Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Pięć śledztw w sprawie znieważenia i zniszczenia flag ukraińskich w Przemyślu

Podziel się
Oceń

Prokuratura w Przemyślu prowadzi pięć śledztw dotyczących znieważenia i zniszczenia flag Ukrainy wywieszonych na budynku Konsulatu Ukrainy w Przemyślu oraz na siedzibie Związku Ukraińców w Polsce. Do wszystkich tych zdarzeń doszło w tym roku. Jak poinformowała rzeczniczka przemyskiej Prokuratury Okręgowej, prok. Marta Pętkowska, we wszystkich przypadkach sprawcy zostali już ustaleni.
Pięć śledztw w sprawie znieważenia i zniszczenia flag ukraińskich w Przemyślu

Autor: Wikimedia Commons

Ostatni z incydentów miał miejsce 26 października. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch 23-latków – Kamil W., pracujący jako kierowca w pizzerii, oraz Kacper S., bezrobotny. Według ustaleń śledczych mężczyźni „działając umyślnie, wspólnie i w porozumieniu” zerwali flagę Ukrainy z drzewca i wyrzucili ją do kosza na odpady, znieważając w ten sposób symbol państwowy.

Flaga została zerwana z budynku konsulatu i Związku Ukraińców w Polsce, a następnie wyrzucona. Uszkodzony został również metalowy maszt, którego złamanie spowodowało szkodę w wysokości 940 zł na rzecz konsulatu 

– przekazała prok. Pętkowska.

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 137 §1 i §2 Kodeksu karnego, dotyczące znieważenia symboli państwowych, oraz z art. 288 §1 Kodeksu karnego w związku ze zniszczeniem mienia. Za te przestępstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku, a w przypadku zniszczenia mienia – od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Kamil W. przyznał się do winy, jednak odmówił składania wyjaśnień i zapowiedział, że złoży je dopiero przed sądem. Kacper S. nie przyznał się do zarzucanych czynów i również odmówił składania wyjaśnień.

Podobne akty znieważenia flag miały miejsce w czerwcu, lipcu i sierpniu tego roku – odpowiednio 16 czerwca, 6 lipca, 10 i 15 sierpnia. Wszystkie incydenty zostały zarejestrowane przez kamery monitoringu miejskiego.

W dwóch sprawach, dotyczących zdarzeń z 16 czerwca i 15 sierpnia, do sądu skierowano już wnioski o skazanie bez przeprowadzania procesu. W jednej z nich zapadł wyrok grzywny, a w drugiej wyznaczono termin posiedzenia na 12 listopada 

– poinformowała rzeczniczka prokuratury.

W pozostałych trzech postępowaniach śledztwa nadal trwają. Prokuratura zapowiada skierowanie do sądu wniosków o skazanie lub aktów oskarżenia po zakończeniu czynności dowodowych.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Janusz Treść komentarza: A kogo mam zabrać, proszę konkretnie wskazać kogo zatrudniłem po znajomości. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 21:10 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Jola Treść komentarza: Był najlepszym burmistrzem. Data dodania komentarza: 15.06.2026, 19:17 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama