Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Tysięczna operacja robotem da Vinci w Rzeszowie! Szpital zyskał certyfikat "Ekspert da Vinci"

Podziel się
Oceń

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wykonali 1000 operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci. To imponujące osiągnięcie, za które szpital otrzymał prestiżowy certyfikat "Ekspert da Vinci".
Tysięczna operacja robotem da Vinci w Rzeszowie! Szpital zyskał certyfikat "Ekspert da Vinci"
Operacja przy użyciu robota da Vinci.

Źródło: USK Rzeszów

Tysięcznym pacjentem operowanym przy użyciu robota da Vinci był około 50-letni mężczyzna z powiatu niżańskiego. - Podczas rutynowej kontroli zdiagnozowano u niego raka prostaty we wczesnym stadium rozwoju - tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urologii i operator robota da Vinci. "Operacja przebiegła bez komplikacji. Dzięki zastosowaniu robota da Vinci udało się oszczędzić pęczki naczyniowo-nerwowe pacjenta, co znacznie zwiększa jego szanse na szybki powrót do zdrowia i pełną sprawność, m.in. w zakresie funkcji mikcji i erekcji. Pacjent powinien opuścić szpital już jutro (dzień po operacji)."

Robot da Vinci jest używany w USK w Rzeszowie od maja 2021 roku. Do końca 2023 roku wykonano nim 753 operacje, a w ciągu pierwszych 7 miesięcy 2024 roku kolejnych 247. Średnio miesięcznie w rzeszowskim szpitalu przeprowadza się 40 zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci. Wszystkie te operacje są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Obecnie w USK w Rzeszowie działają 4 certyfikowane zespoły lekarskie: 2 urologiczne, jeden ginekologiczny i jeden chirurgiczny. Ich doświadczenie, wysoka liczba przeprowadzonych zabiegów i znakomite wyniki sprawiają, że szpital staje się coraz popularniejszym miejscem leczenia pacjentów z całego Podkarpacia, a nawet z innych województw. W najbliższych planach szpitala jest wdrożenie kolejnych typów operacji z wykorzystaniem robota da Vinci, m.in. częściowej nefrektomii nerki (NSS), cystektomii radykalnej i zabiegów torakochirurgicznych.

Rzeszowski szpital dołączył również do elitarnego grona ośrodków szkoleniowych dla przyszłych operatorów robota da Vinci. W ubiegłym roku w szpitalu odbywały się m.in. tzw. "case observation", podczas których lekarze i instrumentariuszki z Krakowa mogli obserwować na żywo operację prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota da Vinci. USK w Rzeszowie był również organizatorem konferencji szkoleniowo-naukowej "Chirurgia robotyczna - doświadczenia i wyzwania", podczas której lekarze mogli dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie chirurgii robotycznej w operacjach urologicznych. Na co dzień studenci Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego biorą udział w zajęciach z chirurgii robotycznej, które odbywają się na sali operacyjnej szpitala.

Certyfikat "Ekspert da Vinci", przyznany USK w Rzeszowie przez firmę Synektik, jest przyznawany ośrodkom w Polsce, w których wykonano setki zabiegów robotycznych. To istotne wyróżnienie, które świadczy o wysokim poziomie opieki i bezpieczeństwa pacjentów. Oznacza to, że pacjenci operowani w rzeszowskim szpitalu mogą być pewni, że ich zabieg zostanie wykonany przez doświadczonych chirurgów, którzy posiadają rozległą wiedzę i umiejętności w zakresie chirurgii robotycznej.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama