Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

MPK Rzeszów z kompletem nowych autobusów. Kupiono Solarisy i Autosany [ZDJĘCIA]

Podziel się
Oceń

Do Rzeszowa dotarły już wszystkie zamówione przez Ratusz nowe autobusy. Wśród nich są 12-metrowe Autosany oraz 9 i 18-metrowe Solarisy. W piątek pojazdy zaprezentowano dziennikarzom.
MPK Rzeszów z kompletem nowych autobusów. Kupiono Solarisy i Autosany [ZDJĘCIA]
Wśród 20 nowych autobusów dla MPK Rzeszów kupiono 6 dziewięciometrowych Solarisów elektrycznych.

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Łącznie do Rzeszowa dotarło 10 sztuk 12-metrowych autobusów Autosan, zasilanych gazem ziemnym CNG oraz 10 Solarisów: 6 sztuk 9-metrowych - napędzanych silnikiem elektrycznym i 4 przegubowe, 18-metrowe - dwa na prąd i dwa hybrydowe.

- Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców, aby przesiadali się z prywatnych samochodów na nowe, komfortowe autobusy miejskie - mówił podczas prezentacji nowych pojazdów prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, zwracając uwagę, też na ekologiczne, niskoemisyjne ich silniki. - Konsekwentnie realizujemy w Rzeszowie politykę zdrowego i zrównoważonego transportu - dodał prezydent. 

ZOBACZ ZDJĘCIA NOWYCH AUTOBUSÓW MPK RZESZÓW:

Zdaniem włodarza miasta nowe autobusy przeznaczone będą na wszystkie linie komunikacji miejskiej. - Mniejsze Solarisy wyjadą tam, gdzie podróżuje nieco mniej pasażerów, lub trasa linii nie jest w pełni dostosowana pod większe autobusy - mówił Konrad Fijołek. - Tak, aby transport publiczny docierał jak najbliższej pasażerów - zauważył. Prezydent zapowiedział też stworzenie nowych tras, na podstawie modelu cyfrowego miasta, przygotowanego przez ekspertów z Politechniki Rzeszowskiej, aby uniknąć "białych plam" w rzeszowskim systemie komunikacji miejskiej. 

Ponad 240 autobusów w MPK Rzeszów

Kolejne dostawy nowych autobusów do rzeszowskiego przewoźnika MPK Rzeszów to dobra informacja. Do dyspozycji od dziś jest już 240 pojazdów. - Jednak część z nich nadaje się już tego, żeby je wycofywać - zauważył Marek Filip, prezes spółki, zauważając, że wciąż po ulicach miasta jeżdżą pojazdy mające 20 lat i więcej. - Nie będzie już skarg podczas lata, że puszczamy autobus bez klimatyzacji - stwierdził. Prezes Filip przekazał, że we flocie miejskiego operatora transportu publicznego jest już łącznie 18 autobusów elektrycznych, i 125 gazowych w tym 102 Autosany. Resztę stanowią autobusy na olej napędowy.

Nowe zakupy nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie budżetu Unii Europejskiej. - Kiedy 10 lat temu rozpoczynaliśmy pierwszy duży projekt unijny, mieliśmy kiepskiej jakości flotę miejskich autobusów. Było dużo autobusów na olej napędowy, bardzo głośnych, wydalających dużo spalin. Teraz widać już dużą zmianę. Mieszkańcy to bardzo doceniają - dodał urzędnik. 

 

- Cieszymy się, że udaje się nam realizować zakupy tych autobusów z dofinansowaniem unijnym, wynoszącym 85 proc. kosztów kwalifikowanych - mówił Łukasz Dziągwa, p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Komunikacji  w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie. fot. Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

- Jesteśmy dumni, że nasze autobusy, powstające w Sanoku, stanowią dużą część rzeszowskiego taboru. Jest ich teraz w sumie 102 – powiedział Maciej Borecki, dyrektor Oddziału Autosan w Sanoku, Huta Stalowa Wola. – Cieszymy się, że do grona rzeszowskich solarisów dołączyły ekologiczne, 9-metrowe – mówił Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży Solaris Bus&Coach.

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama