Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe

Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych

Podziel się
Oceń

Fundacja Rzeszowska, organizator inicjatywy edukacyjnej Wielka Mandorla, która ma na celu przybliżenie historii i znaczenia pomnika Walk Rewolucyjnych na Rzeszowszczyźnie, opublikowała na swojej stronie internetowej zbiór dokumentów dotyczących tego kontrowersyjnego i rozpoznawalnego symbolu Rzeszowa.
Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych
Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie.

Źródło: mat. prasowe

Dokumenty obejmują m.in. pismo Fundacji Rzeszowskiej z 2018 r. o żądaniu wpisu pomnika do rejestru zabytków, opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wartości kulturowej pomnika, pismo Instytutu Pamięci Narodowej o niezgodności pomnika z ustawą dokomunizacyjną, apel Stowarzyszenia Historyków Sztuki o zachowanie pomnika, a także korespondencję z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o stanie postępowania w sprawie wpisu pomnika do rejestru.

Dokumenty te pokazują, jak zmieniała się sytuacja prawna i społeczna pomnika na przestrzeni lat, jakie były argumenty za i przeciw jego zachowaniu, jakie były reakcje mediów i organizacji społecznych, a także jakie były intencje i założenia artystyczne autora pomnika, Mariana Koniecznego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Fundacja Rzeszowska zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dokumentami, które są dostępne na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/], oraz do udziału w wydarzeniu Wielka Mandorla, które odbędzie się 25 listopada 2023 r. w interaktywnej instytucji kultury - Rzeszowskie Piwnice.

- Wydarzenie Wielka Mandorla będzie okazją do poznania pomnika z różnych perspektyw, takich jak historia, sztuka, symbolika, wpływ na społeczeństwo. Uczestnicy będą mogli wziąć udział z Beatą Kuman w lekcji kultury, a z Szymonem Jakubowskim w lekcji historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych, a także w panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika, performansie muzyczno-społecznym oraz imprezie taneczno-muzycznej Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo  - podkreśla Ilona Dusza Rzeszowska, inicjatorka wydarzenia z Fundacji Rzeszowskiej. 

Jednocześnie podkreśla, że: “Inicjatywa ma charakter popularyzatorsko-edukacyjny i apolityczny, a jej celem jest usystematyzowanie społecznej wiedzy na temat pomnika oraz jego docenienie, jako dzieła sztuki, popkulturowego symbolu miasta i świadka historii.”

Więcej informacji o wydarzeniu Wielka Mandorla można znaleźć na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/] oraz w profilach społecznościowych Fundacji Rzeszowskiej. Wstęp wolny.  Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność przyjścia.

Inicjatywa „Wielka Mandorla” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. 

Partnerzy: Urząd Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice - interaktywna instytucja kultury przy Estradzie Rzeszowskiej, Podkarpacka Historia, Niezła Sztuka, medium “Rzeszowskie historie - podcast” oraz autorytety w dziedzinie sztuki, historii i kultury i lokalni aktywiści.

25.11.2023 |#WielkaMandorla - wprost o Pomniku Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania pomnika, jego koncepcji istnienia i założeń artystycznych oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo. Przez 50 lat istnienia pomnika narosło wokół niego wiele sprzecznych społecznie i politycznie emocji. Przez co stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych, lubianych i rozpoznawalnych symboli stolicy województwa podkarpackiego. Co warte podkreślenia “Wielka Mandorla” ma charakter apolityczny. Fundacja Rzeszowska już od 5 lat stara się o wpisanie pomnika do rejestru zabytków z pomocą aktywistów z grupy Stacja Rzeszów Dziki.

PROGRAM WYDARZENIA #wielkamandorla - 25 listopada 2023, Rzeszowskie Piwnice

15:00 - Lekcja kultury o Pomniku Czynu Rewolucyjnego - Beata Kuman

15:45 - Lekcja historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych - Szymon Jakubowski 

16:30 - Rzeszowskie lekcje architektury - Babelski Film

17:00 - Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie - dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia? - panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika.

19:00 - Koncert życzeń – performance muzyczny ze smakowymi i zapachowymi niespodziankami dla publiczności. Ideą działania performatywnego będzie podkreślenie istoty obecności pomnika Wielkiej Mandorli w przestrzeni miasta Rzeszowa, a także emocjonalne i osobiste zaangażowanie uczestników wydarzenia w twórcze działanie związane z promocją symbolu Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie jako Wielkiej Mandorli. Prowadzący: Sławek i jego Mandorla.

20:00 -  Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo - impreza taneczno-muzyczna 

22:00 - Big Funkin Mandorla Party Afterparty 

mat. prasowe

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: cctrt4531Treść komentarza: a lgbt to już nie jest kontrowersyjne !!!!!!!!! pokazywanie d....py podczas eurowizji ????? "dziennikarz" boi się prawdy a była ona trudna ale taka była i tyle... te pierdoły które piszecie o kontrowersji to bzdura na resorach !!!!!! radzę się opamiętać bo żyjecie w utopii!!!!!!!Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: DynowianinTreść komentarza: Uciekał przez Dynów, nie "Dynowo"Data dodania komentarza: 18.06.2024, 13:30Źródło komentarza: Pijany 54-latek uciekał przed policją po DynowieAutor komentarza: AntośTreść komentarza: " Same przypadki". Jest to przestępstwo. Sam pomysł chory. Kto normalny fotografuje nagą pacjentkę. Wiadomo Domka się wywinie... przecież ma układy - taki kraj. Nikt nic nie zrobi.Data dodania komentarza: 18.06.2024, 10:52Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: Jerzy K.Treść komentarza: A co Pan D robił na bloku Chirurgii Będzie próbował aby sprawa była zamieciona pod dywan !!! I brakuje mi znów Pana Kotuli Niech kolega broni Pana Prezesa Przecież to przypadek i nic takiego,,,,Szpital niech lepiej znajdzie pacjentkę i przeprosi bo jak dorwie to jakiś narwany prawnik to kasa będzie duża,,,Data dodania komentarza: 18.06.2024, 08:12Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: KrzysioTreść komentarza: Bardzo kiepskie tłumaczenia Pana Wojciecha Domki. To wiceprezes izby lekarskiej wcześniej wieloletni prezes. Powinien wiedzieć, że zakazane jest robienie zdjęć pacjentom (zwłaszcza nagim i bez zgody) swoim prywatnym telefonem. Cóż Wojtuś jest pewien, że znów sprawę " zamiecie pod dywan" jako lokalny magnat - taki kraj. Ktoś taki nie powinien figurować w zarządzie izby lekarskiej., nie powinien być ordynatorem, ani uczyć studentów. Obrzydliwe i nieetyczneData dodania komentarza: 17.06.2024, 22:26Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacjiAutor komentarza: zamiTreść komentarza: Kto w tym szpitalu rządzi? Ale maja bajzel.Data dodania komentarza: 17.06.2024, 20:37Źródło komentarza: Skandal w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie. Upubliczniono zdjęcia nagiej pacjentki podczas operacji
Reklama
Reklama
Reklama