Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego

Trudne warunki na drogach Podkarpacia. Policja apeluje o ostrożność

Podziel się
Oceń

Zgodnie z prognozami nad Podkarpaciem przechodzi niż, który powoduje intensywne opady śniegu. Na drogach jest ślisko. Policja apeluje o ostrożność.
Trudne warunki na drogach Podkarpacia. Policja apeluje o ostrożność

Źródło: archiwum UM Rzeszowa

Panująca obecnie aura powoduje, że warunki na drogach są trudne. Opady śniegu znacznie ograniczają widoczność, a zalegające na jezdniach błoto pośniegowe wydłuża drogę hamowania pojazdów. W takich warunkach kierujący musi zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć wypadku - apelują podkarpaccy policjanci. 

Oto kilka najważniejszych zasad, które należy przestrzegać podczas jazdy w zimowych warunkach:

 • Dostosowanie prędkości do panujących warunków. Jest to najważniejsza zasada, która pozwoli zachować bezpieczeństwo. W przypadku śliskiej nawierzchni należy zwolnić i zachować większy odstęp od poprzedzających pojazdów.
 • Włączanie świateł. W czasie jazdy w zimowych warunkach należy włączać światła mijania lub drogowe, nawet w ciągu dnia. Pomoże to poprawić widoczność i zwiększyć bezpieczeństwo.
 • Uważanie na zakręty. Na zakrętach należy zachować szczególną ostrożność i zwolnić. W przypadku poślizgu należy delikatnie skręcić kierownicą w kierunku poślizgu.
 • Uważanie na pieszych. Piesi w zimowych warunkach są mniej widoczni, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy w pobliżu przejść dla pieszych.

Oprócz kierowców, o swoje bezpieczeństwo powinni zadbać również piesi i rowerzyści.

 • Piescy powinni nosić elementy odblaskowe. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżających pojazdów.
 • Rowerzyści powinni zachować szczególną ostrożność. W przypadku poślizgu należy zachować równowagę i nie hamować gwałtownie.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą zachować bezpieczeństwo na drodze w zimowych warunkach:

 • Przed wyjazdem sprawdź stan techniczny swojego pojazdu. Upewnij się, że opony są w dobrym stanie i mają odpowiednią głębokość bieżnika.
 • Jeśli jest to możliwe, unikaj jazdy w nocy lub wcześnie rano, kiedy widoczność jest najgorsza.
 • Jeśli musisz wyjechać w zimowych warunkach, przygotuj się na dłuższą podróż. Pamiętaj, że w takich warunkach jazda jest wolniejsza i bardziej wymagająca.

Pamiętając o tych zasadach, możesz przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drodze w zimowych warunkach.

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie jeździć w zimowych warunkach:

 • Jeśli czujesz się niepewnie w prowadzeniu samochodu w zimowych warunkach, zasięgnij pomocy doświadczonego kierowcy.
 • Jeśli musisz zatrzymać się, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie wyjechać z drogi.
 • Jeśli samochód się zatrzyma, nie próbuj go odpalać od razu. Pozwól mu ostygnąć przez kilka minut.

Bądź ostrożny i bezpiecznej drogi!


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiemAutor komentarza: SomalTreść komentarza: Podoba mi sieData dodania komentarza: 20.02.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na stacji Rzeszów GłównyAutor komentarza: kacperB4Treść komentarza: Namalujcie/domalujcie wreszcie łacznik sciezki rowerowej na ul. Kopisto na przejsciu dla pieszych pomiedzy salon merca a milhall - chyba ze to ma byc miejsce do czerpania zysków z....Data dodania komentarza: 20.02.2024, 13:02Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: KrzychuTreść komentarza: Co ci ludzie mają w głowach? Kupować mięso z samochodu na targowisku? Mięso powinno być przechowywane w określonych warunkach w lodówce. Na targowisku to można kupić jabłka, ziemniaki i marchewkę. Mięso tylko w sklepie. Zaoszczędzili 2 zł na galarecie...Data dodania komentarza: 18.02.2024, 14:33Źródło komentarza: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska w Nowej Dębie. Zatrzymano dwie osobyAutor komentarza: JanTreść komentarza: Usunie progi na ścieżkach przy wyjazdach z posesji!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 16.02.2024, 20:49Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: AldonaTreść komentarza: Dla mnnie catering to wybawienie bo nie mam czasu na gotowanie, pudełka zamawiam z Cud i Miód . Jedzenie jest smaczne, zdrowe i różnorodne wiec posiłki mi się nie przejadają.Data dodania komentarza: 16.02.2024, 13:18Źródło komentarza: Przetestuj catering dietetyczny w Rzeszowie i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem
Reklama
Reklama
Reklama