Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ekstraklasa w Rzeszowie? Konieczne ważne inwestycje na Stadionie Miejskim STAL Rzeszów

Podziel się
Oceń

Do końca tego roku na Stadionie Miejskim STAL przy ul. Hetmańskiej muszą dokonać się pilne remonty i modernizacje, tak aby można było rozgrywać na nim m.in. mecze Fortuna I Ligi w Piłce Nożnej, a może i Ekstraklasy.
trybuna stadion Stal Rzeszów
Stadion Miejski STAL w Rzeszowie musi przejść konkretną modernizację, aby dostosować obiekt do wymogów Fortuna I Ligi i Ekstraklasy.

Źródło: Stal Rzeszów

Na Stadionie Miejskim STAL przy ul. Hetmańskiej oprócz meczów żużlowych, rozgrywane są spotkania dwóch rzeszowskich drużyn w ramach Fortuna I Ligi Pucharu Polski. Grają tutaj i Stal Rzeszów i Resovia Rzeszów. 

- Zarówno Stal Rzeszów, jak i Resovia Rzeszów wciąż mają szansę na awans do Ekstraklasy - uważa Wiesław Marczak, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Stal Rzeszów S.A. Stąd istnieje konieczność przystosowania obiektów pod wymogi najwyższej ligi polskiej piłki nożnej. 

Zgodnie z raportem spółki Ekstraklasa Live Park, odpowiedzialnej za transmisje telewizyjne meczów oraz własnych źródeł, do których dotarła redakcja Halo Rzeszów, konieczne są pilne remonty i modernizacje, a wśród nich: zabudowane i zadaszone podesty na kamery – termin realizacji do 31 grudnia br.; wyburzenie istniejącej tzw. wieży sędziowskiej, spikerki i postawienie konstrukcji z wymaganą ilością pomieszczeń dla kamer, komentatorów, operatorów trackingu oraz statystyków, wraz z zapleczem sanitarnym. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę także wymagania Głównej Komisji Sportu Żużlowego (GKSŻ). W obecnej postaci budynek ten nie spełnia wymagań – termin realizacji do 31 grudnia br.

Mecze Ekstraklasy poza Rzeszowem?

Dodatkowo pojawia się temat powtarzający się co rok, czyli zejścia ewakuacyjne z dolnej części trybuny w kierunku pola gry. Tu jest także problem z wymaganiami GKSŻ. Konieczne jest też wykonanie modernizacji ogrodzenia sektora gości do wymaganej wysokości zgodnej z podręcznikiem licencyjnym 1 ligi i ESA - termin realizacji: niezwłocznie.

- Na wiosnę audyt spółki Ekstraklasa Live Park pokazał, że do transmisji telewizyjnych konieczne są ważne inwestycje - powiedział Wiesław Marczak. Tę dla Fortuna I Ligi realizuje Polsat Sport, dla Ekstraklasy Canal Plus. Wyższa, prestiżowa liga niesie za sobą bardziej restrykcyjne wymagania.


- Zadeklarowaliśmy w porozumieniu z miastem, że wykonamy zalecenia audytu do końca roku - mówi, dodając, że "na tej podstawie dostaliśmy licencję ze stadionem zastępczym". - Ale kiedy nie rozpoczniemy tych prac nie otrzymamy całkowicie licencji na grę w Ekstraklasie - wskazuje. 

To mogłoby znacząco obniżyć ranking zaufania Polskiego Związku Piłki Nożnej do miasta. Wiesław Marczak ma jednak nadzieję, że wkrótce uda się w porozumieniu z rzeszowskim Ratuszem, właścicielem Stadionu Miejskiego przy Hetmańskiej, na rozpoczęcie koniecznych inwestycji. - Przyszedł czas na to, żeby zmodernizować infrastrukturę na tym obiekcie- skomentował. 

Konieczne inwestycje za kilka milionów złotych

O zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na ten cel i podjęcie natychmiastowych działań wnioskowali podczas wtorkowej sesji radni Rzeszowa: Mateusz Maciejczyk i szef klubu Koalicji Obywatelskiej Marcin Deręgowski. 

- W grudniu trzeba dokonać zmian w budżecie i zabezpieczyć środki finansowe, tak, aby rozpocząć konieczne prace - mówił radny Mateusz Maciejczyk, który zauważył, że niewykonanie nałożonych obowiązków na właściciela stadionu, czyli miasto Rzeszów, może skutkować pozbawieniem licencji na rozgrywanie meczów przy Hetmańskiej. 

- Byłby to wstyd na całą Polskę, gdyby rzeszowskie drużyny rozgrywały swoje mecze w roli gospodarzy np. na stadionie w Krakowie - przekazał. - Trzeba działać szybko. Największym zadaniem będzie budowa nowej wieży sędziowskiej. Trzeba pozwoleń na budowę, a czas na składanie odpowiednich wniosków licencyjnych mija w połowie marca przyszłego roku - uzupełniał Maciejczyk.

- Musimy jak najszybciej rozpocząć te prace, aby uniknąć ryzyka przeniesienia meczów do innego miasta - wspierał swoich przedmówców Marcin Deręgowski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej. Jak przekazał, jego klub złożył wniosek do budżetu miasta na  2024 r. o zabezpieczenie środków na wymagane prace. 

- Jeżeli znajdą się jakiekolwiek wolne środki w budżecie miasta, warto przeznaczyć je na modernizację stadionu Stali - sugerował Witold Walawender z Rozwoju Rzeszowa. 

Szacuje się, że realizacja wszystkich celów audytu i dostosowania Stadionu Miejskiego STAL może kosztować nawet 3 mln zł. Czy władze Rzeszowa zdecydują się konieczną modernizację stadionu? O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy rzeczniczkę prezydenta Rzeszowa. Na odpowiedź czekamy. 


Napisz komentarz

Komentarze

Tomazi 27.11.2023 10:36
Czy naprawdę stolicy innowacji nie stać na prawdziwy stadion ? Wstyd na cały kraj ..

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama