Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Nawałnice na Podkarpaciu. Ponad 2700 strażaków usuwało szkody. Wojewoda uruchamia pomoc

Podziel się
Oceń

W weekend strażacy i druhowie OSP pracowali w całym regionie, usuwając skutki nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie. Najciężej poszkodowane zostały powiaty rzeszowski, jarosławski i przemyski. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul uruchomiła już procedurę wypłaty rekompensat dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu.
Nawałnice na Podkarpaciu. Ponad 2700 strażaków usuwało szkody. Wojewoda uruchamia pomoc
W gminie Dynów silny grad niszczył m.in. elewacje budynków.

Źródło: KW PSP Rzeszów

Już w czwartek i piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało alerty o nadchodzących niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano na weekend. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe w regionie zostały postawione w stan gotowości.

Plan działań na wypadek burz

Podczas spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda Teresa Kubas-Hul omówiła z władzami powiatów i służbami ratunkowymi plan działań na wypadek gwałtownych burz. Zdecydowano o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów na weekendowych dyżurach. Wojewoda zaapelowała również do samorządów o zapewnienie dodatkowych dyżurów w urzędach.

Żywioł najsilniej uderzył w sobotę w ciągu dnia. Do północy z soboty na niedzielę w regionie odnotowano łącznie 494 interwencji strażaków. Najwięcej z nich wystąpiło w powiatach: rzeszowskim (123), jarosławskim (106), przemyskim (113), przeworskim (36) i brzozowskim (33).

Kolosalne straty

W wyniku nawałnic uszkodzonych zostało 74 dachów, z czego 42 na budynkach mieszkalnych. Szczególnie ucierpiała gmina Dynów, miejscowości Harta i Ulanica. Uszkodzone zostały również budynki w powiatach: jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3) i leskim (1). W gminie Jawornik Polski odnotowano duże straty w lasach i na polach uprawnych.

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Na Jeziorze Solińskim wywróciły się 3 łódki. 4 osoby zostały podjęte z wody przez ratowników WOPR, z czego jedna trafiła do szpitala.

W niedzielę wójt gminy Dynów zwrócił się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o pomoc w postaci plandek i lin do mocowania. Plandeki oraz suchy prowiant i woda zostały przekazane poszkodowanym mieszkańcom.

- Uruchomiliśmy już procedury wypłaty pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców i rolników. Pracownicy urzędu wojewódzkiego pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami i wspólnie oceniamy szkody oraz organizujemy pomoc - informuje wojewoda Teresa Kubas-Hul, która w niedzielę odwiedziła Hartę.

W sobotnich działaniach ratunkowych wzięło udział 2708 strażaków: 325 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 2383 ochotników OSP. Wykorzystano 558 pojazdów ratunkowych.

Od niedzieli do późnych godzin wieczornych służby ratunkowe interweniowały tylko raz, usuwając powalony konar z drogi. W regionie nadal występują przerwy w dostawie prądu, ale awarie są na bieżąco usuwane.

Pomoc finansowa dla poszkodowanych

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc finansową. Szczegółowe informacje na temat zasad jej przyznawania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wnioski o jej wypłatę można składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Pomoc finansowa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych realizowana jest na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentu „Zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych”. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody wójt/burmistrz/ prezydent sporządza i przedstawia wojewodzie odpowiedni wniosek.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama