Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Podkarpacka Młoda Lewica apeluje o zakaz cyrków ze zwierzętami w podkarpackich miastach.

Podziel się
Oceń

W związku z obchodzonym 8 czerwca dniem cyrku bez zwierząt działacze podkarpackiej Młodej Lewicy wystosowali do włodarzy miast naszego województwa apel o nieudzielanie przestrzeni publicznej cyrkom, które w ramach swoich spektakli korzystają z pokazów ze zwierzętami. Podkarpaccy działacze włączają się tym samym do ogólnopolskiej akcji swojej organizacji.
  • Źródło: informacja prasowa
Podkarpacka Młoda Lewica apeluje o zakaz cyrków ze zwierzętami w podkarpackich miastach.

Autor: Materiały prasowe

Zaznaczyć należy, iż w Rzeszowie toczyła się już dyskusja na temat zakazu wstępu dla cyrków ze zwierzętami. Poprzedni Prezydent Miasta Tadeusz Ferenc nie zgodził się jednak na wprowadzenie takiego zakazu. Z kolei obecny Prezydent Konrad Fijołek jeszcze w trakcie kampanii zapowiedział brak wstępu do miasta dla takich cyrków.

We wniosku zwrócono uwagę na wiele aspektów.

"Podstawowym argumentem jest, naturalnie, szeroko rozumiane cierpienie zwierząt tresowanych do występowania w cyrkach. Klatka cyrkowa po prostu nie jest miejscem dla dzikiego zwierzęcia. Scena z reflektorami, muzyką, głośnymi krzykami i ogniem to nie jest ich naturalne środowisko występowania!" - Zuzanna Pabian, Koordynatorka Okręgu krośnieńsko-przemyskiego.

Kluczowe znaczenie ma tutaj dobrostan zwierząt w związku z życiem w cyrku. Jak mówią działacze do tresury wykorzystuje się niejednokrotnie nieakceptowalne metody i systemy kar. Zwierzęta bywają głodzone, aby były posłuszniejsze.

"Często martwimy się o stres naszych domowych zwierzaków, gdy musimy zabrać je w podróż pomiędzy miastami. A robimy to tylko raz na jakiś czas. Tamte, podkreślmy to - DZIKIE zwierzęta są na ten stres wystawione przez całe swoje życie. To jest po prostu straszne!" - mówią aktywiści.

Zakaz, o który apelują młodzi obowiązuje już w niektórych miastach zarówno w Polsce, jak i na Podkarpaciu.

"Dobrym przykładem jest tutaj Tarnobrzeg, w którym już dostrzeżono, że cyrk ze zwierzętami to relikt przeszłości, a nie miasta XXI wieku. Cywilizowani ludzie potrafią korzystać z cywilizowanej rozrywki, a męczenie zwierząt ku uciesze człowieka na pewno do takich nie należy. Musimy skończyć z niehumanitarnym wykorzystywaniem zwierząt w cyrkach i przestać pokazywać, że człowiek może wszystko dla swojej własnej radości. Nie, tortura zwierząt dla swojej satysfakcji nie jest w porządku." - Jakub Skiba, Koordynator Okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskiego.

W naszym województwie wnioski trafiły do: Rzeszowa, Stalowej Woli, Niska, Krosna, Jasła, Przemyśla, Sanoka oraz Ustrzyk Dolnych.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama