Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Kobiece Stowarzyszenia na Podkarpaciu aktywne w kulturze Uniwersytetu Rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

Z inicjatywą integracji kobiet z Podkarpacia zrzeszonych w kobiecych organizacjach wyszło interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe Kulturoznawców AktURa - Aktywni w Kulturze z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przewodnicząca tego koła Wiktoria Schabowska zaprosiła stowarzyszenia kobiet na konferencję naukową.
Kobiece Stowarzyszenia na Podkarpaciu aktywne w kulturze Uniwersytetu Rzeszowskiego

Autor: Krystyna Leśniak-Moczuk

Członkowie koła naukowego zaprezentowali swoje referaty o tematyce kobiecej. W programie konferencji znalazły się następujące tematy:  „Czym jest Stowarzyszenie, fundacja, zrzeszenie. Aspekty prawne jak i organizacyjne” - Klaudia Kozak i Karolina Muskus, „Społeczne znaczenie beginek jako przedemancypacyjnego ruchu kobiet. Recepcja ich idei we współczesności” – Michał Lewandowski, „Organizacje kobiece w II Rzeczypospolitej” - Tomasz Sumara, „Polki w medycynie” - Anna Klima, „Wspólnota kobiet w powojennych Bieszczadach w narracjach biograficznych” - Anna Dudka, „Specyfika nowych mediów w działalności stowarzyszenia. Na przykładzie ruchu bodypositivity” - Julia Rachwał, „Krystyna Bochenek – bohaterka Krystyn” - Jakub Serwa i „Profilaktyka raka piersi”.

Kulturalnym wymiarem spotkania była recytacja wierszy o tematyce kobiecej przez Krystynę Lenkowską z Rzeszowa.

W spotkaniu odbywającym się w Uniwersytecie Rzeszowskim uczestniczyło pięć podkarpackich stowarzyszeń założonych przez kobiety i zrzeszających kobiety: Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich, Stowarzyszenie Kobiet „Amazonka” ze Stalowej Woli, Stowarzyszenie Kobiet Krasne, Stowarzyszenie Kobiet Karpat, Stowarzyszenie Kobiet „Spójnik”. 

Prelekcje przedstawione przez animatorski organizacji kobiecych dotyczyły historii powstania stowarzyszeń, celów i narzędzi służących ich realizacji, form działalności i osiągnięć, pozyskiwania środków finansowych i podmiotów wspierających, sposobów rozwiązywania problemami z jakimi mierzą się stowarzyszenia, przejawów akceptacji działań stowarzyszeń kobiecych przez opinię publiczną, efektów współpracy z samorządami i innymi instytucjami, a także zakresu otwartości stowarzyszeń na pozyskiwanie nowych członków.

Wydarzenia tego typu pozwalają na wybrzmienie mocy wspólnoty kobiet, szczególnie że wiele z nich boryka się z podobnymi problemami. Uczestniczące w spotkaniach kobiety mają sposobność dowiedzieć i nauczyć wiele nowego, poszerzyć swoje zainteresowania, a także pokazać i zapromować swoje osiągnięcia. Należy docenić inicjatywę młodego pokolenia organizatorów takich spotkań, które może czerpać inspiracje z prospołecznych działań starszego pokolenia.                         

 Krystyna Leśniak-Moczuk, prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama