Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Podziel się
Oceń

W środę, 20 marca, zmarł rzeszowski poeta, prozaik oraz publicysta, Jerzy Fąfara. Informację o śmierci zasłużonego działacza na rzecz kultury przekazał Szymon Jakubowski - redaktor naczelny czasopisma "Podkarpacka Historia", z którym zmarły blisko współpracował.
Strata dla rzeszowskiej kultury. Nie żyje Jerzy Fąfara

Źródło: Facebook

Fąfara odszedł w wieku 68 lat i, jak wskazują informacje pojawiające się w mediach społecznościowych, praktycznie do końca pozostawał aktywny.

Szok i niedowierzanie

Wiadomość o śmierci pisarza pojawiła się w środowy wieczór na profilu rzeszowskiego dziennikarza Szymona Jakubowskiego. On i Fąfara mieli okazję wielokrotnie współpracować zarówno przy przygotowywaniu kolejnych numerów czasopisma "Podkarpacka Historia" (zmarły miał być członkiem redakcji miesięcznika), jak i w trakcie innych wydarzeń.

-Szok, niedowierzanie. Jurku, na zawsze pozostaniesz w pamięci - napisał na swoim facebookowym profilu redaktor "Podkarpackiej Historii".

Wkrótce po Jakubowskim, żal z powodu śmierci Fąfary wyraziły także inne osoby, m.in. prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek.

-To wielki żal. Ale przewagą twórców jest fakt że pozostają po nich ich dzieła. Dzięki nim będziemy pamiętać. Bliskim składam szczere kondolencje - napisał na swoim koncie w serwisie Facebook.

Człowiek wielu talentów

Jerzy Fąfara urodził się w 1956 r. O początkach jego kariery informuje nas strona Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jak możemy się z niej dowiedzieć, zmarły był absolwentem rzeszowskiej filii UMCS, na której studiował prawo. Następnie odbył też podyplomowe studium dziennikarskie przy Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1984 r., a także, dwukrotnie (1987-1989), przebywał na stypendium w Instytucie im. Gorkiego w Moskwie.

Kształcąc się, Fąfara rozwijał równocześnie swój dorobek literacki. Pisał zarówno poezję, jak i prozę, a do jego dzieł należą m.in.: tomiki poezji "Kto lepszy" (1981) czy "Po obu stronach twarzy", powieści "Czerwony pająk" (1991), "Dzień w którym miała stanąć mała ziemia" (2000) czy "Pomruk" (2014), a także zbiór opowiadań "Jakub od stojącej rzeki" (2003). Był on też autorem słuchowisk, emitowanych na antenie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Rzeszów, a także scenarzystą.

Należy wspomnieć, że za swoją działalność otrzymał on wiele nagród na festiwalach w Polsce oraz w innych krajach.

Oprócz tego, pracował on w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982-1989, był założycielem prywatnego wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001 r. piastował on funkcję dyrektora Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu. Co więcej, w latach 2018-2020 pracował w Wydziale Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa, o czym informuje sama strona rzeszowskiego Urzędu.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama