Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych

Podziel się
Oceń

Fundacja Rzeszowska, organizator inicjatywy edukacyjnej Wielka Mandorla, która ma na celu przybliżenie historii i znaczenia pomnika Walk Rewolucyjnych na Rzeszowszczyźnie, opublikowała na swojej stronie internetowej zbiór dokumentów dotyczących tego kontrowersyjnego i rozpoznawalnego symbolu Rzeszowa.
Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych
Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie.

Źródło: mat. prasowe

Dokumenty obejmują m.in. pismo Fundacji Rzeszowskiej z 2018 r. o żądaniu wpisu pomnika do rejestru zabytków, opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wartości kulturowej pomnika, pismo Instytutu Pamięci Narodowej o niezgodności pomnika z ustawą dokomunizacyjną, apel Stowarzyszenia Historyków Sztuki o zachowanie pomnika, a także korespondencję z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o stanie postępowania w sprawie wpisu pomnika do rejestru.

Dokumenty te pokazują, jak zmieniała się sytuacja prawna i społeczna pomnika na przestrzeni lat, jakie były argumenty za i przeciw jego zachowaniu, jakie były reakcje mediów i organizacji społecznych, a także jakie były intencje i założenia artystyczne autora pomnika, Mariana Koniecznego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Fundacja Rzeszowska zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dokumentami, które są dostępne na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/], oraz do udziału w wydarzeniu Wielka Mandorla, które odbędzie się 25 listopada 2023 r. w interaktywnej instytucji kultury - Rzeszowskie Piwnice.

- Wydarzenie Wielka Mandorla będzie okazją do poznania pomnika z różnych perspektyw, takich jak historia, sztuka, symbolika, wpływ na społeczeństwo. Uczestnicy będą mogli wziąć udział z Beatą Kuman w lekcji kultury, a z Szymonem Jakubowskim w lekcji historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych, a także w panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika, performansie muzyczno-społecznym oraz imprezie taneczno-muzycznej Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo  - podkreśla Ilona Dusza Rzeszowska, inicjatorka wydarzenia z Fundacji Rzeszowskiej. 

Jednocześnie podkreśla, że: “Inicjatywa ma charakter popularyzatorsko-edukacyjny i apolityczny, a jej celem jest usystematyzowanie społecznej wiedzy na temat pomnika oraz jego docenienie, jako dzieła sztuki, popkulturowego symbolu miasta i świadka historii.”

Więcej informacji o wydarzeniu Wielka Mandorla można znaleźć na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/] oraz w profilach społecznościowych Fundacji Rzeszowskiej. Wstęp wolny.  Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność przyjścia.

Inicjatywa „Wielka Mandorla” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. 

Partnerzy: Urząd Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice - interaktywna instytucja kultury przy Estradzie Rzeszowskiej, Podkarpacka Historia, Niezła Sztuka, medium “Rzeszowskie historie - podcast” oraz autorytety w dziedzinie sztuki, historii i kultury i lokalni aktywiści.

25.11.2023 |#WielkaMandorla - wprost o Pomniku Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania pomnika, jego koncepcji istnienia i założeń artystycznych oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo. Przez 50 lat istnienia pomnika narosło wokół niego wiele sprzecznych społecznie i politycznie emocji. Przez co stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych, lubianych i rozpoznawalnych symboli stolicy województwa podkarpackiego. Co warte podkreślenia “Wielka Mandorla” ma charakter apolityczny. Fundacja Rzeszowska już od 5 lat stara się o wpisanie pomnika do rejestru zabytków z pomocą aktywistów z grupy Stacja Rzeszów Dziki.

PROGRAM WYDARZENIA #wielkamandorla - 25 listopada 2023, Rzeszowskie Piwnice

15:00 - Lekcja kultury o Pomniku Czynu Rewolucyjnego - Beata Kuman

15:45 - Lekcja historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych - Szymon Jakubowski 

16:30 - Rzeszowskie lekcje architektury - Babelski Film

17:00 - Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie - dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia? - panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika.

19:00 - Koncert życzeń – performance muzyczny ze smakowymi i zapachowymi niespodziankami dla publiczności. Ideą działania performatywnego będzie podkreślenie istoty obecności pomnika Wielkiej Mandorli w przestrzeni miasta Rzeszowa, a także emocjonalne i osobiste zaangażowanie uczestników wydarzenia w twórcze działanie związane z promocją symbolu Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie jako Wielkiej Mandorli. Prowadzący: Sławek i jego Mandorla.

20:00 -  Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo - impreza taneczno-muzyczna 

22:00 - Big Funkin Mandorla Party Afterparty 

mat. prasowe

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama