Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Nawałnice na Podkarpaciu. Ponad 2700 strażaków usuwało szkody. Wojewoda uruchamia pomoc

Podziel się
Oceń

W weekend strażacy i druhowie OSP pracowali w całym regionie, usuwając skutki nawałnic, które przeszły przez Podkarpacie. Najciężej poszkodowane zostały powiaty rzeszowski, jarosławski i przemyski. Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul uruchomiła już procedurę wypłaty rekompensat dla mieszkańców, którzy ucierpieli w wyniku żywiołu.
W gminie Dynów silny grad niszczył m.in. elewacje budynków.

Źródło: KW PSP Rzeszów

Już w czwartek i piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało alerty o nadchodzących niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych. Dla Podkarpacia załamanie pogody przewidywano na weekend. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz służby ratunkowe w regionie zostały postawione w stan gotowości.

Plan działań na wypadek burz

Podczas spotkania w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda Teresa Kubas-Hul omówiła z władzami powiatów i służbami ratunkowymi plan działań na wypadek gwałtownych burz. Zdecydowano o zwiększeniu liczby strażaków i policjantów na weekendowych dyżurach. Wojewoda zaapelowała również do samorządów o zapewnienie dodatkowych dyżurów w urzędach.

Żywioł najsilniej uderzył w sobotę w ciągu dnia. Do północy z soboty na niedzielę w regionie odnotowano łącznie 494 interwencji strażaków. Najwięcej z nich wystąpiło w powiatach: rzeszowskim (123), jarosławskim (106), przemyskim (113), przeworskim (36) i brzozowskim (33).

Kolosalne straty

W wyniku nawałnic uszkodzonych zostało 74 dachów, z czego 42 na budynkach mieszkalnych. Szczególnie ucierpiała gmina Dynów, miejscowości Harta i Ulanica. Uszkodzone zostały również budynki w powiatach: jarosławskim (7), przemyskim (10), brzozowskim (2), przeworskim (3) i leskim (1). W gminie Jawornik Polski odnotowano duże straty w lasach i na polach uprawnych.

Dwie osoby zostały ranne w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Na Jeziorze Solińskim wywróciły się 3 łódki. 4 osoby zostały podjęte z wody przez ratowników WOPR, z czego jedna trafiła do szpitala.

W niedzielę wójt gminy Dynów zwrócił się do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o pomoc w postaci plandek i lin do mocowania. Plandeki oraz suchy prowiant i woda zostały przekazane poszkodowanym mieszkańcom.

- Uruchomiliśmy już procedury wypłaty pomocy finansowej dla poszkodowanych mieszkańców i rolników. Pracownicy urzędu wojewódzkiego pomogą w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządami i wspólnie oceniamy szkody oraz organizujemy pomoc - informuje wojewoda Teresa Kubas-Hul, która w niedzielę odwiedziła Hartę.

W sobotnich działaniach ratunkowych wzięło udział 2708 strażaków: 325 z Państwowej Straży Pożarnej oraz 2383 ochotników OSP. Wykorzystano 558 pojazdów ratunkowych.

Od niedzieli do późnych godzin wieczornych służby ratunkowe interweniowały tylko raz, usuwając powalony konar z drogi. W regionie nadal występują przerwy w dostawie prądu, ale awarie są na bieżąco usuwane.

Pomoc finansowa dla poszkodowanych

Osoby poszkodowane w wyniku nawałnic mogą ubiegać się o pomoc finansową. Szczegółowe informacje na temat zasad jej przyznawania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wnioski o jej wypłatę można składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Pomoc finansowa dla osób lub rodzin poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych realizowana jest na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dokumentu „Zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych”. Pomoc jest udzielana w formie zasiłku celowego, a wypłaty zasiłków dokonywane są przez właściwe miejscowo ośrodki pomocy społecznej. W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu Wojewody wójt/burmistrz/ prezydent sporządza i przedstawia wojewodzie odpowiedni wniosek.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AATreść komentarza: A dlaczego zainteresowani nie postawią sobie ogrodzenia na koszt swojej wspólnoty? Będą mieli bezpiecznie i bezproblemowo. Czy miasto musi rozwiązywać wszystkie problemy, a mieszkańcy juz nic od siebie?Data dodania komentarza: 9.01.2025, 04:08Źródło komentarza: Inwazja dzików na rzeszowskim osiedlu Hiszpańskie Ogrody. Radny interweniuje [WIDEO]Autor komentarza: wtajemniczonyTreść komentarza: Skuteczność !!! Co wy piszecie w tych swoich artykułach?! Sytuacja w Policji jest tragiczna, gdy ma się tam znajomych wszystko się wie, obraz nędzy i rozpaczy, celowe działania mediów chcą upiększyć sytuację! Obraz Polskiej Policji wygląda post apokaliptycznie, jak mówi znajomy Policjant z Leżajska!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:10Źródło komentarza: "Łowcy głów" z Rzeszowa zatrzymują kolejnych groźnych przestępcówAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Niby że Polska Policja to takie fajne chłopaki strzegący prawa i porządku??! Banda wyrzutków i pijaków!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 16:06Źródło komentarza: Weekendowa ostra jazda kierowców bmwAutor komentarza: KrzywoustyTreść komentarza: "Biedni uchodźcy z Upadliny", napadają na Polskie domy, powodują pod wpływem wypadki drogowe, manifestują swoje przywiązanie do Bandery neonazisty i Zbrodniarza... itd. itp. Czy "polski rząd marionetek" reaguje? Nie, nie ma problemu, to przecież """nasi bracia i przyjaciele""" swojaki! :(:(:(:( Problem nie istnieje!!! "Trza pomagać""" Pisownia pod pretekstem!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 09:15Źródło komentarza: Brutalny napad w Łańcucie. Tortury, groźby nożem i kradzież na dużą skalęAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Ale co ty bredzisz? Właśnie, że Rzeszów mówi TAK dla tej inwestycji! Jak będzie trzeba, to trzeba dokładać. Ten stadion to bezapelacyjnie priorytet inwestycyjny!Data dodania komentarza: 8.01.2025, 08:14Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansoweAutor komentarza: RzeszowianinTreść komentarza: Nie ma zgody mieszkańców na marnotrawstwo pieniędzy w postaci Megalomani Prezydenta. Dość kolesiostwa i działania pod przymusem kolegów kiboli. Dość przesuwania pieniędzy z poprawy dróg i komunikacji na stadion dla garstki kiboli i posadę dla siostry prezydenta. Rzeszów mówi NIE!Data dodania komentarza: 7.01.2025, 15:53Źródło komentarza: Co z finansowaniem PCLA przez samorząd województwa? Miasto liczy na większe wsparcie finansowe
Reklama
Reklama
Reklama