Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Marek Sitarz zastąpi Józefa Jodłowskiego na stanowisku starosty rzeszowskiego

Podziel się
Oceń

Rada Powiatu Rzeszowskiego podczas poniedziałkowej sesji wybrała nowego starostę, wicestarostę i członków zarządu. Zmiany związane są z wyborem dotychczasowego starosty Józefa Jodłowskiego na senatora.
Marek Sitarz zastąpi Józefa Jodłowskiego na stanowisku starosty rzeszowskiego
Na zdjęciu Marek Sitarz, nowy starosta rzeszowski.

Źródło: mat. powiatu rzeszowskiego

Józef Jodłowski pełniący funkcję starosty rzeszowskiego od 18 października 2005 r., wygrał wybory do Senatu w okręgu 56, zdobywając 109 935 głosów wyborców (42,53 proc. poparcia). Wraz ze starostą swoje dotychczasowe funkcje stracili wszyscy członkowie zarządu powiatu. Koniecznym było dokonanie wyboru nowych władz starostwa. 

Zanim przystąpiono do wyboru nowych władz powiatu, radni przyjęli ślubowanie od Grażyny Pękali, która zdobyła mandat po Józefie Jodłowskim. Pękala w wyborach przeprowadzonych 21 października 2018 r. uzyskała kolejno największą liczbę głosów na liście Prawa i Sprawiedliwości.

- Wszystko ma początek i koniec. Dzisiejszy dzień jest podsumowaniem 19 lat mojej pracy w samorządach. Był to okres trudny, ale dający mi satysfakcje - mówił Józef Jodłowski, senator elekt. W swoim wystąpieniu Jodłowski podkreślał istotę współpracy ze swoimi współpracownikami, oraz korzyści, jakie powiat zyskał podczas ostatnich kilkunastu lat. - Nasze decyzje często wybiegały do przodu. Przykładem jest tutaj strefa Dworzysko, gdzie dziś to miejsce jest sercem gospodarczym Rzeszowa i regionu. To mnie cieszy - mówił. 

Większość w Radzie Powiatu Rzeszowskiego posiada klub PiS - 22 radnych (po wygaśnięciu mandatu Józefa Jodłowskiego). Pięć mandatów ma PSL, dwóch radnych jest niezrzeszonych.

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego radni wybrali Marka Sitarza na nowego starostę rzeszowskiego. Za jego kandydaturą głosowało 24 radnych, 2 było przeciw, 2 się wstrzymało.

- To, co wspólnie wypracowaliśmy przez ostatnie lata, będziemy kontynuować. Szanujmy się wzajemnie i współpracujmy w zgodzie - apelował do radnych nowy starosta, dziękując jednocześnie za wybór. 

Wicestarostą został pochodzący ze Świlczy Tadeusz Pachorek. Za tą kandydaturą było 24 radnych, 2 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

W zarządzie zasiądą także: Lucyna Sokołowska, Jan Sieńko, Anna Wolska. 

Co wiemy o nowym staroście rzeszowskim?

Marek Sitarz pełni mandat radnego Powiatu Rzeszowskiego od 1999 r. Urodził się 2.07.1959 r. w Rzeszowie. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci.

Od 4.05.2004 r. był wicestarostą rzeszowskim. Priorytetami w jego samorządowej pracy są sprawy społeczne i oświatowe. Znany jest także z zamiłowania do sportu, upowszechniania fizycznej aktywności oraz z rozbudzania sportowych pasji wśród najmłodszych mieszkańców powiatu rzeszowskiego. 

Warty dostrzeżenia jest jego znaczący wkład pracy w ciągłe unowocześnianie i doposażanie placówek oświatowych pozostających w gestii powiatu rzeszowskiego, które w  chwili obecnej spełniają najwyższe standardy, kształcą na nowoczesnych kierunkach, dostosowanych potrzeb rynku pracy. Praca Marka Sitarza na rzecz rozwiązywania problemów społecznych odegrała istotną rolę w podniesieniu jakości życia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

mat. powiatu rzeszowskiego

Za wyróżniającą się pracę w powiatowym samorządzie Pan Marek Sitarz otrzymał Brązowy krzyż zasługi (13.01.2009 r.). W 2017 r., z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego, został nagrodzony także Srebrnym krzyżem zasługi za działalność na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, społeczną i publiczną aktywność, a także za osiągnięcia w pracy samorządowej.

W 2022 r. otrzymał Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego w kategorii „pomoc bliźnim” za pracę na rzecz dzieci niepełnosprawnych, a także za podejmowanie znaczących przedsięwzięć, które służą potrzebującym, jak również za zaangażowanie w społeczną działalność.

Za działalność w powyższych obszarach otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień, m.in. Złotą i Srebrną Odznakę Ludowych Zespołów Sportowych za całokształt pracy w dziedzinie sportu oraz Honorową Odznakę Zarządu Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego przyznaną za zasługi dla rozwoju sportu szkolnego. Za działalność na rzecz drugiego człowieka przyznano mu „Order Dobroci”. „Dyplom Wdzięczności” otrzymał za zasługi na rzecz poprawy warunków życia osób niepełnosprawnych z terenu województwa podkarpackiego.

Marek Sitarz był też radnym Gminy Trzebownisko i Przewodniczącym Komisji Oświaty. W latach 2003-2008 sprawował funkcję Prezesa Powiatowego Związku Sportowego. W latach 1990-2006 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Łące, gdzie organizował coroczne obozy terapeutyczne dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych. W trakcie wieloletniej działalności na rzecz osób niepełnosprawnych był jednym z inicjatorów i współpracowników Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Trzebownisku. Od 1999 r. współorganizował i nadzorował działalność Centrum Dziennej Aktywności dla Dzieci „Sprawnych Inaczej” w Łące. Marek Sitarz wspiera działalność stowarzyszeń ukierunkowanych na niesienie takiej właśnie pomocy oraz na aktywizowanie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama