Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Rządcówka w Łące rozpoczyna nowy rozdział. Czy będzie tam kuchnia dworska?

Podziel się
Oceń

W Łące odbyło się uroczyste otwarcie odnowionej rządcówki – historycznego budynku z początku XIX wieku, który przez lata popadał w ruinę. Inwestycja warta ponad 4,7 miliona złotych ma przekształcić obiekt w centrum kulturalno-gastronomiczne, służące zarówno mieszkańcom gminy Trzebownisko, jak i turystom.

Kamera TVGT była na miejscu. Obejrzyj reportaż Łukasza Kotulaka i Jacka Miciudy.

Podczas naszej rozmowy wójt gminy Trzebownisko Sławomir Porada podkreślił znaczenie projektu dla rozwoju kulturalnego regionu. 

- "To kolejna inwestycja w gminie Trzebownisko, która jest zrealizowana w tej kadencji. Nie tylko inwestycje drogowe, nie tylko inwestycje oświatowe, ale również inwestycje te kulturowe, które są dla nas bardzo, bardzo ważne" – mówił podczas uroczystości. 

Samorządowiec przypomniał, że odnowiony obiekt to dawny dom rządcy, czyli osoby zarządzającej zespołem folwarczno-parkowym. Finansowanie projektu pochodziło głównie ze środków rządowych – z Polskiego Ładu pozyskano dotację w wysokości 4,3 miliona złotych, podczas gdy udział gminy wyniósł jedynie 400 tysięcy złotych.​

Wyzwania realizacji i wizja przyszłości

Wicewójt Michał Drupka zwrócił uwagę na złożoność przedsięwzięcia. -"Inwestycja trwała ponad rok. I jak przy każdej inwestycji, zawsze były potrzebne decyzje o pewnych rzeczach, które należało zmienić podczas projektowania, czy potem na etapie budowy tego obiektu" – wyjaśniał. 

Sołtys wsi Łąka, Dominik Kwoka, nie krył entuzjazmu wobec nowych możliwości. - "Żywię ogromną nadzieję, że ten budynek zyska drugie życie. Będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy, wszystkie stowarzyszenia, ponieważ jest to perła w koronie, jeśli chodzi o kulturę w naszej gminie" – podkreślał.

Wójt Porada zapowiedział również rozbudowę całego kompleksu: "Rozbudujemy Gminne Centrum Kultury o tę rządcówkę i kolejne elementy, które w kolejnych latach powstaną, jak amfiteatr, jak fontanna, bo to już jest zaplanowane".​

Kuchnia dworska i inicjatywy dla seniorów

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebownisku, Katarzyna Gargała, przedstawiła ambitne plany dotyczące profilu działalności obiektu. 

-"Naszym życzeniem i marzeniem tak naprawdę byłaby promocja kuchni dworskiej oraz kuchni tradycyjnej i lokalnej przy współpracy z udziałem naszych kół gospodyń wiejskich, których na terenie gminy mamy mnogość, bo aż 14 plus stowarzyszenia" – mówiła. 

Zobacz zdjęcia:

Dyrektor zaznaczyła również, że rządcówka ma stać się miejscem kultywowania historii i tradycji związanej z folwarkiem łąckim oraz zespołem pałacowym. 

Iwona Nowak, mieszkanka Łąki wyraziła nadzieję na organizację spotkań dla starszych mieszkańców. - "Moim marzeniem jest zorganizowanie tu imprez piątkowych, czyli dla seniorów, dla ludzi dojrzałych, gdzie możemy się zabawić, gdzie możemy się spotkać" – powiedziała, dodając, że podobne inicjatywy w kołach gospodyń pokazują, jak seniorzy "dostają drugie życie".​

Poszukiwanie restauratora na start w 2026 roku

Władze gminy intensywnie pracują nad uruchomieniem działalności gastronomicznej w odrestaurowanym budynku. 

- "Chcielibyśmy, aby ten kompleks, ta restauracja już od nowego roku ruszył. Jesteśmy na etapie w tym momencie przetargu, konkursu" – informował wójt Porada.

 Samorządowiec zaprosił restauratorów z całego Podkarpacia do udziału w konkursie, zachęcając: - "Mamy świetnie obiekt, świetnie przystosowany do prowadzenia działalności restauracyjnej na bardzo wysokim poziomie. Również doskonale wyposażony we wszelkie niezbędne urządzenia kuchenne, sanitarne".

 Wójt wyraził przekonanie, że odnowiona rządcówka stanie się "flagowym miejscem, jeżeli chodzi o kulinaria naszego Podkarpacia, a na pewno gminy Trzebownisko".​

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Naprawde czarny spasły klecha ma decydować co wierni mogą jeści i kiedy? Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:09 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu! Autor komentarza: lózak Treść komentarza: mieli wspomnieć o wszystkich pociągach które nie dojechały? Nic nie napisali o dziesięciu opóźnionych do Rzeszowa Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: hehe Treść komentarza: Przecież to żadna nowość. Od dawna było wiadomo że pastwo polskie dało Rysiczom parasol ochronny Data dodania komentarza: 8.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: SZOKUJĄCE USTALENIA DZIENNIKARZY: GANGSTERZY OD PODKARPACKICH AGENCJI TOWARZYSKICH BYLI AGENTAMI POLSKICH SŁUŻB! Autor komentarza: Natalia Treść komentarza: Jestem ciekawa, dla czego nie ma wzmianki o pociągach do Przemyśla, do którego dotarłam około 3 w nocy , zamiast 21.22??? Data dodania komentarza: 5.06.2026, 17:31 Źródło komentarza: Śmiertelne potrącenie na stacji w Sędziszowie. Środowy dramat sparaliżował ruch pociągów na Podkarpaciu Autor komentarza: cinkciarz Treść komentarza: Poszła w melanż ! Data dodania komentarza: 4.06.2026, 15:05 Źródło komentarza: Zaginęła 20-letnia Andżelika Kaczor [AKTUALIZACJA: Dziewczyna odnaleziona!] Autor komentarza: Wielki Dario Treść komentarza: Jak ja się przekopem tym zakazem tak że dokupie kilo karkówki i będzie melanzyk na kiełbasce i mięsku na pohybel czarnym i czerwonym 😂😂 Data dodania komentarza: 4.06.2026, 08:26 Źródło komentarza: Kiełbasa z grilla dopiero w sobotę? Biskupi nie udzielili dyspensy na Podkarpaciu!
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama