosłych to trzy dawki inaktywowanej szczepionki przeciwko polio (IPV).

Kto powinien rozważyć dawkę przypominającą?

Dorośli zaszczepieni, ale narażeni na zwiększone ryzyko zakażenia, mogą rozważyć dawkę przypominającą IPV co 10 lat. Do tej grupy należą:

  • Podróżni udający się do krajów, gdzie polio występuje endemicznie (Afganistan i Pakistan) lub gdzie trwają epidemie (niektóre kraje Afryki i Azji).
  • Pracownicy laboratoriów i służby zdrowia mający kontakt z próbkami mogącymi zawierać wirusy polio.
  • Opiekunowie mający bliski kontakt z osobą, która może być zakażona.
  • Pracownicy oczyszczalni ścieków.

Działania zapobiegawcze

Zgodnie z wytycznymi WHO i ECDC, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów polio, należy:

  • Weryfikować stan zaszczepienia populacji, szczególnie regionalnie.
  • Zwiększać poziom zaszczepienia w populacjach o niskim odsetku zaszczepionych.
  • Utrzymywać terminowość szczepień zgodnie z programem szczepień ochronnych.
  • Prowadzić nadzór w celu szybkiego wykrywania i reagowania na krążenie wirusa.

Główny Inspektorat Sanitarny stale monitoruje sytuację i współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, WHO i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wykrycie wirusa polio w ściekach, choć niepokojące, nie oznacza natychmiastowego zagrożenia epidemią w Polsce. Wysoki poziom zaszczepienia społeczeństwa zapewnia ochronę. Niemniej jednak, osoby niezaszczepione lub te z grup ryzyka powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych szczepień. Sytuacja jest stale monitorowana przez odpowiednie służby.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama