Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Podziel się
Oceń

W środę, 20 marca, zmarł rzeszowski poeta, prozaik oraz publicysta, Jerzy Fąfara. Informację o śmierci zasłużonego działacza na rzecz kultury przekazał Szymon Jakubowski - redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia", z którym zmarły blisko współpracował.
Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Źródło: Facebook

Fąfara odszedł w wieku 68 lat i, jak wskazują informacje pojawiające się w mediach społecznościowych, praktycznie do końca pozostawał aktywny.

Szok i niedowierzanie

Wiadomość o śmierci pisarza pojawiła się w środowy wieczór na profilu rzeszowskiego dziennikarza Szymona Jakubowskiego. On i Fąfara mieli okazję wielokrotnie współpracować zarówno przy przygotowywaniu kolejnych numerów czasopisma "Podkarpacka Historia" (zmarły miał być członkiem redakcji miesięcznika), jak i w trakcie innych wydarzeń.

-Szok, niedowierzanie. Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci - napisał na swoim facebookowym profilu redaktor "Podkarpackiej Historii".

Wkrótce po Jakubowskim, żal z powodu śmierci Fąfary wyraziły także inne osoby, m.in. prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

-To wielki żal. Ale przewagą twórców jest fakt że pozostają po nich ich dzieła. Dzięki nim będziemy pamiętać. Bliskim składam szczere kondolencje - napisał na swoim koncie w serwisie Facebook.

Człowiek wielu talentów

Jerzy Fąfara urodził się w 1956 r. O początkach jego kariery informuje nas strona Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jak możemy się z niej dowiedzieć, zmarły był absolwentem rzeszowskiej filii UMCS, na której studiował prawo. Następnie odbył też podyplomowe studium dziennikarskie przy Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1984 r., a także, dwukrotnie (1987-1989), przebywał na stypendium w Instytucie im. Gorkiego w Moskwie.

Kształcąc się, Fąfara rozwijał równocześnie swój dorobek literacki. Pisał zarówno poezję, jak i prozę, a do jego dzieł należą m.in.: tomiki poezji "Kto lepszy" (1981) czy "Po obu stronach twarzy", powieści "Czerwony pająk" (1991), "Dzień w którym miała stanąć mała ziemia" (2000) czy "Pomruk" (2014), a także zbiór opowiadań "Jakub od stojącej rzeki" (2003). Był on też autorem słuchowisk, emitowanych na antenie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Rzeszów, a także scenarzystą.

Należy wspomnieć, że za swoją działalność otrzymał on wiele nagród na festiwalach w Polsce oraz w innych krajach.

Oprócz tego, pracował on w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, był założycielem prywatnego wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001 r. piastował on funkcję dyrektora Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu. Co więcej, w latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, o czym informuje sama strona rzeszowskiego Urzędu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczącyAutor komentarza: rudniokTreść komentarza: Zamiaru burzyć nie ma ale przyjdzie rozkaz z góry i pyk....Data dodania komentarza: 16.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:05Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO]Autor komentarza: ZdzichuTreść komentarza: Wchodzi Dawid Uryniewicz żółtą kartkę dostaje Kacper Uryniewicz . Wchodzi Damian Tomek??? Czy Jerzy??? Człowieku ogarnij się potem pisz.,....Data dodania komentarza: 13.04.2024, 17:02Źródło komentarza: Derby Rzeszowa rozstrzygnięte! Stal pokonała Resovię! [FOTO] Ł Autor komentarza: CiekawyTreść komentarza: Czy i tym razem hołota musiała się naparzać?Data dodania komentarza: 13.04.2024, 00:58Źródło komentarza: W piątek Derby Rzeszowa. Policja: mecz podwyższonego ryzykaAutor komentarza: KalanasTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł. Dobrze ze halo Rzeszów o tym informuje. Brawo Redakcja. Dziwi mnie ze na tej siłowni nie ma oświetlenia ani kamer wieczorem... Szkoda ze władze miasta nic w tej sprawie nei zrobiłyData dodania komentarza: 12.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Szczury terroryzują mieszkańców Rzeszowa!
Reklama
Reklama
Reklama