Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama tablice adresowe

Załamanie pogody na Podkarpaciu. Od piątku deszcz, a później śnieg

Podziel się
Oceń

Odliczamy już godziny, kiedy to pierwsze w tym sezonie uderzenie zimy dotrze na niziny w Polsce. Przechodzący cyklon Linus ze strefą frontową ściągnie chłodne powietrze oraz opady mokrego śniegu, początkowo również deszczu. Miejscami na nizinach spadnie do około 1-10 cm śniegu, a w rejonach podgórskich i górskich znacznie więcej.
Załamanie pogody na Podkarpaciu. Od piątku deszcz, a później śnieg
Niespełna rok temu Rzeszów zmagał się z intensywnymi opadami śniegu, spowodowanymi przez niż Brygida. Miejmy nadzieję, że tym razem zima nie zaskoczy drogowców.

Źródło: archiwum UM Rzeszowa

Strefa opadów deszczu z przelotnymi opadami śniegu wkroczy do Polski już w nocy z czwartku na piątek. W pierwszej kolejności dotknie ona południowych i południowo-wschodnich regionów kraju. W ciągu dnia piątku opady będą się stopniowo przesuwać na północ i wschód.

W piątek wieczorem i w nocy na sobotę opady deszczu zaczną przechodzić w śnieg. Wraz ze spadkiem temperatury w piątek wieczorem i w nocy na sobotę opady deszczu zaczną przechodzić w śnieg. Miejscami może również wystąpić oblodzenie, gdy na powierzchniach dróg i chodników zamarznie deszcz. Warstwa lodu może być lokalnie niewidoczna w przypadku przysypania śniegiem. Warunki na drogach będą więc trudne.

Sobota może być biała w wielu regionach Polski

Sobotni poranek w wielu regionach kraju może być miejscami już biały lub przynajmniej zabielony. Strefa opadów śniegu będzie w tym dniu stopniowo przesuwać się nadal w kierunku południowo-wschodnim kraju. Oprócz rejonów podgórskich i górskich nie będzie to nadzwyczaj silny atak zimy, gdyż może miejscami spaść ledwie do 1-10 cm śniegu lub miejscami tylko się zabieli, jednak pierwsze opady śniegu zawsze wywołują chaos i zamieszanie na drogach, zwłaszcza wśród zaskoczonych kierowców na oponach letnich.

Obecne prognozy zasięgu opadów oraz trajektorii niżu wskazują na zabielenie krajobrazów miejscami na północy kraju, ponadto szczególnie na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej po Podkarpacie, Małopolskę i południe województwa śląskiego. W tych regionach miejscami może być biało, przy czym najwięcej śniegu spadnie na południu w rejonach podgórskich i górskich, gdzie będziemy mieć prawdziwy atak zimy. W Tatrach niewykluczone, że pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o około 30-50 cm.

Prognoza zasięgu opadów śniegu w Polsce do godziny 10:00, 18 listopada 2023
 

Kolejny front atmosferyczny przyniesie opady śniegu w niedzielę

W niedzielę 19 listopada przez Polskę z zachodu na wschód będzie wędrował kolejny front atmosferyczny niosący początkowo miejscami opady śniegu, ale od zachodu kraju wraz ze wzrostem temperatury będą przechodzić w deszcz, a tym samym śnieg stopnieje. Pierwszy powszechny epizod zimowy na nizinach nie potrwa więc długo. Wcześniej czeka nas mroźna noc na 19 listopada. Ujemne temperatury zanotujemy na północy kraju oraz co najmniej w wielu regionach wschodniej połowy Polski.

Uwaga na drogi!

Opady śniegu mogą spowodować utrudnienia w ruchu drogowym. Kierowcy powinni zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Ważne jest również, aby przed wyjazdem sprawdzić stan opon. Jeśli są one letnie, warto rozważyć wymianę na zimowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaTo jest miejsce na Twoją reklamę – sprawdź szczegóły | halorzeszow.pl
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Rzeszowianin.Treść komentarza: Norm niech budują Rzeszów będzie solidniejszy.Data dodania komentarza: 08.12.2023, 13:38Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Myszka z garażuTreść komentarza: W artykule zapomniano dodać że do inwestycji przypisane jest az 10 darmowych miejsc parkingowych .... I po jednej windzie na klatce....trochę słaboData dodania komentarza: 08.12.2023, 08:51Źródło komentarza: Patodeweloperka w Rzeszowie? Plac zabaw przy nowym wieżowcu budzi kontrowersjeAutor komentarza: Jp180Treść komentarza: Błąd. Obie ciężarówki stały ustawione w stronę jasła strzyzowa nie mogły jechać w strone Rzeszowa. Dacia wyprzedzała ciężarówki nie osobowe auto.Data dodania komentarza: 07.12.2023, 11:40Źródło komentarza: Zderzenie trzech osobówek i ciężarówki w Czudcu [ZDJĘCIA]Autor komentarza: EbenezerTreść komentarza: Człowieku, co ty wogole pie**lisz ? Po co wogole wspominasz o tych dobrze oplaconych adwokatach? Myslisz, ze to ma jakies znaczenie w sprawie? Prokurator z Ciebie, zeby wydawac takie wyroki? Wez sie patusie zajmij swoim zyciem i spozytkuj ten czas na cos innego, ty biedoidzie zalosny.Data dodania komentarza: 04.12.2023, 16:19Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StanTreść komentarza: kamery nie pokażą rozmowy miedzy nimi i powodów sprzeczki która doprowadziła do działań których następstwem była śmierć . Nikt się tego nie dowie o to zadbają dobrze opłacenie przez rodziców adwokaci nieodpowiedzialnych sprawców zdarzenia Tragedia jest w tym ze młodzież nie jest święta i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla wykonania ciosu w twarz drugiego człowieka .I tu jest problem nie prawny a moralny tych niedorosłych do życia ludzi i ich rodziców .Data dodania komentarza: 04.12.2023, 12:06Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzutyAutor komentarza: StróżTreść komentarza: Nawet adwokat bogatych rodziców nie zmyje krwi z rąk i nie oczyści sumienia, człowieka niezyje a wszyscy inaczej by podeszli do tego gdyby był to ktoś z rodziny lub kolega .Data dodania komentarza: 03.12.2023, 21:24Źródło komentarza: Prokuratura ma wyniki sekcji mężczyzny pobitego w Sokołowie Młp. i zmienia zarzuty
Reklama
Reklama
Reklama