Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia?”

Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia?”

Źródło: Fundacja Inwencja


Kategoria:

24 listopada w rzeszowskim Urban Labie o godz. 18:00 odbędzie się wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia”. Wydarzenie jest pierwszym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców.

Przewodnikiem będzie Karolina Ożóg, która jest absolwentką judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczką, edukatorką tłumaczką języka hebrajskiego oraz autorką facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”. Od 2013 r. jest ona związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze. Podczas wykładu rzeszowianka opowie o historii lokalnych synagog. Prelekcja zostanie uzupełniona prezentacjami. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską. Wstęp wolny.

- Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić. Podczas piątkowego wykładu cofniemy się w czasie i wejdziemy do synagog z czasów, kiedy służyły one społeczności żydowskiej Rzeszowa – zapowiada Fundacja Inwencja, która jest organizatorem spotkania.

W trakcie wykładu uczestnicy poznają główne elementy architektury i wyposażenia synagog, dowiedzą się o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom będą mogli zajrzeć do wnętrza rzeszowskich synagog i poznać mistyczne symbole ukryte w polichromiach i rzeźbieniach.

- Pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy – zaprasza Karolina Ożog.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Stowarzyszenie Rajsze. Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

Następny wykład cyklu odbędzie się 1 grudnia. Wtedy też Marta Wójcik przedstawi „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”.


Lokalizacja
Urban Lab Rzeszów, ul. 3 maja 13, 35-030 Rzeszów Rzeszów, podkarpackie
Organizator: Fundacja Inwencja
Rozpoczęcie: 24.11.2023 18:00
Wieczór komedii improwizowanej + otwarta scena! Wieczór komedii improwizowanej + otwarta scena! Zapraszamy na wieczór komedii improwizowanej, na której wspólnie z Wami stworzymy zabawne historie na żywo! Pierwsza część wydarzenia to występ Grupy Anyway i krótkie gry improwizowane inspirowane Waszymi sugestiami. Druga część to otwarta scena, podczas której każdy z Was ma szansę wziąć udział w krótkich grach improwizowanych. Na zachętę dla pierwszych 10 osób, które dołączą do naszych gier mamy 20% zniżki do wykorzystania na barze. W czasie improwizowanego wydarzenia to widownia ma bezpośredni wpływ na to, co wydarzy się na scenie. Każda historia, scena i dialog będzie tworzona na żywo - na podstawie Twoich sugestii. Zapytamy Cię np. o to gdzie ma odbyć się dana scena, kim mają być osoby biorące w niej udział lub z jakim problemem mają się zmierzyć. ____________________Kiedy? 19 czerwca (środa)Gdzie? Pub Spółdzielczy, ul. Fredry 4O której? Startujemy o 20:15 - prosimy o punktualność i zachęcamy do przyjścia chwilę wcześniej, żeby zająć sobie miejsce siedzące Wstęp na zasadzie PŁAĆ ILE CHCESZ. Na miejscu będzie kapelusz, do którego będziecie mogli wrzucić dowolną kwotę. ___________________Czym jest improwizacja? Dobry humor, interaktywność, spontaniczność, wolność. To tworzenie świata, na podstawie jednego słowa. Brak scenariusza, brak ograniczeń! Dodatkowo to budowanie lepszej wersji siebie - człowieka, który potrafi poradzić sobie w każdej niecodziennej sytuacji.Data rozpoczęcia wydarzenia: 19.06.2024 20:15
3 Urodziny Pubu Spółdzielczego Rzeszów!!! 3 Urodziny Pubu Spółdzielczego Rzeszów!!! Świętujemy 3 Urodziny Pubu Spółdzielczego w Rzeszowie! Drodzy PrzyjacieleZ wielką radością zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie – trzecie urodziny Pubu Spółdzielczego w Rzeszowie! Już trzy lata jesteśmy z Wami, tworząc miejsce pełne dobrej energii, niezapomnianych chwil i wspaniałej atmosfery. To dla nas zaszczyt, że mogliśmy stać się częścią Waszych wspomnień i codziennych spotkań.31.05 - Koncert GERARD MAGNUS BANDGMB to unikatowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej.Zespół powołał do życia w 2020 roku Tomasz "Szamot" Rzeszutek (Jesus Chrysler Suicide (JCS), KSU).Grupa powstała z chęci stworzenia psychocountrowych wersji utworów JCS.Klimaty niczym z tarantinowskiego podłego baru, countrowe Tańce zjadańce, nieprzyzwoite covery - surfujące Slayery, bluesowe motherfuckery, nawet Lola zawita powracając z sanatorium, Superman przyfrunie okryty peleryną Elvisa, a Metodem na Świni przybędzie z hordą diabłów i czarodziei.Szykujcie się na moc wyjątkowych wrażeń !!!01.06 KONCERT ZESPOŁU W.S.K.!!! Rzeszowska grupa wykonująca muzykę z pogranicza punk rocka, metalu, pastiszu disco i muzyki biesiadnej. Mocne i dynamiczne melodie, ironiczno-kabaretowa warstwa tekstowa i ogromna dawka pozytywnej energii sprawiły, że W.S.K w krótkim czasie stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów Rzeszowskiej Sceny Rockowej i tak pozostaje już od przeszło XXX lat!!!. Więc szykuje się cudowny wieczór!02.06 - URODZINOWE JAM SESSION - otwarta scena dla artystów!Na cały weekend nasz szef kuchni przygotował wyjątkowe dania i przekąski, które będzie można spróbować tylko podczas urodzinowego weekendu! Nie zabraknie też specjalnych koktajli i piw, które zadowolą każde podniebienie.Zapraszamy wszystkich naszych stałych bywalców oraz tych, którzy jeszcze nas nie odwiedzili. To doskonała okazja, aby poznać nas lepiej i spędzić czas w gronie przyjaciół.Dziękujemy Wam za te trzy niesamowite lata i liczymy na Waszą obecność podczas tego wyjątkowego wieczoru. Bez Was to miejsce nie byłoby tym samym. Do zobaczeniaZespół Pubu Spółdzielczego Data rozpoczęcia wydarzenia: 31.05.2024 16:00
Reklama
Reklama