Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Wystawa „Andy Warhol – Przed i Po” w Rzeszowie

Wystawa „Andy Warhol – Przed i Po” w Rzeszowie

Źródło: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie


Kategoria:

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wyjątkową wystawę „Andy Warhol – Przed i Po”. Prezentowane dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy'ego Warhola w Medzilaborcach na Słowacji. Jego twórczość będzie można podziwiać od 11 kwietnia do 16 czerwca 2024 roku.

Andy Warhol jest jednym z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Artystą, którego sposób bycia, strój, kolor włosów, każdy gest staje się równie ważny, jak realizowana przez niego praca graficzna. Uznawany za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Ale kim był człowiek ukrywający się za tą fasadą? Wystawa „Andy Warhol – Przed i Po” rzuca nowe światło na tę postać.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii, jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Warhol przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Dzisiaj w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Choć nazwisko Andy'ego Warhola kojarzy się przede wszystkim z „wizualną lekkością” pop-artu, to coraz częściej badacze skupiają się na jego „całości”, starając się zrozumieć kim był i czym kierował się w swojej twórczości. Dopiero w ostatniej dekadzie zaczęto analizować przemianę Andreia Varcholi z rusińskiej wioski w supergwiazdę Andy'ego Warhola. Pozornie te dwie postacie mogą wydawać się zupełnie różne – syn emigrantów z Łemkowszczyzny, zdaje się nie mieć nic wspólnego z twórcą słynnych obrazów z puszkami Coca-Coli i zupami Campbella, portretów gwiazd i frapujących autoportretów.

Niezwykła podróż w głąb tożsamości

Zamiarem twórców wystawy jest zaakcentowanie rodzimych korzeni artysty i ich wpływu na jego twórczość. Stąd na ekspozycji zobrazowano relacje z jego matką – Julią Zavacką Varcholą, jego wczesne prace, jak również te z okresu szczytowej popularności.

- Ponieważ wciąż jesteśmy duchowo zaangażowani w święta Wielkiejnocy, celowo wymyśliłem projekt, aby czas zdrady, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią był dla nas zarówno pamiątką, jak i nadzieją. Wierzę, że święte symbole i motywy, które Warhol twórczo „zmodyfikował” z dzieł starych mistrzów w ostatniej części jego życia, mają jakiś związek z jego wiarą w Boga i podziwem dla wschodniochrześcijańskiego rytuału bizantyjskiego. Projekt nie wyczerpuje wszystkich aspektów formalnych i ideowych twórczości człowieka, który twierdził, że „przybył znikąd”, „nie wierzy w śmierć”..., ale mam nadzieję, że dostarczy on odbiorcy motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola – wyjaśnia Michał Byćko, twórca koncepcji wystawy.

Wystawa skupia się na tej właśnie transformacji Warhola. Zaprezentowane zostaną rysunki i grafiki z czasów, gdy Warhol pracował jako grafik reklamowy, a także zdjęcia i pamiątki rodzinne, ukazujące wpływ matki i korzeni łemkowskich na jego twórczość. Zwiedzający odkryją momenty przełomowe w życiu artysty, jak wspomniana już słynna seria „Campbell's Soup Cans” i portrety gwiazd, które uczyniły go ikoną pop-artu. Wystawa ukazuje mniej znany aspekt twórczości artysty – jego fascynację religią, wschodniochrześcijańską kulturą oraz sztuką sakralną, widoczną w pracach inspirowanych ikonami bizantyjskimi. Jest to niezwykła okazja do poznania go nie tylko jako artysty, ale i człowieka, a przede wszystkim jednak można obejrzeć oryginalne dzieła sztuki z różnych etapów jego kariery.

Wystawa jest efektem współpracy Województwa Podkarpackiego z Samorządowym Krajem Preszowskim. Rzeszów i Podkarpacie dołączyło do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje ta wystawa – prezentowana była ona wcześniej w Dubrowniku, a po Rzeszowie trafi do Nicei.

- Bardzo nas ucieszyła ta propozycja, chętnie przystąpiliśmy do realizacji tego wspólnego przedsięwzięcia. Myślę, że wystawa będzie bardzo interesująca i stanowić będzie nie lada gratkę, nie tylko dla miłośników artysty – mówił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Kuratorem wystawy jest Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola, natomiast koordynatorem dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.


Lokalizacja
ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Organizator: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Rozpoczęcie: 11.04.2024
Zakończenie: 16.06.2024
Wieczór komedii improwizowanej + otwarta scena Wieczór komedii improwizowanej + otwarta scena Zapraszamy na wieczór komedii improwizowanej, na której wspólnie z Wami stworzymy zabawne historie na żywo! Pierwsza część wydarzenia to występ Grupy Anyway i krótkie gry improwizowane inspirowane Waszymi sugestiami. Druga część to otwarta scena, podczas której każdy z Was ma szansę wziąć udział w krótkich grach improwizowanych. Na zachętę dla pierwszych 10 osób, które dołączą do naszych gier mamy 20% zniżki do wykorzystania na barze. W czasie improwizowanego wydarzenia to widownia ma bezpośredni wpływ na to, co wydarzy się na scenie. Każda historia, scena i dialog będzie tworzona na żywo - na podstawie Twoich sugestii. Zapytamy Cię np. o to gdzie ma odbyć się dana scena, kim mają być osoby biorące w niej udział lub z jakim problemem mają się zmierzyć. ____________________Kiedy? 8 maja (środa)Gdzie? Pub Spółdzielczy, ul. Fredry 4O której? Startujemy o 20:15 - prosimy o punktualność i zachęcamy do przyjścia chwilę wcześniej, żeby zająć sobie miejsce siedzące Wstęp na zasadzie PŁAĆ ILE CHCESZ. Na miejscu będzie kapelusz, do którego będziecie mogli wrzucić dowolną kwotę. ___________________Czym jest improwizacja? Dobry humor, interaktywność, spontaniczność, wolność. To tworzenie świata, na podstawie jednego słowa. Brak scenariusza, brak ograniczeń! Dodatkowo to budowanie lepszej wersji siebie - człowieka, który potrafi poradzić sobie w każdej niecodziennej sytuacjiData rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024 20:15
Koncert Togüslav B. w Spółdzielczym! Koncert Togüslav B. w Spółdzielczym! Togüslav B. to heavy - rockowy zespół Ełku, rozpoznawalny i mocno znany w światku motocyklowym na Warmii, Mazurach i Podlasiu.18.04.2024 r. ukazała się najnowsza płyta grupy pt.:"Piąty Wymiar" i każdy otrzyma ją w cenie biletu.Album promowany jest już od stycznia tego roku, a od grudnia 2023 r. dostępny jest w sieci, na wszelkich kanałach streamingowych oraz na kanale YT zespołu, jak i na wszystkich tegorocznych koncertach w postaci fizycznego nośnika CD .Od lutego do kwietnia 2024 r. zespół przygotowywał materiał na kolejny album, który nagrywany będzie od grudnia tegoż roku, a na koncercie w Rzeszowie w Pubie Spółdzielczym oczywiście oprócz utworów z płyty "Piąty Wymiar" zostaną zaprezentowane także najnowsze, utwory, które ukształtowały i określiły w pełni styl muzyczny tria z Ełku i nie jedną już osobę pozytywnie wystrzeliły w inny wymiar , jak zresztą cały repertuar grupy.Skład:Przemek Archibald Berg - gitara, wokalPiotr Moras Wysocki - perkusjaMaciej Zawadzki - gitara basowa.Zapraszamy gorąco na dawkę heavy - rockowego szaleństwa w naszym nowym stylu.Wstęp 40 PLN (w cenie biletu najnowsza płyta "Piąty Wymiar").Start - 20.00 (z lekkim poślizgiem).Przed sprzedaż biletów będzie się odbywała w Pubie, osoby, które zakupią bilet wcześniej, zostaną wpisane na listę i w dzień koncertu 27.07 (sobota) otrzymają według zapisu na liście od nas płytę .Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.07.2024 20:00
Reklama
Reklama