Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia?”

Wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia?”

Źródło: Fundacja Inwencja


Kategoria:

24 listopada w rzeszowskim Urban Labie o godz. 18:00 odbędzie się wykład otwarty Karoliny Ożóg „Czy synagoga to świątynia”. Wydarzenie jest pierwszym z cyklu wykładów otwartych składających się na projekt „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego żydowskich mieszkańców.

Przewodnikiem będzie Karolina Ożóg, która jest absolwentką judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, muzealniczką, edukatorką tłumaczką języka hebrajskiego oraz autorką facebookowego profilu „Rajsze – Historia rzeszowskich Żydów”. Od 2013 r. jest ona związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze. Podczas wykładu rzeszowianka opowie o historii lokalnych synagog. Prelekcja zostanie uzupełniona prezentacjami. Wykład jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską. Wstęp wolny.

- Prawie nic nie zachowało się z wyposażenia rzeszowskich synagog, ich bryły uległy znacznej modyfikacji, a same bożnice przestały pełnić swoje funkcje, bo nie ma już kto się w nich modlić. Podczas piątkowego wykładu cofniemy się w czasie i wejdziemy do synagog z czasów, kiedy służyły one społeczności żydowskiej Rzeszowa – zapowiada Fundacja Inwencja, która jest organizatorem spotkania.

W trakcie wykładu uczestnicy poznają główne elementy architektury i wyposażenia synagog, dowiedzą się o najważniejszej i jedynej świątyni judaizmu oraz o tym czy i gdzie dzisiaj jest obecna. Dzięki archiwalnym zdjęciom będą mogli zajrzeć do wnętrza rzeszowskich synagog i poznać mistyczne symbole ukryte w polichromiach i rzeźbieniach.

- Pojedyncze judaika o rzeszowskiej proweniencji kryją się w muzeach na całym świecie – odnajdziemy je i obejrzymy – zaprasza Karolina Ożog.

Partnerami wydarzenia są: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie i Stowarzyszenie Rajsze. Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

 

Następny wykład cyklu odbędzie się 1 grudnia. Wtedy też Marta Wójcik przedstawi „Ślady obecności Żydów w przestrzeni Rzeszowa”.


Lokalizacja
Urban Lab Rzeszów, ul. 3 maja 13, 35-030 Rzeszów Rzeszów, podkarpackie
Organizator: Fundacja Inwencja
Rozpoczęcie: 24.11.2023 18:00
Reklama