Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

"Drabina do nieba" już w Rzeszowie. Wkrótce montaż instalacji [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Do Rzeszowa dotarła już główna część instalacji "Drabina do nieba", czyli 20-metrowa rzeźba wykonana według projektu autorstwa prof. Józefa Szajny, zm. w 2008 r. wybitnego artysty pochodzącego z Rzeszowa.
"Drabina do nieba" już w Rzeszowie. Wkrótce montaż instalacji [ZDJĘCIA]

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Porozumienie w sprawie budowy monumentu podpisano w lutym br. w rzeszowskim Ratuszu. Zdaniem prezydenta miasta Konrada Fijołka, ten dokument to najlepszy dowód na to, że mieszkańcy miasta potrafią się znakomicie zorganizować i współpracować na rzecz realizacji wspólnych celów.

- Od wybuchu wojny w Ukrainie pokazujemy, że jesteśmy dobrze zorganizowanym, nowoczesnym społeczeństwem. Miniony rok sprawił, że głośno o nas na całym świecie. Nie jestem tym zaskoczony, bo Rzeszów i tworzący go ludzie właśnie tacy są, a dzisiejsze porozumienie to kolejny tego dowód. Porozumieli się ludzie kultury, sztuki, biznesu i samorządu. A wszystko po to, aby uczynić nasze miasto jeszcze piękniejszym. To wspaniały gest w kierunku jednego z najwybitniejszych mieszkańców, jakiego wydała nasza ziemia – profesora Józefa Szajny. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt – mówił wtedy prezydent Konrad Fijołek.

"Drabina do nieba" już w Rzeszowie. Zobacz zdjęcia:

Pomnik powstaje na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie ulicy Krakowskiej, na wzniesieniu w rejonie galerii handlowej Nowy Świat. Drabina, która jest już na ul. Krakowskiej i czeka na specjalistyczny sprzęt, który ją podniesie, została wykonana ze stali. Ma 20 metrów wysokości. Zostanie przytwierdzona do fundamentów betonowych, które wykonano na betonowych palach umieszczonych do 14 metrów pod ziemią. To ma zagwarantować stabilność całej instalacji.

- Początkowo myśleliśmy o ustawieniu drabiny na Paniadze, ale profesor Szajna uznał, że nie jest to dobra lokalizacja. I kiedy tak jeździliśmy samochodem po mieście, dotarliśmy na ulicę Krakowską. Miejsce na górce przypadło mu do gustu, zwrócił uwagę, że przez szczeble będzie widać całe miasto. Elementami pomnika będą buty, na szczeblach oraz na jego podstawie. Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczył Jerzy Fąfara. 

Budowę pomnika na mocy podpisanych w lutym umów finansują: Elektromontaż Rzeszów S.A, Inżynieria Rzeszów S.A., Zakład Metalurgiczny „WSK Rzeszów” Sp. z o.o., Park Hotel Dawid Pacyna, BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o., RESHAL HALINA BAJOR, Miejskie Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów Sp. z o.o, oraz ALUTEAM-ALUMECO.

W przedsięwzięcie jest zaangażowany także Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, którego uczniowie wykonali niektóre z elementów pomnika. 

Naszym zdaniem: Cała instalacja będzie dobrze wpisywać się w panoramę Rzeszowa, pod warunkiem że uda się wyciąć lub przesadzić, rosnącą przy niej ozdobną sosnę. 

Naszą uwagę zwróciły odrębne buty sygnowane podpisem "K.Fiołek". fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 25.07.2023 13:43
Co za bezsens i wyrzucanie kasy w błoto. Te firmy muszą być bardzo bogate, że ich na to stać. Za to można by wybudować jakąś drogę, która naprawi w jakimś stopniu problem korków w mieście, cokolwiek. W dodatku stawianie takich konstrukcji jest nie do końca bezpieczne i zgodne z prawem.

ja normalny 27.07.2023 13:46
znalazł sie prawnik, jaki pomnik byłby lepszy ?

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama