Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów solidarny z Ukrainą. Będzie pomoc dla poszkodowanych i uchodźców

Podziel się
Oceń

W związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę, władze Rzeszowa uruchamiają pomoc naszemu wschodniemu sąsiadowi. Zorganizowana zostanie m.in. zbiórka darów dla Ukraińców, głównie z naszych miast partnerskich – Lwowa, Iwano-Frankiwska, Truskawca i Łucka.
Rzeszów solidarny z Ukrainą. Będzie pomoc dla poszkodowanych i uchodźców

Autor: Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Prezydent Konrad Fijołek o godz. 10 rano uczestniczył w telekonferencji, w której na zaproszenie mera Lwowa wzięli udział przedstawiciele wszystkich jego miast partnerskich w Polsce.

Władze Lwowa poinformowały, że na razie nie doszło tam do żadnych ataków na ludność cywilną. Atakowane są jednak obiekty wojskowe, sytuacja jest napięta, do miasta ściągają Ukraińcy ze wschodniej części kraju.

- Nasz ukraiński partner apeluje o pomoc, przede wszystkim o środki higieniczne, materace, generatory prądu. Wraz z pozostałymi miastami udzielimy jej w maksymalnym zakresie. Zorganizujemy ją jako miasto, planujemy także zbiórkę niezbędnych materiałów wśród mieszkańców - mówi prezydent Rzeszowa.

W listach przesłanych do Rzeszowa z miast partnerskich - Lwowa i Iwano-Frankiwska, Ukraińcy apelują przede wszystkim o materace, śpiwory, koce, środki higieny osobistej, wodę, żywność, baterie, latarki, świece, środki medyczne i opatrunkowe, generatory prądu i odzież.

Od piątku Urząd Miasta Rzeszowa uruchomi infolinię, skierowaną do mieszkańców Rzeszowa, w tym szczególnie pochodzących z Ukrainy i obywateli Ukrainy.

W godzinach 8-20, także w weekend pod numerem telefonu 17 77 88 99 00 będzie można uzyskać wszelkie informacje na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie oraz w Polsce, a także, gdzie i jak poszukiwać pomocy. Przy telefonach będą dyżurować konsultanci rozmawiający w językach polskim, ukraińskim i angielskim.

Miasto przygotowuje także punkty pomocy dla Ukraińców, którzy do Rzeszowa przyjadą koleją lub transportem zbiorowym. Zostanie on zorganizowany w rejonie dworca PKP.

- W kwestii pomocy dla Ukraińców przyjeżdzających do Polski Podkarpacie jest przewidziane jako region o charakterze recepcyjnym. W rejonie przejść granicznych w naszym regionie są organizowane cztery punkty, których zadaniem będzie udzielenie niezbędnej pomocy i skierowanie ludzi dalej, do innych województw, które z kolei zapewnią im nocleg i schronienie - mówi Konrad Fijołek.

Z szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w Rzeszowie mieszka około 4 tysiące Ukraińców.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama