Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Nowoczesna pracownia diagnostyki obrazowej w Szpitalu w Górnie już otwarta [WIDEO]

Podziel się
Oceń

tomograf Górno szpital

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

W Szpitalu Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej im. św. Jana Pawła II w Górnie odbyła się uroczysta inauguracja nowego zakładu diagnostyki obrazowej. Inwestycja o wartości ponad 8 milionów złotych znacząco podniesie standard opieki medycznej w placówce i regionie. 

Kamera Halo Rzeszów była na miejscu, aby udokumentować to doniosłe wydarzenie. Obejrzyj nasz reportaż:

Nowoczesny sprzęt dla pacjentów

Jak podkreślił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz, na całość inwestycji składa się kilka kluczowych elementów: "To jest pozyskany tomograf komputerowy o wartości 4 milionów złotych. Jest też sprzęt RTG, USG i niespełna 2 miliony złotych na przebudowę, na dostosowanie tego budynku, czyli w sumie jest to ponad 8 milionów złotych, które zostało tutaj zainwestowane." Starosta zaznaczył, że wartość sprzętu przekazanego przez Fundację WOŚP nie może być podana do publicznej wiadomości - "takie są uzgodnienia z Fundacją" — podkreślił.

Starosta zaznaczył, że najważniejsze nie są same pieniądze, lecz cel, jakiemu służy inwestycja: "Najlepszą nagrodą dla nas wszystkich nie jest ten sprzęt, który tutaj będziemy oglądać, nie są te piękne mury, ale to będzie zadowolony pacjent, który dobrze zdiagnozowany, dobrze ustawione leczenie będzie powodowało, że powróci do zdrowia."

Zespół specjalistów

Dyrektor szpitala, dr Grzegorz Hydzik w rozmowie z Halo Rzeszów, podkreślił znaczenie wykwalifikowanej kadry dla funkcjonowania nowej pracowni: "Uruchomienie zakładu diagnostyki obrazowej, a szczególnie uruchomienie pracowni tomografii komputerowej wymagało zapewnienia obsady lekarzy radiologów. Nam się udało pozyskać. Wymagało zapewnienia obsady techników radiologów, którzy potrafią obsługiwać czy wykonywać badania z zakresu tomografii komputerowej."

Dyrektor dodał, że placówka pozyskała również personel pielęgniarski do podawania kontrastu, który jest wykorzystywany w części badań. Wspomniał także o aparacie do badań USG, który szpital otrzymał jako dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dostępność badań

Na pytanie Halo Rzeszów o liczbę pacjentów, którzy mogą korzystać z nowej pracowni, dyrektor Hydzik odpowiedział: "Na tą chwilę wykonujemy maksymalnie 8 badań dziennie ze względu na nasze potrzeby. Oczekujemy na podpisanie kontraktu dodatkowego, bo taką deklarację już złożyliśmy jesienią zeszłego roku."

Dyrektor wyjaśnił, że szpital oczekuje na finalizację kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby badania mogły być również wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że pacjenci ze skierowaniem z zewnątrz, zarówno od lekarzy z miejscowych poradni, jak i z każdej innej placówki, będą mogli korzystać z tych badań.

Co istotne, z usług pracowni będą mogli korzystać pacjenci z całej Polski. Jak podkreślił dyrektor Hydzik: "W Polsce nie ma rejonizacji. Pacjent może do nas przyjechać nawet ze Świnoujścia, jeżeli będzie miał takie życzenie i wykonać to badanie."

Współpraca i wsparcie wielu instytucji

Podczas uroczystości dyrektor Hydzik podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia: "Podziękowania są przede wszystkim podziękowaniami od pacjentów, bo ten sprzęt będzie służył pacjentom, pacjentom, pacjentom. Jeszcze raz pacjentom."

Szczególne podziękowania skierował do Starosty Rzeszowskiego, Zarządu Powiatu Rzeszowskiego i Rady Powiatu Rzeszowskiego za przekazanie środków na remont, a także do senatorów Stanisława Ożoga i Józefa Jodłowskiego oraz ówczesnej wojewody Ewy Leniart za zaangażowanie w pozyskanie tomografu komputerowego. Podziękował również Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za przekazanie nowoczesnego aparatu do badań ultrasonograficznych oraz aparatu RTG.

Znaczenie dla regionu

Senator Józef Jodłowski podkreślił wyjątkowość placówki: "Górno jest to miejsce czarodziejskie. Tu się realizuje leczenie. Ta załoga, która tu pracuje, niektórzy już kilkadziesiąt lat, naprawdę stara się i na pierwszym planie ma dobro i zdrowie pacjentów."

Z kolei senator Stanisław Ożóg przypomniał historię rozwoju placówki: "Samorząd powiatowy istnieje od 1999 roku i wtedy rozpoczął się etap budowy, rozbudowy intensywnej właśnie tych obiektów, wtedy zwanych popularnie, potocznie sanatorium. Zrobione zostało bardzo dużo, ponad wszelkie możliwości wydawać by się mogło."

Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, Andrzej Kraska, wyraził dumę z faktu, że szpital znajduje się na terenie gminy: "Jestem dumny, że jest to na terenie naszej gminy właśnie taki szpital. Weszliśmy już w taką współpracę z panem dyrektorem, można powiedzieć z tym szpitalem. Samorząd gminny dofinansował też zakup sprzętu medycznego."

Przyszłość placówki

Nowa pracownia diagnostyki obrazowej stanowi ważny krok w rozwoju Szpitala Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie. Jak podkreślali wszyscy mówcy, inwestycja ta znacząco podniesie jakość świadczonych usług medycznych i przyczyni się do lepszej diagnostyki pacjentów.

Dyrektor Hydzik podsumował znaczenie tej inwestycji, mówiąc: "Nawet najlepszy, najwyższej klasy sprzęt, nawet najpiękniej wyremontowane pomieszczenia to są tylko urządzenia, które są bezwartościowe, jeżeli nie ma ludzi, którzy wiedzą, jak je wykorzystać." Podkreślił tym samym, że prawdziwą wartością szpitala jest wykwalifikowana kadra, która będzie służyć pacjentom.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama