Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Od dziś możesz zastrzec PESEL. Możesz uchronić się przed oszustwami

Podziel się
Oceń

Rozpoczął się proces pełnego wdrożenia ustawy o ochronie przed kradzieżą tożsamości. Od dziś (17.11.) możesz zastrzec PESEL i uchronić się przed działaniami oszustów.
Od dziś możesz zastrzec PESEL. Możesz uchronić się przed oszustwami

Źródło: gov.pl

Nowe przepisy zaczną obowiązywać w pełnym zakresie od 1 czerwca 2024 r. Od tego dnia wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżeń PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży np. nieruchomości.

Oznacza to, że osoby, które będą miały zastrzeżony PESEL, a padną ofiarą oszustów, nie będą musiały spłacać długów zaciągniętych przez złodziei. Obecnie to ofiara przestępstwa kradzieży tożsamości musi udowodnić, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie prawne lub finansowe. Nowe przepisy zdejmą ten obowiązek z pokrzywdzonych.

– Nie możemy dłużej pozwalać na to, by ofiary oszustw ponosiły kolejne konsekwencje, tzn. musiały spłacać pożyczki zaciągnięte przez złodziei – powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Zastrzeżenie numeru PESEL można dokonać na stronie gov.pl. Już wkrótce będzie także możliwość zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel.

– Zachęcam do tego, żeby wpisać swój PESEL do rejestru już teraz – takie zastrzeżenie można cofnąć w każdej chwili – dodał minister.

Nowe przepisy to istotne zabezpieczenie przed kradzieżą tożsamości. Dzięki nim ofiary przestępstw będą mogły uniknąć finansowych konsekwencji działań oszustów.

Jak zastrzec numer PESEL?
  • W urzędzie gminy 
  • Online –  wejdź na stronę mobywatel.gov.pl 

1.    Wybierz sekcję Twoje dane, a następnie Rejestr Zastrzeżeń PESEL
2.    Wybierz „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”
3.    Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenia, 

Kto będzie zobowiązany do weryfikacji zastrzeżenia?
  • Banki/SKO
  • Firmy pożyczkowe
  • Firmy telekomunikacyjne
  • Notariusze
  • Sądy
 Przykładowe czynności wymagające weryfikacji zastrzeżenia:
  • Pożyczki
  • Rachunek bankowy (konto)
  • Kredyt / pożyczka
  • Karta kredytowa
  • Leasing konsumencki
  • Wydanie duplikatu karty SIM
  • Sprzedaż nieruchomości 
Co zyskujemy dzięki nowym przepisom?
  • nikt nie zaciągnie zobowiązania finansowego, wykorzystując nasze dane
  • ograniczenie konsekwencji dochodzenia roszczeń wobec osoby, której ukradziono tożsamość
  • zmniejszenie liczby przestępstw z użyciem cudzej tożsamości
  • ograniczenie strat wynikających z wyłudzeń

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama