Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rozstrzygnięto konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

We wtorek, 14 listopada, rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na Aulę Miejską w Rzeszowie. Dwa dni później zwycięski projekt autorstwa Karola Żurawskiego z Warszawy przedstawiono w ratuszu. Budynek będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby prezydenta, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza.
Rozstrzygnięto konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie

Autor: Zwycięski projekt autorstwa znanego przemyskiego architekta Jacka Mermona sprzed ponad 20 lat.

- Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.  To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inwestycję zapowiadano w styczniu tego roku. Janusz Sepioł, jako koordynator projektu mówił wtedy o stworzeniu w budynku przede wszystkim przestrzeni wystawienniczej, gdzie pierwsza z czterech kondygnacji miała zostać przeznaczona na salę amfiteatralną dla 180-200 osób, natomiast druga na platformę widokową. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- Zapowiadaliśmy także, wspólnie z Januszem Sepiołem i z architektami z rzeszowskiego oddziału SARP, że ten kolejny etap będzie stał pod znakiem konkursów architektonicznych, w drodze których będą wybierane najważniejsze a być może niedługo wszystkie realizacje publiczne w naszym mieście. I dziś możemy przedstawić wyniki pierwszego takiego konkursu, zorganizowanego wspólnie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na Aulę Miejską. W przygotowaniu mamy kolejne – dodaje prezydent.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prestiżowa lokalizacja w sercu starego miasta wymagała od konkurujących architektury tworzącej rozpoznawalny znak przestrzenny o niepowtarzalnym charakterze. 

- To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach – mówi Janusz Sepioł, Architekt Miejski Rzeszowa.

Jury konkursowe, w skład którego weszli wybitni architekci z całej Polski, wysoko oceniło wszystkie zgłoszone projekty. Przewodniczący jury Jerzy Szczepanik-Dzikowski z SARP Warszawa podkreślił, że wybrany projekt musi być dobrze osadzony w tej przestrzeni i ponadczasowy.

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe  i salę o charakterze wielofunkcyjnym.

ZOBACZ NAJWYŻEJ OCENIONE PROJEKTY:

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem zgłosiło się do niego 103 pracownie, z czego 45 złożyło swoje prace. Ostatecznie jury zdecydowało się przyznać główną nagrodę dla Karola Żurawskiego i jego zespołu. Projekt ten wyróżniał się przede wszystkim doskonałym wkomponowaniem w istniejącą zabudowę. Zaproponowany przez zwycięzcę obiekt wraz z bryłą ratusza stworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”. 

- Warto dodać, że ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu. Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego, dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – opisuje Janusz Sepioł.

- Projekt, który wygrał, jest wrażliwy, reaguje na to wszystko, co go otacza. Jest to projekt, który widzi ratusz, sąsiadujące kamienice i skwer. Ma szansę być tym, co wrośnie w tkankę Rzeszowa – podkreśla Jerzy Szczepanik- Dzikowski.

źródło: SARP

W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku, z kolei 2025 będzie rokiem pozwolenia na budowę i rozstrzygnięcia przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Koszt inwestycji szacowany jest na  35-37 mln zł.

 

Jak donosi Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa, podobny projekt na "nowy Ratusz", ponad 20 lat temu wygrał podobny konkurs. - Rzeszów przoduje w projektach, koncepcjach, planach, analizach - gorzej z ich realizacją. Poniżej prezentujemy zwycięski projekt autorstwa znanego przemyskiego architekta Jacka Mermona sprzed ponad 20 lat. Aż chce się zadać pytanie kiedy następny konkurs? - ironizują przedstawiciele Razem dla Rzeszowa.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama