Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W Rzeszowie uczcili 25-Lecie ARiMR

Podziel się
Oceń

Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Rzeszowski, konferencja ARiMR

Autor: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności na rzecz rozwoju rolnictwa oraz obszarów wiejskich w województwie podkarpackim. Od momentu powstania, w 2000 roku, przyczyniła się do istotnych zmian w regionie.

Podkarpacki Oddział ARiMR – 25 lat wsparcia dla rolnictwa i wsi

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa w województwie podkarpackim od 2000 roku, a jej głównym celem jest wspieranie modernizacji sektora rolniczego oraz poprawy jakości życia na wsi. Od początku swojego istnienia ARiMR udzieliła podkarpackim rolnikom ponad 17,2 miliardy złotych, przekazując fundusze na modernizację gospodarstw, rozwój przedsiębiorczości oraz poprawę infrastruktury wiejskiej.

Rola ARiMR w przygotowaniach Polski do członkostwa w UE

Początki działalności ARiMR sięgają 1994 roku, kiedy Agencja rozpoczęła swoje zadania, począwszy od wsparcia rolników w zakresie dopłat do oprocentowania kredytów. Jednak przełomowym momentem była decyzja o powierzeniu ARiMR roli partnera Polski w negocjacjach z Unią Europejską. Dzięki temu, zrealizowano program SAPARD, w ramach którego na podkarpacką wieś trafiło ponad 302 miliony złotych. To wsparcie pomogło regionowi przygotować się do członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

ARiMR w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2004 roku

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, ARiMR przejęła kluczową rolę w realizacji Wspólnej Polityki Rolnej. Od 2004 roku Agencja przekazała w ramach dopłat bezpośrednich ponad 9,2 miliarda złotych, które miały istotny wpływ na poprawę opłacalności produkcji rolniczej w regionie. Dodatkowo, ARiMR realizowała szereg programów, w tym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), w ramach którego na podkarpacką wieś trafiło ponad 3,4 miliarda złotych w latach 2007-2013 oraz kolejne 3,1 miliarda złotych w latach 2014-2020.

Modernizacja podkarpackiej wsi

Dzięki wsparciu ARiMR, podkarpackie gospodarstwa rolnicze zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, a infrastruktura wiejska została znacząco zmodernizowana. Przedsiębiorcy uruchomili zakłady przetwórcze, samorządy zrealizowały inwestycje w infrastrukturę drogową, wodociągową i kanalizacyjną, a także wybudowały oczyszczalnie ścieków oraz obiekty użyteczności publicznej, takie jak świetlice czy place zabaw. Agencja wspierała także lokalne społeczności, finansując działalność kół gospodyń wiejskich oraz inne inicjatywy społeczne.

Pomoc w kryzysach i w trudnych momentach

ARiMR nie tylko wspierała rolników i przedsiębiorców w regularnym funkcjonowaniu, ale także odgrywała kluczową rolę w sytuacjach kryzysowych. Wspierała działania w odpowiedzi na susze, epidemię ASF, pandemię COVID-19 oraz wojenną sytuację na Ukrainie, pomagając dotkniętym przez kryzys rolnikom oraz lokalnym społecznościom.

Długofalowy wpływ na rozwój regionu

Działania ARiMR w Podkarpackiem miały długofalowy wpływ na rozwój regionu. Środki przekazywane przez Agencję przyczyniły się do poprawy jakości życia na wsi, zwiększenia konkurencyjności produkcji rolnej i rolniczej oraz poprawy infrastruktury. Wspierając zrównoważony rozwój sektora rolnego i inwestycje w przetwórstwo rolne, ARiMR pomogła w budowaniu silnej i nowoczesnej podkarpackiej wsi, która jest atrakcyjną zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów.

Podsumowanie

Podkarpacki Oddział ARiMR od 25 lat odgrywa kluczową rolę w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w regionie. Przekazane środki finansowe miały ogromny wpływ na modernizację gospodarki rolnej, poprawę jakości życia oraz dobrobyt mieszkańców wsi. Dzięki ARiMR podkarpacka wieś przeszła ogromne zmiany, stając się nowoczesna i konkurencyjna. Jubileusz 25-lecia działalności Agencji to doskonała okazja do podsumowania tych sukcesów oraz przedstawienia dalszych planów na przyszłość.

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama