Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Przebudowa mostu w Mrowli. Inwestycja niepokoi mieszkańców

Podziel się
Oceń

Wkrótce rozpocznie się przebudowa mostu na drodze powiatowej w Mrowli. Inwestycja powiatu rzeszowskiego choć konieczna, wzbudza niepokój wśród mieszkańców. Ci obawiają się o szybki dojazd do pracy czy szkoły.
Przebudowa mostu w Mrowli. Inwestycja niepokoi mieszkańców

Źródło: grafika: Google Maps

Przebudowa mostu w okolicy skrzyżowania dróg powiatowych w kierunku Rudnej Wielkiej i Świlczy realizowana będzie przy całkowitym zamknięciu drogi i skierowaniem ruchu na objazd tymczasowy innymi drogami publicznymi. W ramach przetargu wykonawca musi m.in.: rozebrać stary most, wykonać całkowicie nową przeprawę, wraz z wszystkimi elementami infrastruktury drogowej jak chodnik, czy przebudową okolicznych zjazdów. Z początkiem sierpnia umowę na prace budowlane z firmą, która wygrała przetarg - REMOST sp. z o.o. z siedzibą w Dębicy, podpisał starosta rzeszowski - Józef Jodłowski. Od tego dnia wykonawca ma 90 dni na jej realizację.

Projekt przebudowy, grafika: mat. przetargowe

Którędy pojadą autobusy?

Niestety położenie mostu i planowane prace wymuszają skierowanie wszystkich użytkowników drogi powiatowej w kierunku Mrowli czy Bratkowic na objazdy. - Autobusy PKS i MPK jadące od Rudnej Wielkiej pojadą w kierunku Świlczy PKP, dalej trasą przez Kamyszyn do Mrowli Otoka. Następnie będą podjeżdżać pod przystanek przy domu strażaka w Mrowli, skąd pojadą do Bratkowic. Identycznie będzie w drodze powrotnej - mówi nam Sławomir Styka, zastępca wójta gm. Świlcza.

Ruch skierowany będzie przez Kamyszyn?

Mieszkańców Mrowli, którzy podróżują samochodem, czeka przejażdżka przez Kamyszyn. Całe szczęście, że dobre warunki pogodowe pośpieszyły prace nad mostem przy drodze gminnej (koło przystanku Świlcza PKP). - Dla mnie jest to niezrozumiałe, że o tak ważnej dla nas - mieszkańców - inwestycji dowiadujemy się z mediów. To niepoważne! - bulwersuje się jedna z mieszkanek Mrowli. 

- Dlaczego tej inwestycji nie rozpoczęto w czerwcu, nie prowadzono prac przez wakacje, kiedy jest mniejszy ruch? - pyta. Trudno się dziwić oburzeniu mieszkańców. - Karetka pojedzie na około, straż pożarna na około. Kompletnie niezrozumiała decyzja - uzupełnia. Sami mieszkańcy Kamyszyna (części Świlczy) obawiają się też wzmożonego ruchu drogowego w swojej okolicy. 

ZDP w Rzeszowie odpowiada

W temacie tej inwestycji w czwartek i piątek próbowaliśmy telefonicznie porozmawiać z dyrekcją Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie. Chcieliśmy uzyskać oficjalną datę zamknięcia drogi. W sekretariacie usłyszeliśmy, że pytania musimy skierować e-mailowo. Stąd też zapytaliśmy w formie elektronicznej m.in. o to: "kiedy rozpoczną się prace budowlane, czyli nastąpi zamknięcie drogi powiatowej w tym miejscu?", "dlaczego tej inwestycji nie zdecydowano się rozpocząć wczesnym latem, tak, aby uniknąć problemów z dojazdem mieszkańców gm. Świlcza w okresie roku szkolnego i akademickiego? ". 

Co jest powodem remontu tego mostu w Mrowli?

Powodem rozbiórki istniejącego i budowie nowego obiektu mostowego na rzece Mrowla jest obecny stan techniczny tego obiektu mostowego. W tym miejscu należy podkreślić, iż przedmiotowe zdanie nie będzie polegać na wykonaniu remontu mostu, lecz na rozbudowie drogi powiatowej Nr 1333R Czarna Sędziszowska - Bratkowice – Miłocin związanej z rozbiórką istniejącego i budowie nowego obiektu mostowego na rzece Mrowla w km 13+451 wraz z dojazdami w niezbędnym zakresie oraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi.

Kiedy rozpoczną się prace budowlane, czyli nastąpi zamknięcie drogi powiatowej w tym miejscu?

Planowane zamknięcie przedmiotowego mostu nastąpi na przełomie sierpnia i września
2023 r. W chwili obecnej trudno jest wskazać dokładną datę zamknięcia powyższego obiektu mostowego, ponieważ jest to uzależnione od zatwierdzenia przez organ ruchu projektu tymczasowej organizacji ruchu.

Czy ZDP w Rzeszowie przygotował projekt tymczasowej organizacji ruchu. Jeżeli tak proszę o szczegóły.

Projekt tymczasowej organizacji ruchu opracowuje wykonawca przedmiotowego zadania.

Dlaczego tej inwestycji nie zdecydowano się rozpocząć wczesnym latem, tak, aby uniknąć problemów z dojazdem mieszkańców gm. Świlcza w okresie roku szkolnego i akademickiego?

Termin realizacji zadania był uzależniony od pozyskania dofinansowania z zewnętrznych środków finansowych. Powyższe środki finansowe udało się uzyskać w okresie wakacyjnym bieżącego roku.

Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszeniem Zarządu Dróg Powiatowych od 16 sierpnia do grudnia br. zamknięty jest most w Trzcianie. O szczegółach tej inwestycji pisaliśmy kilkanaście dni temu. 


Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 19.08.2023 14:11
Zrobić źle nie zrobic jeszcze gorzej

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama