Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Uczniowie SP 15 na Budziwoju muszą długo czekać na autobusy linii 37

Podziel się
Oceń

Od 1 stycznia br. wprowadzono nowy rozkład jazdy autobusów linii 37, który nie koreluje zupełnie z godzinami pracy Szkoły Podstawowej nr 15 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7) na ul. Budziwojskiej 154.
Uczniowie SP 15 na Budziwoju muszą długo czekać na autobusy linii 37

Źródło: archiwum

O nagłośnienie tematu nieprzystosowania rozkładu jazdy linii 37 zgłosi się do nas rodzice dzieci, którzy muszą czekać kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt minut, żeby wrócić ze szkoły autobusem. Problemem są też dojazdy na wybrane godziny lekcyjne. 

Autobusy linii 37 odjeżdżają za wcześnie, na kolejne trzeba długo czekać

 Chodzi o dojazdy do i powroty ze szkoły od strony Tyczyna (ulica Budziwojska, ulice: Herbowa, Tarnopolska, Karmelicka, Pogodne Wzgórze, Legionistów, Aroniowa, Anielska i in.), wszystko w obrębie rejonu  szkoły - skąd dzieci w wieku 10-15 lat idąc pieszo do szkoły, muszą przeznaczyć na to od 25 do nawet 40 minut. 

W piśmie przesłanym przez Radę Rodziców do Zarządu transportu Miejskiego w Rzeszowie, odpowiedzialnego za organizację komunikacji miejskiej, rodzice podnoszą następujące kwestie: 

Problematyczne dojazdy:

I. Kierunek "ze szkoły do domu" (przystanek Budziwojska Cmentarz, kierunek wg ZTM "Trembeckiego")

  1. Lekcje kończą się o 12:45, wcześniej był kurs o 12:56, obecnie autobus 12:36, następny 13:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus).
  2. Lekcje kończą się o 13:45, wcześniej był kurs o 13:56, obecnie autobus 13:36, następny 14:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus).
  3. Lekcje kończą się o 11:45, wcześniej był kurs 11:56, obecnie autobus 11:36, kolejny kurs 12:36 (dzieci muszą czekać 50 minut na autobus).
  4. Lekcje kończą się o 15:30, kurs jest o 15:36, trudno na niego zdążyć.

II. Kierunek "z domu do szkoły" (podaję nasz przystanek Budziwojska-Tarnopolska, kierunek wg ZTM "Hermanowa-Przylasek")

  1. Zajęcia od 11, wcześniej kurs 10:47, obecnie 10:55. Właściwie tutaj nie ma opcji, żeby się nie spóźnić na lekcję, przy spóźnieniach nagminnych 37 jadącej na Budziwój przez cale miasto. Wcześniejszy kurs 9:55, ponad godzinę przed lekcjami.
  2. Zajęcia od 12, wcześniej kurs 11:15, obecnie 11:57. Właściwie tutaj nie ma opcji, żeby się nie spóźnić na lekcję, przy spóźnieniach nagminnych 37 jadącej na Budziwój przez cale miasto. Wcześniejszy kurs 10:55, ponad godzinę przed lekcjami.

Podobnie jest w przypadku rozpoczęcia lekcji o 10, ponieważ autobus jest na Tarnopolskiej o 9:55, a wcześniejszy kurs jest o 8:55, czyli godzinę przed lekcjami. Na 8:20 dzieci też mają stąd autobus o 8:18, wcześniejszy jest 7:48.

 - O ile na 7:30 czy 08:20 łatwo dziecko podrzucić samochodem, to ciężko o to na te późniejsze godziny - to samo dotyczy odbiorów ze szkoły o godz.12, 13, 14 - piszą rodzice w liście do ZTM. - W okresie ciepłej pogody spacer 30-minutowy to może nie problem, ale niestety na ten moment mamy wciąż porą roku z bardzo zmienną, często nieprzyjemną aurą. Dzieci nie mają innej opcji powrotu do domu poza autobusem nr 37 - linia nr 12 skręca w ulicę Jana Pawła, gdzie z przystanku do domu wzdłuż dość ruchliwej, pozbawionej całkowicie chodnika (!) ulicy Herbowej też jest na nogach 15-20-25 minut, w zależności od tego, gdzie kto mieszka - alarmują. 

Wysyłając swoje uwagi do ZTM w Rzeszowie, rodzice liczyli, że kwestię problematycznych dojazdów uda się szybko rozwiązać. - Zwłaszcza że nie jest to wniosek o dodanie kursów, tylko o ich dostosowanie godzinowe - przekazali. 

ZTM w Rzeszowie: nie jest możliwe ścisłe dostosowanie godzin kursowania do wszystkich szkół

Na skierowane z początkiem stycznia br. pismo, ZTM w Rzeszowie już udzielił odpowiedzi. Czy satysfakcjonuje ona rodziców? Raczej nie... 

 - Podejmowane są działania, mające na celu systematyczne aktualizowanie rozkładów jazdy na podstawie analiz potoków pasażerskich, rzeczywistych czasów przejazdów międzyprzystankowych oraz rozwoju przestrzennego i funkcjonalnego miasta, prowadzące do dostosowania rozkładów jazdy do przeciętnych warunków drogowych, czego efektem są zmiany godzin odjazdów z poszczególnych przystanków -zapewnia Łukasz M. Dziągwa, pełniący obowiązki zastępcy Dyrektora ds. komunikacji ZTM w Rzeszowie. 

Dyrektor zauważył też, że trasa linii 37 prowadzi przez kilka rzeszowskich osiedli i "nie jest możliwe ścisłe dostosowanie godzin kursowania do wszystkich szkół, zakładów pracy czy placówek medycznych". Łukasz M. Dziągwa zwraca też uwagę, że podczas niewprowadzonych 8 maja ubiegłego roku propozycji zmian w komunikacji MPK, brano pod uwagę wnioski pasażerów dotyczące dostosowania godzin kursowania autobusów linii 37 pod uczniów Szkoły Podstawowej nr 15, tak, żeby ci mieli czas na zjedzenie posiłku w szkolnej stołówce oraz możliwość doraźnego korzystania ze świetlicy szkolnej.

Warto tutaj dodać organizator komunikacji publicznej w Rzeszowie chciał wtedy tak zmodyfikować kursowanie autobusów po Budziwoju, że chciał całkowicie zlikwidować linię 37, a zastąpić ją zwiększoną liczbą kursów linii . Przeciwko tej decyzji protestowali mieszkańcy osiedla, zbierając nawet podpisy. 

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zapewnia, że wprowadzane na bieżąco zmiany w rozkładach jazdy mają charakter doraźny. - Obecnie trwają analizy tras linii rzeszowskiej komunikacji publicznej, a także prace nad nową siatką połączeń, która opracowywana jest przez podmiot zewnętrzny i według założeń ma zastąpić aktualnie stosowane rozwiązania na terenie Rzeszowa, w tym również rejony, gdzie dotąd usługi publicznej komunikacji zbiorowej nie były świadczone - wyjaśnia Łukasz M. Dziągwa.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama