Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Osoby młode chcą wprowadzenia euro!

Podziel się
Oceń

Wspólnotowa waluta euro ma już ponad 20 lat. Dziś jest środkiem płatniczym w większości krajów Unii Europejskiej. A mieszkańcy tych państw w przeważającej większości są zadowoleni z euro. Dodatkowo obywatele krajów UE, które jeszcze nie mają euro, są pozytywnie nastawieni do jego wprowadzenia, a zwłaszcza młodzi mieszkańcy.
Osoby młode chcą wprowadzenia euro!

Źródło: The Audiovisual Library of the European Commission

1 stycznia 1999 roku to dzień narodzin wspólnego europejskiego pieniądza. Stały kurs wymiany walut narodowych na euro, został ustalony na podstawie specjalnego rozporządzenia. Początkowo waluta ta była w obiegu bezgotówkowym i obowiązywała wraz z starymi narodowymi, a od 2002 roku weszła w obieg gotówkowy i zniknęły waluty krajowe.

Co ciekawe mimo że banknoty euro są jednakowe w całej strefie euro, to monety się różnią. Charakterystyczną ich cechą jest to, iż we wszystkich krajach mają one identyczne awersy (strony przednie). Tylna część europejskich monet tzw. rewers różni się symboliką narodową.

Obecnie, zaledwie kilka państw UE ma jeszcze lokalną walutę tj.: Polska - złoty, Bułgaria - lew, Czechy - korona, Węgry - forint, Rumunia - lej, Szwecja – korona. W ostatnim badaniu „Eurobarometr”, zapytano Europejczyków używających tych walut, co sądzą o euro, i okazuje się, że prawie 60 % opowiada się za wprowadzeniem euro w swoim kraju – najwyższy odsetek pozytywnym odpowiedzi był na Węgrzech i w Rumunii. Co ciekawe najbardziej, euro popierają osoby młode (15-24 lat), w tej grupie aż 73% osób twierdzi, że euro pozytywnie wpłynęło na kraje, które go używają.

Dominik Łazarz
ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie oraz Gdańsku

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama