Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Innowacje w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Współpraca EUROPE DIRECT Rzeszów z Zakładem Języków Obcych WSIiZ

Podziel się
Oceń

W lutym br., w ramach zajęć z języka polskiego jako obcego studenci kierunków, Grafika komputerowa i produkcja multimedialna, Informatyka, Marketing i nowe media oraz Kosmetologia zrealizowali projekty dydaktyczne z wykorzystaniem komiksu pt. „Paneuropa. Licho nie śpi” autorstwa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Warto podkreślić, że to już drugie zajęcia podczas, których wykorzystano komiks – poprzednio był to „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą”.
Innowacje w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Współpraca EUROPE DIRECT Rzeszów z Zakładem Języków Obcych WSIiZ
Innowacje w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Współpraca EUROPE DIRECT Rzeszów z Zakładem Języków Obcych WSIiZ

Autor: E.Jemioło; I.Myśliwiec

- „Paneuropa. Licho nie śpi.” to szósty komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Tym razem komiks skupia się na kwestiach związanych z dwudziestoleciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wymiernych korzyściach dla naszego kraju wiążących się z przynależnością do wspólnoty. – informuje mgr Ewa Nowak-Koprowicz, kierowniczka EUROPE DIRECT Rzeszów. I dodaje – W komiksie zilustrowano flagowe inwestycje UE, które służą lokalnym społecznością, a wśród nich: Park Staromiejski, Plac Wolności, ulica Włókiennicza w Łodzi – wszystkie z tych miejsc zostały objęte rewitalizacją obszarową. Zobaczycie w nim również unijne inwestycje zlokalizowane na Śląsku i w Zagłębiu oraz na terenie Pomorza Zachodniego. Warto dodać, że pojawia się w nim również wątek Rzeszowski. 

Wspomniany komiks w dziesiątkach egzemplarzy - za pośrednictwem EUROPE DIRECT Rzeszów - został przekazany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce studentom Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach lektoratu z języka polskiego jako obcego.

Lektorki, mgr Ewelina Jemioło oraz mgr Iwona Myśliwiec z Zakładu Języków Obcych Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej na podstawie komiksu „Paneuropa. Licho nie śpi.” przeprowadziły projekt językowy.

- Podczas zajęć studenci zostali podzieleni na dwie grupy, a ich zadaniem było wspólne opracowanie planu wydarzeń na podstawie komiksu. Pracując zespołowo, czytali i analizowali treść, a następnie tworzyli plakaty ilustrujące kluczowe momenty fabuły komiksu. Efekty swojej pracy zaprezentowali na forum grupy, dzieląc się wnioskami i interpretacjami. Zwieńczeniem zajęć była ożywiona dyskusja na temat bohaterów, ich postaw oraz tego, jak odzwierciedlają rzeczywistość – informuje mgr Ewelina Jemioło. A mgr Iwona Myśliwiec, dodaje – Studenci z entuzjazmem angażowali się w rozmowy, aktywnie uczestniczyli w zajęciach i współpracowali w grupach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje komiksu Paneuropa, które z pewnością dostarczą nam nowych tematów do inspirujących zajęć i dyskusji.

Jak podkreślają prowadzące, zarówno studenci jak i lektorki byli bardzo zadowoleni z możliwości wzięcia udziału w takiej formie zajęć, a same komiksy z serii "Paneuropa" zostały bardzo pozytywnie ocenione.

- Cieszy mnie otwartość i zainteresowanie tematem, z jakim uczestnicy zajęć z języka polskiego jako obcego, prowadzące oraz studenci i studentki, przystąpili do realizacji niniejszej innowacji dydaktycznej. Jestem przekonana, że ta współpraca przyniesie efekty w wielu obszarach – podsumowuje mgr Ewa Nowak-Koprowicz.

Komiks „Paneuropa. Licho nie śpi” dostępny jest w wersji elektronicznej, w wersji: polskojęzycznej oraz angielskojęzycznej Ostatnie papierowe egzemplarze można również otrzymać w EUROPE DIRECT Rzeszów. Punkt zlokalizowany jest z Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w kampusie przy ul. Sucharskiego 2, pok. RA143. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama