Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

„W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX w

Podziel się
Oceń

WDK w Rzeszowie zapraszam na wystawę „W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX w. Wystawę można oglądać również dzięki multimedialnemu pokazowi.
  • Źródło: Fundacja Rzeszowska/WDK
„W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX w
„W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX w

Autor: WDK Rzeszów

Franciszka Żyradzka prowadziła swój zakład fotograficzny przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie w latach 1948 – 1981 r. Wcześniej, w latach ok. 1936 – 1945 wykonywała portrety mieszkańcom Jasła w zakładzie pod nazwą „Flora”.

Zgodnie z zasadą: „klisze przechowuje się”, stworzyła i pozostawiła po sobie archiwum szklanych negatywów przedstawiających portrety mieszkańców Rzeszowa i okolic z lat 40. – 50. XX wieku. Archiwum znajduje się w posiadaniu Fundacji Rzeszowskiej, dzięki uprzejmości jej spadkobierczyni – Ewy Kowalskiej.

Cały zbiór liczy około 10 tys. klisz szklanych, które wymagają opracowania - fachowego oczyszczenia, zabezpieczenia i archiwizacji. Na wystawie w Galerii WDK zostaną pokazane specjalnie wyselekcjonowane fotografie odpowiadające tematyce wystawy.

Zeskanowane klisze ukazują dawnych mieszkańców Rzeszowa, fotografowanych przy okazji różnych okoliczności rodzinnych i życiowych. Prócz wartości, samej w sobie, jako dokument epoki, posiadają niewątpliwą i niepodważalną wartość artystyczną, świadczącą o wielkim talencie Franciszki Żyradzkiej.

Ze względu na lockdown obowiązujący od 20 marca br. wystawę można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei jeszcze do godziny 20.00 w piątek 19 marca. Każdy, kto nie może obejrzeć wystawy na miejscu może zobaczyć ją na poniższej prezentacji

https://www.youtube.com/watch?v=tIP59gYGE7o

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama