Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

W USK w Rzeszowie przeprowadzono trudny zabieg endoskopowej cystogastrostomii

Podziel się
Oceń

Skomplikowany zabieg endoskopowej cystogastrostomii został przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie). Pacjentką była 15-letnia Kateryna spod Lwowa w Ukrainie, która w ubiegłym roku miała niebezpieczny wypadek w wyniku, którego doznała zapalenia trzustki o ciężkim przebiegu.
W USK w Rzeszowie przeprowadzono trudny zabieg endoskopowej cystogastrostomii
Pacjentką USK w Rzeszowie była 15-letnia Kateryna spod Lwowa w Ukrainie, która w ubiegłym roku miała niebezpieczny wypadek w wyniku, którego doznała zapalenia trzustki o ciężkim przebiegu.

Źródło: USK Rzeszów

– Zostałam uderzona w brzuch, tłumaczy Kateryna. – Niestety, ale miesiąc później zaczęłam wymiotować. Trafiłam do dwóch szpitali, w których lekarze przeprowadzili badania. Następnie zostałam skierowana do Lwowa do Klinicznego Szpitala Dziecięcego „OHMATDYT”, gdzie przebywałam od 22 czerwca do 23 sierpnia. W tym czasie przeszłam dwa zabiegi: metodą laparoskopową i endoskopową. W październiku zostały usunięte stenty (protezy). Mój stan się poprawił. Niestety w marcu tego roku, podczas kontroli USG, została wykryta torbiel.

U 15-letniej pacjentki w okolicy trzustki,  w wyniku stanu zapalnego doszło do wytworzenia się ogromnego zbiornika pozapalnego (pseudotorbieli), fot. USK Rzeszów

Konsekwencją wypadku było wytworzenie się w okolicy trzustki, ogromnego zbiornika pozapalnego (pseudotorbieli). Powodowało to ucisk sąsiadujących narządów: nerek, żołądka, dwunastnicy i dużych naczyń jamy brzusznej. Konieczny był zabieg obarczający torbiel, którego aktualnie nie można wykonać w Ukrainie. – Do Rzeszowa trafiłam poprzez lekarza, który mną się zajmował we Lwowie i często jeździł do Polski. Na konferencji w Katowicach spotkał doktora Łukasza Krupę i zainteresował go moim przypadkiem. 

– Zabieg cystogastrostomii jest trudny, wymagający biegłości i ekspertyzy z dziedziny endosonografii zabiegowej, mówi dr n. med. Łukasz Krupa, kierownik Centralnej Pracowni Endoskopowej w USK w Rzeszowie – Niewątpliwie to doskonała alternatywa dla dużego zabiegu chirurgicznego, podczas którego może dojść do resekcji części trzustki i śledziony, co w konsekwencji może na przykład prowadzić do cukrzycy. 

Cystogastrostomia endoskopowa przeprowadzana jest w USK w Rzeszowie od 9 lat. – Zabiegi wykonujemy z zastosowaniem endosonografu terapeutycznego, pod którego kontrolą lokalizowana jest torbiel lub zbiornik otorbionej martwicy, tłumaczy lek. Robert Staroń, kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych w USK w Rzeszowie. – Następnie przy zastosowaniu specjalnych narzędzi wytwarzana jest przetoka (otwór) z żołądka do światła pseudotorbieli. Przy pomocy specjalnych stentów (protez), zakładanych czasowo dochodzi do połącznia światła pseudotorbieli ze światłem żołądka. Zawartość torbieli stopniowo opróżnia się i drenuje do żołądka. Po upływie 3 miesięcy protezy są usuwane. Istnieje duża szansa, że nie dojdzie do nawrotu. Jeśli jednak torbiel nawróci mamy tzw. plan B, polegający na protezowaniu przewodu Wirsunga z zastosowaniem zabiegu cholangiopankreatografii wstecznej. 

Kateryna pozostanie pod wspólnym nadzorem gastroenterologów z USK w Rzeszowie i z Ukrainy. – Czuję się dobrze. Jestem wdzięczna całemu personelowi. Wszyscy są bardzo życzliwi i pomocni. Wierzę, że dzięki fachowej opiece i trosce, jaką zostałam otoczona, niebawem wrócę do zdrowia. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wacuś emigrantTreść komentarza: Szkoda młodej kobiety, dopiero na starcie w życie. Moja Żona zmarła w tym samym wieku. Mając 28 lat zmarła w związku z urodzinami naszego dziecka. Była Mamą, Żoną, pracownikiem dobrej Wyższej Uczelni w stopniu Doktora, autorką wielu publikacji i prac naukowych. Miała też 28 lat, ale dorobek życiowy większy, niż większość 60-latków. A perspektywy ... !! 28-letnia kobieta!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:58Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: zero.bogTreść komentarza: Nawet w USA dla 28-letniej kobiety pracy jest pod dostatkiem. Zasadniczo - nawet w Polsce z łatwością mogłaby znaleźć zatrudnienie dające Jej szansę na samodzielne życie. Dlaczego WYBRAŁA! bezdomność w USA, gdzie na opiekę zdrowotną nie miała żadnych szans? No cóż. Każdy przeżywa swoje własne życie. Tak, jak sam chce!Data dodania komentarza: 24.02.2024, 08:34Źródło komentarza: Bezdomna skrzypaczka z Rzeszowa nie żyje. Zmarła w ChicagoAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Marszałek Ortyl dawno powinien być usunięty i osądzony za swoją fatalną działalność i nieudolność i nadużycia władzy. Pan Profesor Gutowski jeden z najmądrzejszych lekarzy w Polsce który nie jednemu uratował życie bezinteresownie doradzał był bezprawnie przez mafię pisowską Ortyla oskarżany w anonimach bez podpisu a Sędzia panu Kotuli zabronił wypowiedzi. PIS i eurokołchoz doprowadzał do katastrofy co obecnie widać na przejściach granicznych.Data dodania komentarza: 23.02.2024, 17:17Źródło komentarza: Prof. Gutkowski p.o. dyrektora szpitala MSWiA. Będzie też kandydatem do sejmiku?Autor komentarza: UkrTreść komentarza: Media już ocenił yData dodania komentarza: 22.02.2024, 00:10Źródło komentarza: Śmiertelna galareta w Nowej Dębie. Są wyniki sekcji zwłok zmarłego Iurii N.Autor komentarza: Czytacz hahaTreść komentarza: Hmmm... ruszyli w eskorcie to co sami się eskortowali.Polska język trudna jezykData dodania komentarza: 21.02.2024, 12:12Źródło komentarza: Policjanci z Rzeszowa ratują życie! Pomogli w pilnym transporcie krwiAutor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiem
Reklama
Reklama
Reklama