Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Europoseł Grzegorz Braun znów w akcji. Zdewastował wystawę LGBT+

Podziel się
Oceń

Grzegorz Braun, europoseł i kandydat na prezydenta RP, będąc na Rynku w Opolu zamalował czarnym sprayem wystawę poświęconą społeczności LGBT+, pisząc na tablicach hasło "stop propagandzie zboczeń". Do zdarzenia doszło we wtorek 18 marca 2025 roku.
  • Źródło: PAP, Tęczowe Opole fb, Radio Opole, Grzegorz Braun X
Braun wystawa LGBT w Opolu

Autor: Łukasz Kotulak / Halo Rzeszów

Źródło: Archiwum Halo Rzeszów

Funkcjonariusze policji obecni na miejscu zdarzenia sporządzili notatki i poinformowali polityka o możliwych konsekwencjach prawnych związanych z uszkodzeniem cudzej własności.

Maciej Kruszka, przedstawiciel stowarzyszenia "Tęczowe Opole" organizującego wystawę, zapowiedział rozważenie kroków prawnych przeciwko eurodeputowanemu, w tym wystąpienie z żądaniem odszkodowania za zniszczone materiały.

Film przedstawiający działania europosła Brauna opublikowało Radio Opole.

Zniszczona wystawa, otwarta zaledwie dzień wcześniej na opolskim rynku, stanowiła część kampanii "Jest nas więcej! Sprowokuj z nami równość". Ekspozycja dokumentowała historię marszów równości organizowanych w Opolu oraz prezentowała historie osób LGBT+ mieszkających w regionie. Na rynku ustawiono plansze ze zdjęciami z marszów.

Informacje o wystawie przekazało Radio Opole

Lokalna wystawa słynna na całą Polskę dzięki Braunowi

Wystawa plenerowa „Jest nas więcej! Sprowokuj z nami równość”, osoby LGBT+ z całego województwa opolskiego opowiadają swoje historie. Wystawa ma być prezentowana od 17 marca do 3 kwietnia 2025 r. Na opolskim Rynku ustawiono plansze ze zdjęciami z marszów równości odbywających się co roku w Opolu. Dodatkowo, zapoznać się można z historiami konkretnych osób LGBT+ mieszkających w tym regionie.

- "To okazja do tego, aby podejść do drugiej osoby z empatią. W sytuacji, kiedy w przestrzeni publicznej ciągle mówi się o nas posługując się stereotypami, bardzo łatwo jest wzbudzić niechęć, czy podsycić nietolerancję. A prawda jest taka, że każda osoba LGBT to indywidualna historia, która zasługuje na szacunek. To właśnie widać na naszej wystawie." - Napisano na oficjalnym profilu organizatorów.  

Wystawa „Jest nas więcej! Sprowokuj z nami równość” powstała przy współpracy z Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, a finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu #SPLOTwartości. Wykorzystano zdjęcia autorstwa Pawła Maryniaka i Arka Urbańca.

Braun na swoim profilu na X napisał: "Tak, owszem, art.141 kodeksu wykroczeń definiuje jako wybryk nieobyczajny np. nieprzyzwoite ogłoszenia - co moim zdaniem jak ulał pasuje do sytuacji w Opolu, gdzie interweniowałem w trosce o moralność publiczną, o której z kolei mowa w art.31 Konstytucji" -  komentując wydarzenie z Opola.

Wandalizm europosła Brauna wobec wystawy LGBT+ w Opolu, paradoksalnie zwiększył ogólnopolską widoczność działalności opolskich środowisk równościowych.

Oczywiście ten performens jest zapewne elementem promocji spotkania wyborczego, które dziś ma odbyć się w Opolu.  Wpis Grzegorza Brauna polubiły i podały dalej tysiące jego zwolenników. 

 

Kim jest Grzegorz Braun?

Grzegorz Michał Braun, urodzony 11 marca 1967 roku, jest polskim politykiem, który obecnie pełni funkcję członka Parlamentu Europejskiego reprezentującego Małopolskę i Świętokrzyskie (od lipca 2024). Jest przewodniczącym partii Konfederacja Korony Polskiej (KKP) od 2019 roku.

Jego działalność polityczna rozpoczęła się w latach 80 XX, gdy podczas studiów angażował się w działania Pomarańczowej Alternatywy. W 2007 i 2010 r. próbował kandydować do Senatu i na prezydenta RP.

Kariera polityczna Brauna rozpoczęła się w 2015 roku, gdy ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich. Utworzył komitet wyborczy "Szczęść Boże!", jednak otrzymał jedynie 0,09% głosów. W styczniu 2019 roku kandydował na stanowisko prezydenta Gdańska w przedterminowych wyborach po zabójstwie Pawła Adamowicza, uzyskując 11,86% głosów i zajmując drugie miejsce.

W 2019 roku Braun dołączył do koalicji, która przyjęła nazwę Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Startował z jej listy w okręgu podkarpackim w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 33 072 głosy, jednak komitet nie przekroczył progu wyborczego.

W wyborach parlamentarnych 2019 roku Braun był liderem listy Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu rzeszowskim (województwo podkarpackie). Jego lista otrzymała 8,25% głosów, co było najlepszym wynikiem Konfederacji w skali kraju. Dzięki temu Braun uzyskał mandat poselski i zasiadał w Sejmie IX kadencji (2019-2024).

W 2021 roku kandydował w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, zajmując czwarte miejsce z wynikiem 9,1% głosów.

Braun został ponownie wybrany do Sejmu w 2023 roku, W lipcu 2024 roku uzyskał mandat europosła.  Jednak w lutym 2025 roku opuścił Konfederację, decydując się na samodzielną działalność polityczną. 

Polityk znany jest z kontrowersyjnych poglądów i działań, w tym antyamerykańskich, antyukraińskich, anty-LGBT i antysemickich wypowiedzi. Jego działalność w Sejmie charakteryzowała się serią incydentów, w tym gróźb wobec ministra zdrowia podczas pandemii COVID-19 oraz zgaszenia menory chanukowej w Sejmie w 2023 roku, co doprowadziło do jego wykluczenia z posiedzenia i nałożenia kary.

Kilka miesięcy temu Grzegorz Braun został wykluczony z obrad Parlamentu Europejskiego za zakłócenie minuty ciszy poświęconej ofiarom Holokaustu.

 

Czytaj również:


Napisz komentarz

Komentarze

Taki tam 19.03.2025 12:19
Jedyny prawy człowiek w polityce, który nie boi się wskazać panów (z nowotworu mordującego Palestyńczyków lub "zza wielkiej wody") kukiełek zwanych "politykami". W tym wypadku pokazał ile cwaniaczki z pseudofundacji wyciągają kasy za promowanie populistycznych tematów i jedynie taki jest cel tych "wystaw" i "kolorowych imprez" sponsorowanych przez żydowskich mącicieli typu Soros.

prorok 21.03.2025 10:10
ci z Rzymu i USA to jedna mafia, ich cel to rządzić światem

max 18.03.2025 22:33
Mądry człowiek!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama