Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Policjanci zatrzymali 19-latka za oszustwa internetowe. 500 poszkodowanych

Podziel się
Oceń

Ropczyccy kryminalni zatrzymali 19-latka podejrzanego o wystawianie fikcyjnych aukcji internetowych, w których oferował sprzęt elektroniczny i AGD, których w rzeczywistości nie posiadał. Mężczyzna usłyszał zarzut, a prokurator objął go policyjnym dozorem. Sprawa ma charakter rozwojowy.
Policjanci zatrzymali 19-latka za oszustwa internetowe. 500 poszkodowanych
W domu zatrzymanego zabezpieczono kilkanaście kart SIM, służących do oszustwa.

Źródło: KPP Ropczyce

8 listopada 2023 roku do Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach wpłynęło zawiadomienie o oszustwie przy sprzedaży laptopa marki Acer, za kwotę około 3000 zł. Pokrzywdzony mężczyzna poinformował funkcjonariuszy, że na portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę sprzedaży laptopa w atrakcyjnej cenie. Po skontaktowaniu się ze sprzedającym i uzgodnieniu warunków transakcji, przelał na jego konto kwotę 3000 zł. Laptopa jednak nigdy nie otrzymał.

Policjanci rozpoczęli śledztwo w tej sprawie. Niezwłocznie podjęte czynności pozwoliły na ustalenie, że sprawca posługiwał się kilkunastoma numerami abonenckimi zarejestrowanymi na siebie oraz na szereg innych osób, celem ukrycia swojej tożsamości. Za ich pomocą wystawiał fikcyjne aukcje internetowe na portalu OLX, w których oferował sprzęt elektroniczny oraz AGD, których w rzeczywistości nie posiadał. Działał on na terenie miejscowości Świebodzin w woj. lubuskim.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach udali się do Świebodzina. Na miejscu udało się ustalić tożsamość sprawcy. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec. Mężczyzna został zatrzymany przez ropczyckich funkcjonariuszy. W trakcie przeszukania jego miejsca zamieszkania ujawniono kilkadziesiąt sztuk kart SIM, telefony i laptop, za pomocą którego dokonywano oszustw.

Mężczyźnie przedstawiono zarzut z art. 286 § 1 kk, który to czyn zagrożony jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania oraz pozostawania przez podejrzanego w dyspozycji organów ścigania zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci m.in. dozoru Policji.

Dochodzenie jest nadal w toku i pozostaje pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ropczycach. Jak ustalono, również w Komendzie Powiatowej Policji w Świebodzinie prowadzone jest postępowanie przygotowawcze dotyczące popełnienia szeregu oszustw, w których występuje około 500 osób. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Z uwagi na nadchodzący okres przedświąteczny Policja przypomina! Bądźmy wyczuleni podczas dokonywania zakupów w sieci!

Oto kilka wskazówek, które pomogą uniknąć oszustwa podczas zakupów w sieci:

 • Zawsze sprawdzaj opinie o sprzedającym.
 • Nie przelewaj pieniędzy na konto prywatne.
 • Wykorzystuj bezpieczne metody płatności, takie jak PayU czy PayPal.
 • Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, zrezygnuj z transakcji.

Żeby nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów, stosuj środki bezpieczeństwa:

 • nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie),
 • jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz,
 • przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi,
 • nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze,
 • przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms,
 • nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach,
 • stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.

Pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za swoje pieniądze. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać!

PRZECZYTAJ TEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama