Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Dzień Stefana Banacha w ALO. Jak przekonać uczniów do matematyki?

Podziel się
Oceń

Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie po raz pierwszy świętowało Dzień Patrona, promując przy okazji matematykę. Uroczystościom towarzyszyło wiele wydarzeń: maraton matematyczny dla klas maturalnych, przyznanie Stypendium imienia prof. Banacha najzdolniejszemu w szkole matematykowi oraz dwa konkursy: Konkurs na najlepszy portret Stefana Banacha i Maraton Informatyczno-Matematyczny dla uczniów szkół podstawowych.
ALO Rzeszów

Źródło: ALO Rzeszów

W ALO patronem szkoły jest profesor Stefan Banach, wybitny polski matematyk, autor podręczników do matematyki i słynnego twierdzenia Banacha. 

W tym roku Stypendium imienia prof. Banacha otrzymał uczeń klasy maturalnej, Szymon Pustelak. Został nagrodzony za osiągnięcia w nauce i konkursach matematycznych. - Moje główne zainteresowania to informatyka, matematyka i język angielski – mówi Szymon - być może w przyszłości informatykę zastąpi sztuczna inteligencja, ale matematyki nie da się niczym zastąpić. Dlatego planuję związać swoją przyszłość właśnie z matematyką

Matematyka otwiera drzwi wielu renomowanych uczelni, stąd praktyczny pomysł zorganizowania maratonu matematycznego dla uczniów ostatnich klas liceum. Przez cztery godziny maturzyści rozwiązywali zadania z matematyki o różnym stopniu trudności. Był to doskonały trening przed maturą i inwestycja w przyszłość.

 „Księga zadań matematycznych profesora Banacha” wzorowana na słynnej Księdze Szkockiej jest kolejną inicjatywą promującą matematykę. Do „Księgi zadań” uczniowie wpisują zadania, których rozwiązanie wymagało wiedzy, pomysłu i wytrwałości, ale przynosi satysfakcję oraz zachęca do poszukiwania matematycznych wyzwań. 

Zobacz galerię:

W drużynowym Maratonie Informatyczno-Matematycznym zwyciężyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Sióstr Prezentek, drugie miejsce przypadło uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 21 z Oddziałami Dwujęzycznymi, na trzecim podium stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Rzeszowie.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Patrona był konkurs na portret profesora Stefana Banacha. Na konkurs wpłynęły 34 prace - wybór był niezwykle trudny, bo uczniowie ALO prezentowali wysoki poziom – mówi przewodnicząca jury, dr hab. Patrycja Longawa, nauczycielka projektowania graficznego w ALO. Dlatego zdecydowaliśmy się przyznać 2 równorzędne pierwsze miejsca.

Pierwsza nagrodzona praca to obraz olejny, przedstawiający młodego Banacha. Praca autorstwa 14-letniej Mileny Porady charakteryzowała się ogromnym warsztatem malarskim. Kolejna praca, która otrzymała równorzędne pierwsze miejsce to rysunek autorstwa Lidii Kot. W tym przypadku dzieło uczennicy wyróżniało się świetnym pomysłem oraz zaskakującym wykonaniem. Autorka sportretowała Banacha, wykorzystując do tego liczbę sześćdziesiąt. Wybór nie jest przypadkowy, bo odpowiada ona liczbie publikacji profesora Banacha. 

Wydaje się z pozoru, że matematyka to tylko liczby i żmudne ślęczenie nad zadaniami. Nic bardziej mylnego. Matematyka to także wielkie emocje oraz umiejętność krytycznego myślenia, co udowadniają w ALO.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama