Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Kolejne ekologiczne autobusy dla Rzeszowa. To krótkie Solarisy

Podziel się
Oceń

W bazie rzeszowskiego MPK są już kolejne nowe autobusy zasilane energią elektryczną. Tym razem to 9-metrowe Solarisy, które będą wykorzystywane głównie do obsługi mniej popularnych linii.
Kolejne ekologiczne autobusy dla Rzeszowa. To krótkie Solarisy
Nowe krótkie Solarisy.

Źródło: fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Na razie do Rzeszowa dojechały dwa z sześciu zamówionych przez miasto krótkich Solarisów. Pozostałe producent ma dostarczyć jeszcze w listopadzie.

- Do eksploatacji pojazdy wejdą w grudniu. Będą obsługiwały mniej uczęszczane linie, a także te trasy, gdzie dłuższymi autobusami trudniej manewrować – tłumaczy Marek Filip, prezes MPK Rzeszów. 

Wnętrze jednego z nowych autbusów Solaris, fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Pierwotnie w ramach tego zadania kupione miały zostać autobusy zasilane gazem CNG. Jednak w związku z rosnącymi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zapadła decyzja o zmianie i zakupie autobusów elektrycznych, których eksploatacja jest obecnie nieco tańsza. 

Są to autobusy niskopodłogowe, każdy może zabrać na pokład 50 osób, z czego 20 na miejscach siedzących. Autobusy są wyposażone m.in. w klimatyzację, system informacji pasażerskiej z tablicami LED/LCD, monitoring, system zliczania pasażerów i biletomaty. Wraz z nimi miasto kupiło sześć ładowarek stacjonarnych. Koszt całego zakupu to 20,6 mln zł.

To jednak nie koniec dostaw nowego taboru. W listopadzie MPK spodziewa się dostawy dziesięciu 12-metrowych Autosanów zasilanych gazem ziemnym. 

Do eksploatacji włączono właśnie także dwa przegubowe Solarisy na gaz. fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszowa

Identyczne pojazdy, ale na energię elektryczną na ulice wyjadą w listopadzie. Po zakończeniu wszystkich dostaw nowych autobusów tabor, którym dysponuje MPK Rzeszów, będzie liczył 230 pojazdów. Najnowsze zakupy zostały dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama