Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Akt oskarżenia w międzynarodowej sprawie rozpracowanej przez BiOSG i CBŚP

Podziel się
Oceń

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 39 osobom działającym w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, które handlowały lekami z pseudoefedryną. Leki były dostarczane do laboratoriów na Ukrainie, Słowacji i w Czechach, gdzie produkowano metaamfetaminę. Nielegalne laboratoria zlikwidowali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG i policjanci CBŚP.
  • Źródło: SG
Akt oskarżenia w międzynarodowej sprawie rozpracowanej przez BiOSG i CBŚP
Zdjęcia z działań służb w latach 2016-2017
Głośna sprawa z 2017 roku rozpracowana przy dużym udziale śledczych z Bieszczadzkiego Oddziału SG ma swój finał w sądzie. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, do sądu skierowano akt oskarżenia przeciwko 39 osobom zaangażowanym w nielegalny proceder na międzynarodową skalę, w tym 3 z nich o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

Współpraca służb z Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech oraz Europolu pozwoliła na zebranie materiału dowodowego w sprawie, która miała swoją genezę na Podkarpaciu. Dwoma zorganizowanymi grupami przestępczymi kierowali właściciele podkarpackich aptek.

Wielomiesięczna współpraca wykazała, że proceder przestępczy rozpoczynał się w Przemyślu, gdzie z aptek i punktów aptecznych leki zawierające w składzie pseudoefedrynę wyprowadzano, tworząc fikcyjne dowody ich sprzedaży. Paragon wskazywał na sprzedaż jednego opakowania leku jednej osobie, a w rzeczywistości leki w hurtowych ilościach nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań odbierane były przez "kurierów". Sprzedawane poza rynkiem aptecznym tabletki blistrowano tzn. oddzielano je od opakowań i dostarczano do kilku laboratoriów wytwarzających amfetaminę na terenie Czech, Słowacji i na Ukrainie.

narkotyki
Zdjęcia z działań służb w latach 2016-2017


Pierwsze realizacje przeprowadzone we wrześniu 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego doprowadziły do zatrzymania 23 osób w tym właścicieli aptek. Wobec 19 z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w trakcie przeszukań zabezpieczyli wówczas ponad 200 tysięcy opakowań leków oraz ok.100 kilogramów wyblistrowanych (wyłuskanych) tabletek zawierających pseudoefedrynę.

Zakrojona na szeroką skalę operacja z udziałem służb czeskich, słowackich i ukraińskich wspierana przez Europol, doprowadziła do zlikwidowania przez śledczych dwóch wytwórni metaamfetaminy i plantacji marihuany w Czechach i zatrzymania tam kolejnych 8 osób podejrzanych o organizowanie przestępczego procederu oraz wytwarzanie środków odurzających.

narkotyki
Zdjęcia z działań służb w latach 2016-2017


Z kolei na terenie Słowacji zatrzymano 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i obrót prekursorami oraz narkotykami. Podczas tej realizacji słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metaamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

Kolejne działania podjęte na terenie Ukrainy doprowadziły do zlikwidowania trzeciego laboratorium metaamfetaminy oraz zatrzymania uczestniczących w procederze 6 osób.

W toku śledztwa prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie o łącznej wartości 13,5 mln złotych.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama