Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Rozstrzygnięto konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

We wtorek, 14 listopada, rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na Aulę Miejską w Rzeszowie. Dwa dni później zwycięski projekt autorstwa Karola Żurawskiego z Warszawy przedstawiono w ratuszu. Budynek będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby prezydenta, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza.
Rozstrzygnięto konkurs na Aulę Miejską w Rzeszowie

Autor: Zwycięski projekt autorstwa znanego przemyskiego architekta Jacka Mermona sprzed ponad 20 lat.

- Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego.  To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe lata – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inwestycję zapowiadano w styczniu tego roku. Janusz Sepioł, jako koordynator projektu mówił wtedy o stworzeniu w budynku przede wszystkim przestrzeni wystawienniczej, gdzie pierwsza z czterech kondygnacji miała zostać przeznaczona na salę amfiteatralną dla 180-200 osób, natomiast druga na platformę widokową. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

- Zapowiadaliśmy także, wspólnie z Januszem Sepiołem i z architektami z rzeszowskiego oddziału SARP, że ten kolejny etap będzie stał pod znakiem konkursów architektonicznych, w drodze których będą wybierane najważniejsze a być może niedługo wszystkie realizacje publiczne w naszym mieście. I dziś możemy przedstawić wyniki pierwszego takiego konkursu, zorganizowanego wspólnie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na Aulę Miejską. W przygotowaniu mamy kolejne – dodaje prezydent.

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Prestiżowa lokalizacja w sercu starego miasta wymagała od konkurujących architektury tworzącej rozpoznawalny znak przestrzenny o niepowtarzalnym charakterze. 

- To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniach – mówi Janusz Sepioł, Architekt Miejski Rzeszowa.

Jury konkursowe, w skład którego weszli wybitni architekci z całej Polski, wysoko oceniło wszystkie zgłoszone projekty. Przewodniczący jury Jerzy Szczepanik-Dzikowski z SARP Warszawa podkreślił, że wybrany projekt musi być dobrze osadzony w tej przestrzeni i ponadczasowy.

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe  i salę o charakterze wielofunkcyjnym.

ZOBACZ NAJWYŻEJ OCENIONE PROJEKTY:

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem zgłosiło się do niego 103 pracownie, z czego 45 złożyło swoje prace. Ostatecznie jury zdecydowało się przyznać główną nagrodę dla Karola Żurawskiego i jego zespołu. Projekt ten wyróżniał się przede wszystkim doskonałym wkomponowaniem w istniejącą zabudowę. Zaproponowany przez zwycięzcę obiekt wraz z bryłą ratusza stworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”. 

- Warto dodać, że ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu. Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego, dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiego – opisuje Janusz Sepioł.

- Projekt, który wygrał, jest wrażliwy, reaguje na to wszystko, co go otacza. Jest to projekt, który widzi ratusz, sąsiadujące kamienice i skwer. Ma szansę być tym, co wrośnie w tkankę Rzeszowa – podkreśla Jerzy Szczepanik- Dzikowski.

źródło: SARP

W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku, z kolei 2025 będzie rokiem pozwolenia na budowę i rozstrzygnięcia przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Koszt inwestycji szacowany jest na  35-37 mln zł.

 

Jak donosi Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa, podobny projekt na "nowy Ratusz", ponad 20 lat temu wygrał podobny konkurs. - Rzeszów przoduje w projektach, koncepcjach, planach, analizach - gorzej z ich realizacją. Poniżej prezentujemy zwycięski projekt autorstwa znanego przemyskiego architekta Jacka Mermona sprzed ponad 20 lat. Aż chce się zadać pytanie kiedy następny konkurs? - ironizują przedstawiciele Razem dla Rzeszowa.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]Autor komentarza: AwiTreść komentarza: UPAMIĘTNIENIE ZBRODNI OUN-UPA, a nie jakichś "tragicznych wydarzeń"!!! Czy ten artykuł pisał Ukrainiec?Data dodania komentarza: 17.07.2024, 15:46Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama