Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych

Podziel się
Oceń

Fundacja Rzeszowska, organizator inicjatywy edukacyjnej Wielka Mandorla, która ma na celu przybliżenie historii i znaczenia pomnika Walk Rewolucyjnych na Rzeszowszczyźnie, opublikowała na swojej stronie internetowej zbiór dokumentów dotyczących tego kontrowersyjnego i rozpoznawalnego symbolu Rzeszowa.
Fundacja Rzeszowska ujawnia dokumenty w sprawie Pomnika Walk Rewolucyjnych
Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania Pomnika Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie.

Źródło: mat. prasowe

Dokumenty obejmują m.in. pismo Fundacji Rzeszowskiej z 2018 r. o żądaniu wpisu pomnika do rejestru zabytków, opinię Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wartości kulturowej pomnika, pismo Instytutu Pamięci Narodowej o niezgodności pomnika z ustawą dokomunizacyjną, apel Stowarzyszenia Historyków Sztuki o zachowanie pomnika, a także korespondencję z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków o stanie postępowania w sprawie wpisu pomnika do rejestru.

Dokumenty te pokazują, jak zmieniała się sytuacja prawna i społeczna pomnika na przestrzeni lat, jakie były argumenty za i przeciw jego zachowaniu, jakie były reakcje mediów i organizacji społecznych, a także jakie były intencje i założenia artystyczne autora pomnika, Mariana Koniecznego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.

Fundacja Rzeszowska zaprasza wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z dokumentami, które są dostępne na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/], oraz do udziału w wydarzeniu Wielka Mandorla, które odbędzie się 25 listopada 2023 r. w interaktywnej instytucji kultury - Rzeszowskie Piwnice.

- Wydarzenie Wielka Mandorla będzie okazją do poznania pomnika z różnych perspektyw, takich jak historia, sztuka, symbolika, wpływ na społeczeństwo. Uczestnicy będą mogli wziąć udział z Beatą Kuman w lekcji kultury, a z Szymonem Jakubowskim w lekcji historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych, a także w panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika, performansie muzyczno-społecznym oraz imprezie taneczno-muzycznej Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo  - podkreśla Ilona Dusza Rzeszowska, inicjatorka wydarzenia z Fundacji Rzeszowskiej. 

Jednocześnie podkreśla, że: “Inicjatywa ma charakter popularyzatorsko-edukacyjny i apolityczny, a jej celem jest usystematyzowanie społecznej wiedzy na temat pomnika oraz jego docenienie, jako dzieła sztuki, popkulturowego symbolu miasta i świadka historii.”

Więcej informacji o wydarzeniu Wielka Mandorla można znaleźć na stronie [Wielka Mandorla https://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/0/0/wielkamandorla/] oraz w profilach społecznościowych Fundacji Rzeszowskiej. Wstęp wolny.  Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność przyjścia.

Inicjatywa „Wielka Mandorla” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską. Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. 

Partnerzy: Urząd Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice - interaktywna instytucja kultury przy Estradzie Rzeszowskiej, Podkarpacka Historia, Niezła Sztuka, medium “Rzeszowskie historie - podcast” oraz autorytety w dziedzinie sztuki, historii i kultury i lokalni aktywiści.

25.11.2023 |#WielkaMandorla - wprost o Pomniku Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie

Wielka Mandorla to skupiona wokół Pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, inicjatywa popularyzacji i edukacji kulturowej oraz obywatelskiej, której celem jest rzetelnie wyjaśnienie okoliczności powstania pomnika, jego koncepcji istnienia i założeń artystycznych oraz jego wpływu na kulturę i społeczeństwo. Przez 50 lat istnienia pomnika narosło wokół niego wiele sprzecznych społecznie i politycznie emocji. Przez co stał się jednym z najbardziej kontrowersyjnych, lubianych i rozpoznawalnych symboli stolicy województwa podkarpackiego. Co warte podkreślenia “Wielka Mandorla” ma charakter apolityczny. Fundacja Rzeszowska już od 5 lat stara się o wpisanie pomnika do rejestru zabytków z pomocą aktywistów z grupy Stacja Rzeszów Dziki.

PROGRAM WYDARZENIA #wielkamandorla - 25 listopada 2023, Rzeszowskie Piwnice

15:00 - Lekcja kultury o Pomniku Czynu Rewolucyjnego - Beata Kuman

15:45 - Lekcja historii o Pomniku Walk Rewolucyjnych - Szymon Jakubowski 

16:30 - Rzeszowskie lekcje architektury - Babelski Film

17:00 - Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie - dzieło sztuki, które (po)łączy czy (po)dzieli pokolenia? - panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z kwestią pomnika.

19:00 - Koncert życzeń – performance muzyczny ze smakowymi i zapachowymi niespodziankami dla publiczności. Ideą działania performatywnego będzie podkreślenie istoty obecności pomnika Wielkiej Mandorli w przestrzeni miasta Rzeszowa, a także emocjonalne i osobiste zaangażowanie uczestników wydarzenia w twórcze działanie związane z promocją symbolu Pomnik Czynu Rewolucyjnego na Rzeszowszczyźnie jako Wielkiej Mandorli. Prowadzący: Sławek i jego Mandorla.

20:00 -  Big Funkin Mandorla Party by DJ Lebson i DJ Prezo - impreza taneczno-muzyczna 

22:00 - Big Funkin Mandorla Party Afterparty 

mat. prasowe

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama