Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski i Powiat Rzeszowski podpisały porozumienie o współpracy medycznej

Podziel się
Oceń

Podpisane porozumienie otwiera nowe perspektywy dla studentów, naukowców oraz mieszkańców powiatu. Umowę sygnowali rektor UR, prof. dr hab. n. med. Adam Reich oraz Starosta Rzeszowski, dr Krzysztof Jarosz.

Głównym celem zawartego porozumienia jest wspieranie działań obu instytucji w realizacji ich ustawowych i statutowych zadań. Współpraca obejmie inicjatywy naukowe, edukacyjne i społeczne, które mają przynieść wymierne korzyści dla całego regionu.

– Chcemy by nasze instytucje działały sprawniej, bardziej kompetentnie, by do naszych szkół trafiali dobrze przygotowani nauczyciele, a w szpitalu i przychodniach pracowali lekarze o odpowiednim ukierunkowaniu. Zależy nam na tym, by nie tylko uczyć, ale też żeby następował rozwój gospodarczy, badawczy, zdrowotny. To jest właśnie główny cel naszej współpracy 

– podkreślił podczas uroczystości Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski.

Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Adam Reich, również wyraził nadzieję na owocną współpracę. Zdaniem Reicha uczelnia jest wieloprofilowa i dzięki temu jej potencjał będzie mógł być w pełni wykorzystany w ramach tej współpracy. Czas pokaże, czy tak się stanie.

Zatrzymanie młodych talentów w regionie

Porozumienie stwarza nowe możliwości dla studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Będą oni mogli odbywać praktyki w placówkach podległych Starostwu Powiatowemu, zdobywając cenne doświadczenie zawodowe jeszcze w trakcie studiów. Rektor UR, prof. Adam Reich, podkreślił:  

Jako uczelnia mamy wieloprofilowy potencjał, który chcemy dobrze wykorzystać rozwijając kompetencje studentów oraz poszerzając wiedzę i możliwości naszej kadry naukowej. Uniwersytet osadzony jest w układzie społecznym i gospodarczym i o tym należy pamiętać rozwijając współpracę tak, by wspierać inicjatywy lokalnych społeczności.

Starosta Jarosz zaznaczył, że jednym z ważnych celów porozumienia jest zachęcenie młodych ludzi do pozostania w regionie po ukończeniu studiów. Starosta Jarosz podkreślił:

 Trzeba pokazać młodemu człowiekowi, młodemu mieszkańcowi powiatu rzeszowskiego, że nie ma potrzeby wyjeżdżania do innego miasta, że warto pójść tutaj do szkoły średniej, studiować i później w trakcie studiów zdobyć doświadczenie właśnie chociażby poprzez praktyki, w instytucjach powiatu, ale nie tylko, bo ściągamy inwestorów na teren powiatu, budujemy strefy ekonomiczne, więc ten potencjał jest coraz większy.

Starosta wspomniał również o programie "Gala Mistrzów" dla uczniów, który ma być jednym z elementów zachęcających młodzież do związania swojej przyszłości z regionem.

 

Współpraca w dziedzinie medycyny

Szczególnie ważnym elementem porozumienia jest współpraca w zakresie medycyny. Tuż po podpisaniu umowy, rektor UR wraz ze starostą rzeszowskim odwiedzili Szpital Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie, gdzie omówiono szczegóły przyszłej współpracy.

– Dziś pozytywnie odpowiedziałem na złożoną propozycję, by przyszli lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, radio diagności mogli zdobywać edukację praktyczną w naszym szpitalu. Mamy możliwości związane z kształceniem chorób płuc, geriatrii i opieki paliatywnej 

– powiedział Grzegorz Hydzik, Dyrektor Szpitala Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie.

Rektor Reich podkreślił znaczenie takiej współpracy dla przyszłych medyków: 

Mam nadzieję, że ci nasi studenci troszeczkę zapałają, zobaczą, miłością zapałają, zobaczą, że również jednostki nie tylko w samym mieście, ale również w jednostkach powiatowych, gminach, wokół Rzeszowa to jednostki nowoczesne, gdzie można uprawiać nowoczesną medycynę i gdzie będzie to pewnego rodzaju również zachęta, żeby tam mogli, czy też żeby chcieli tam kontynuować swoją dalszą karierę zawodową.

Potencjał szpitala w Górnie stwarza perspektywę przekształcenia tej placówki w ośrodek kliniczny, łączący możliwości naukowe lekarzy Uniwersytetu Rzeszowskiego. To ogromna szansa dla rozwoju opieki zdrowotnej w regionie.

Współpraca naukowa i badawcza

Porozumienie otwiera również nowe perspektywy dla współpracy naukowej. Jak zaznaczył starosta Jarosz: 

Chcemy, żeby kadra naukowa Uniwersytetu swoje badania naukowe wraz ze studentami, doktorantami przełożyła na konkretne podpowiedzi dla nas, żeby można było jakieś konkretne rozwiązania dla mieszkańców wdrożyć i jesteśmy elastyczni i otwarci. Będziemy, myślę, że bardzo dynamicznie patrzeć na to, czego oczekują mieszkańcy.

Rektor Reich podkreślił, że Uniwersytet Rzeszowski od dłuższego czasu stara się nawiązywać szeroką współpracę z różnymi jednostkami administracji samorządowej oraz innymi instytucjami. Wynika to z różnorodności kierunków oferowanych przez uczelnię, obejmujących m.in. bezpieczeństwo, medycynę czy sport.

Nowa jakość

Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Rzeszowskim a Powiatem Rzeszowskim to nowa jakość współpracy między nauką a administracją lokalną. Działania podjęte przez UR i Powiat Rzeszowski mają przynieść realne korzyści dla całego regionu, wpływając na poprawę jakości życia 200 tysięcy mieszkańców powiatu rzeszowskiego.

Jak podsumował starosta Jarosz: 

Tych obszarów, w których możemy współpracować, jest bardzo dużo. To jest ekonomia, prawo, bezpieczeństwo i turystyka. Chcemy, żeby ta współpraca przełożyła się na wyższą jakość życia 200 tysięcy mieszkańców powiatu rzeszowskiego.

Podpisane porozumienie stanowi ważny krok ku dalszej integracji środowiska akademickiego z sektorem zdrowia oraz budowaniu partnerskich relacji między instytucjami edukacyjnymi i samorządowymi. Dzięki tej współpracy studenci zyskają nowe możliwości rozwoju, a mieszkańcy powiatu rzeszowskiego mogą liczyć na poprawę jakości usług publicznych, w tym opieki zdrowotnej.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama