Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Sprawdźcie banknoty w portfelach. 39-latek spod Rzeszowa podrabiał pieniądze!

Podziel się
Oceń

Kryminalni z Brzozowa zatrzymali mężczyznę, który w swoim domu drukował fałszywe banknoty. 39-latek z powiatu rzeszowskiego miał wydrukować 5 sztuk banknotów o nominale 100 zł. Policja jednak nie wie, czy do obiegu trafiło tylko tyle fałszywych banknotów.
Sprawdźcie banknoty w portfelach. 39-latek spod Rzeszowa podrabiał pieniądze!
Podrobione pieniądze trafiły do obiegu.

Źródło: KPP Brzozów

Początkiem listopada, kierowniczka jednej z placówek handlowych w Brzozowie, zawiadomiła policję, że klient sklepu zapłacił za zakupy fałszywym banknotem o nominale 100 zł. Policjanci zabezpieczyli fałszywy banknot oraz zapis z kamer monitoringu sklepowego. Analiza nagrania pozwoliła ustalić osobę, która się nim posłużyła. Okazała się nią 21-letnia mieszkanka powiatu brzozowskiego. Kobieta została zatrzymana.

Podczas przesłuchania wskazała osobę, od której dostała fałszywe banknoty. To 39-latek z powiatu rzeszowskiego. Mężczyzna miał zapłacić jej tymi pieniędzmi za wykonanie usługi.

Kryminalni udali się do Rzeszowa, gdzie we wskazanych przez kobietę placówkach handlowych, zabezpieczyli kolejne fałszywe banknoty. Policjanci ustalili miejsce zamieszkania mężczyzny i go zatrzymali. W jego mieszkaniu znaleźli komputer i drukarkę, za pomocą której drukował fałszywe pieniądze. Mężczyzna przyznał się do wydrukowania 5 sztuk banknotów.

Materiały w tej sprawie policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Brzozowie. Zarówno kobieta jak i mężczyzna usłyszeli zarzuty. 21-latka odpowie za wprowadzenie do obiegu podrobionych banknotów, natomiast mężczyzna za ich wyprodukowanie i również wprowadzenie ich do obrotu. Obydwoje na wniosek prokuratury zostali objęci dozorem policyjnym. Mieszkance powiatu brzozowskiego grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast mieszkańcowi powiatu rzeszowskiego nawet 25 lat.

Policja apeluje do wszystkich osób, o zgłaszanie na numer alarmowy 112 lub osobiście w najbliższej jednostce policji, faktu ujawnienia podrobionych banknotów na terenie województwa podkarpackiego.

Charakterystyczne cechy podrobionego banknotu to:


• brak znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;
• brak zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;
• Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

Należy zachować ostrożność i zwracać większą uwagę przy płatnościach gotówkowych, dlatego też należy:
• zawsze sprawdzać otrzymywane banknoty;
• zachować ostrożność, jeśli banknot jest uszkodzony lub zniszczony;
• zapoznać się z wyglądem autentycznych banknotów. Dokładnie oglądać banknoty różnych nominałów, odszukać na nich zabezpieczenia i zapamiętaj ich wygląd oraz zwróć uwagę na cechy charakterystyczne papieru;
• sprawdzać zabezpieczenia na banknotach otrzymywanych np. w sklepie, kasie. Nie wstydźmy się oglądać dokładnie banknot przed jego przyjęciem, mamy do tego prawo, pozwoli man to uniknąć strat i kłopotów.

Dotknij !, Popatrz !, Przechyl !, Sprawdź ! - podstawowe kroki, aby ochronić się przed fałszywymi banknotami.

• Dotknij – elementy szaty graficznej wykonane drukiem stalorytniczym wyczuwalne w dotyku m.in.: oznaczenia nominału, portret władcy, godło RP, podpisy Prezesa i Głównego Skarbnika NBP, oznaczenie dla niewidomych,
• Popatrz – zabezpieczenia widoczne przy oglądaniu banknotu pod światło tj.: znak wodny, nitka zabezpieczająca, recto-verso (uzupełniający się druk obustronny),
• Przechyl – zabezpieczenia widoczne po przechyleniu banknotu tj. efekt kątowy, farba zmienna optycznie, farba opalizująca, farba metalizowana, hologram, złota farba,
• Sprawdź – zabezpieczenia wymagające zastosowania dodatkowych urządzeń np. lupy lub lampy emitującej światło ultrafioletowe tj. mikrodruki i zabezpieczenia utajone.

Jeżeli podejrzewamy, że banknot, który jest w naszym posiadaniu, nie jest autentyczny, należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji albo udać się do banku w celu sprawdzenia jego autentyczności. Nigdy nie próbujmy:
• zapłacić tym banknotem,
• rozmienić banknotu na drobne,
• dać dziecku, jako osobie poza podejrzeniami, ponieważ w ten sposób, popełniamy przestępstwo.

Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.
Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności. Za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama