Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Co zrobić, żeby zostać najstarszą Polką albo najstarszym Polakiem? Mieszkać na Podkarpaciu, najlepiej w powiecie strzyżowskim

Podziel się
Oceń

Co zrobić, żeby zostać najstarszą Polką albo najstarszym Polakiem? Statystyki podpowiadają zaskakującą odpowiedź: urodzić się na Podkarpaciu i dożyć starości w okolicach Strzyżowa. To właśnie stąd pochodzą dziś najstarsi mieszkanka i mieszkaniec Polski, a liczba stulatków w regionie rośnie szybciej niż gdziekolwiek indziej w kraju.

Co zrobić, żeby zostać najstarszą Polką albo najstarszym Polakiem? Patrząc na ostatnie lata, odpowiedź brzmi zaskakująco prosto: mieszkać na Podkarpaciu, najlepiej w powiecie strzyżowskim. To właśnie stąd pochodzą dziś zarówno najstarsza mieszkanka Polski, jak i najstarszy żyjący Polak. A liczba stulatków w regionie rośnie w imponującym tempie.

175 stulatków i rosnąca „armia długowiecznych”

Na koniec stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał na Podkarpaciu specjalne świadczenie honorowe już 175 osobom, które przekroczyły magiczną granicę 100 lat. Jeszcze w grudniu 2022 roku stulatków w regionie było 117. W niespełna trzy lata przybyło więc blisko 50 procent długowiecznych seniorów.

Każdy z nich – niezależnie od wysokości swojej emerytury – co miesiąc otrzymuje z ZUS 6 589,67 zł brutto. To tzw. świadczenie honorowe, przyznawane po ukończeniu 100 lat. Przez ponad 50 lat wyglądało to inaczej: dodatek liczono raz, w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin i nie był on później waloryzowany. Dziś stulatkowie mają gwarantowaną jedną, aktualizowaną co roku kwotę.

Za tą liczbą kryje się prosty fakt: na Podkarpaciu żyje coraz więcej osób, które docierają do wieku, o jakim jeszcze jedno pokolenie temu mówiło się z niedowierzaniem.

Najstarsza Polka i najstarszy żyjący Polak? Oboje z Podkarpacia

Po śmierci 113‑letniej Jadwigi Żak‑Stewart na początku 2026 roku, tytuł najstarszej mieszkanki Polski najprawdopodobniej przypadł seniorce z Podkarpacia. Anna Winiarska, urodzona 23 lutego 1915 roku, w 2026 roku kończy 111 lat.

To rocznik, który pamięta jeszcze pierwszą wojnę światową z opowieści rodziców, II wojnę z własnej młodości i wszystkie najważniejsze zakręty polskiej historii XX wieku. Jej wiek pokazuje, że Podkarpacie przestało być na mapie długowieczności „białą plamą” – przeciwnie, staje się jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

Wcześniej statystyki biły rekordy dzięki Tekli Juniewicz – najstarszej zweryfikowanej Polce w historii, która żyła 116 lat i zmarła w 2022 roku. Dziś pałeczkę przejmują kolejne seniorki, coraz częściej właśnie z naszego regionu.

Podkarpacie może mówić nie tylko o najstarszej mieszkance, ale i o najstarszym żyjącym Polaku. To kpt. Tadeusz Lutak, pseudonim „Pancerz”, urodzony w 1917 roku, związany ze Strzyżowem i powiatem strzyżowskim. W sierpniu 2025 roku skończył 108 lat.

Żołnierz kampanii wrześniowej, weteran i świadek historii, który pamięta sanację, wrzesień 1939 roku, okupację, komunizm i całe 35 lat wolnej Polski.

Podkarpacie na mapie długowieczności

W skali kraju stulatków jest już ponad 1900, w tym kilku superstulatków, którzy przekroczyli 110 lat. Podkarpackie ze swoimi 175 osobami w tym wieku wyróżnia się kilkoma rzeczami naraz:

  • dynamicznym wzrostem liczby stulatków,
  • faktem, że zarówno najstarsza mieszkanka, jak i najstarszy mieszkaniec Polski związani są właśnie z tym regionem,
  • koncentracją tych przypadków w powiecie strzyżowskim, który – nieco pół żartem, pół serio – można by nazwać „polską doliną długowieczności”.

Oczywiście za liczbami stoją konkretne życiorysy: ludzie, którzy całe życie pracowali w gospodarstwach, fabrykach, szkołach, warsztatach, a dziś – mimo wieku – wciąż są ważną częścią rodzin i lokalnych społeczności.

Świadczenie honorowe z ZUS, choć wysokościowo robi wrażenie, jest w tej historii tylko dodatkiem. To sygnał, że państwo dostrzega wyjątkowość osiągnięcia, jakim jest ukończenie 100 lat. Ale tego, co najważniejsze, nie da się wycenić:

  • pamięci o świecie sprzed stu lat,
  • doświadczeń z czasów wojny i powojennej odbudowy,
  • całych pokoleń wychowanych przez tych ludzi.

Podkarpaccy stulatkowie pokazują, że długie życie to nie jest wyłącznie efekt „dobrych genów”. Zwykle za tym idą: praca fizyczna, prostsza dieta, rytm dnia podporządkowany naturze, a z drugiej strony – silne więzi rodzinne i obecność w lokalnej wspólnocie.

Czy to przepis na 100 lat życia? Pewności nie ma, ale jedno jest jasne: jeśli szukać w Polsce długowieczności, to coraz częściej trzeba patrzeć właśnie w stronę Podkarpacia.

Co dalej z „długim życiem po podkarpacku”?

Wzrost liczby stulatków w województwie to wyzwanie i szansa jednocześnie. Wyzwanie – bo wymaga coraz lepiej zorganizowanej opieki geriatrycznej, wsparcia dla rodzin i polityk senioralnych dostosowanych do bardzo zaawansowanego wieku.

Szansa – bo Podkarpacie ma dziś unikalną „bazę żywej pamięci” i doświadczenia, której inne regiony mogą tylko zazdrościć. To również potencjał do badań naukowych nad długowiecznością, prowadzonych nie na odległych wyspach, ale w Strzyżowie, małych wsiach i miasteczkach wokół.

Czy więc jest jakiś prosty sposób, by zostać najstarszą Polką lub najstarszym Polakiem? Na pewno nie ma jednej recepty. Ale patrząc na mapę, można z przekąsem dodać: dobrze jest mieć w dowodzie wpis „województwo podkarpackie” – a najlepiej „powiat strzyżowski”. Reszta to już codzienne życie, które – jak widać – potrafi się naprawdę wydłużyć.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama