Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Od dziś możesz zastrzec PESEL. Możesz uchronić się przed oszustwami

Podziel się
Oceń

Rozpoczął się proces pełnego wdrożenia ustawy o ochronie przed kradzieżą tożsamości. Od dziś (17.11.) możesz zastrzec PESEL i uchronić się przed działaniami oszustów.
Od dziś możesz zastrzec PESEL. Możesz uchronić się przed oszustwami

Źródło: gov.pl

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w pełnym zakresie od 1 czerwca 2024 r. Od tego dnia wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżeń PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży np. nieruchomości.

Oznacza to, że osoby, które będą miały zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów, nie będą musiały spłacać długów zaciągniętych przez złodziei. Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zdejmą ten obowiązek z pokrzywdzonych.

– Nie możemy dłużej pozwalać na to, by ofiary oszustw ponosiły kolejne konsekwencje, tzn. musiały spłacać pożyczki zaciągnięte przez złodziei – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zastrzeżenie numeru PESEL można dokonać na stronie gov.pl. Już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel.

– Zachęcam do tego, żeby wpisać swój PESEL do rejestru już teraz – takie zastrzeżenie można cofnąć w każdej chwili – dodał minister.

Nowe przepisy to istotne zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości. Dzięki nim ofiary przestępstw będą mogły uniknąć finansowych konsekwencji działań oszustów.

Jak zastrzec numer PESEL?
 • W urzędzie gminy 
 • Online –  wejdź na stronę mobywatel.gov.pl 

1.    Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL
2.    Wybierz „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”
3.    Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenia, 

Kto będzie zobowiązany do weryfikacji zastrzeżenia?
 • Banki/SKO
 • Firmy pożyczkowe
 • Firmy telekomunikacyjne
 • Notariusze
 • Sądy
 Przykładowe czynności wymagające weryfikacji zastrzeżenia:
 • Pożyczki
 • Rachunek bankowy (konto)
 • Kredyt / pożyczka
 • Karta kredytowa
 • Leasing konsumencki
 • Wydanie duplikatu karty SIM
 • Sprzedaż nieruchomości 
Co zyskujemy dzięki nowym przepisom?
 • nikt nie zaciągnie zobowiązania finansowego, wykorzystując nasze dane
 • ograniczenie konsekwencji dochodzenia roszczeń wobec osoby, której ukradziono tożsamość
 • zmniejszenie liczby przestępstw z użyciem cudzej tożsamości
 • ograniczenie strat wynikających z wyłudzeń

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama