Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama Elżbieta Łukacijewska
Reklama Wiktoria Aleksandra Barańska
Reklama Urodziny Pub Spółdzielczy
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Nie żyje prof. Bolesław Fleszar były rektor Politechniki Rzeszowskiej

Podziel się
Oceń

W wieku 90 lat zmarł prof. Bolesław Fleszar, rektor Politechniki Rzeszowskiej, senator I kadencji izby wyższej Parlamentu.
Nie żyje prof. Bolesław Fleszar były rektor Politechniki Rzeszowskiej

Źródło: mat. Politechniki Rzeszowskiej

Bolesław Fleszar urodził się 17 grudnia 1933 roku w Wólce Pełkińskiej. Był wybitnym chemikiem, profesorem nauk chemicznych, specjalistą w zakresie technologii chemicznej. Był również aktywnym działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

- Odszedł od nas zasłużony i ceniony Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń studentów, znakomity Naukowiec w dziedzinie chemii fizycznej, analitycznej i elektrochemii, Twórca rzeszowskiej naukowej szkoły elektrochemicznej, pierwszy Rektor Politechniki Rzeszowskiej wybrany w demokratycznych wyborach, Senator I kadencji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-1991 - przekazał Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego w 1958 roku. Następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel w technikum chemicznym w Rzeszowie. W 1966 roku uzyskał stopień doktora, a w 1972 roku habilitację. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych.

mat. prasowe Politechniki Rzeszowskiej 
mat. prasowe Politechniki Rzeszowskiej 

Od 1960 roku związany był zawodowo z Politechniką Rzeszowską. Kierował Katedrą Chemii Ogólnej i Elektrochemii. W latach 1981–1982 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Został odwołany ze stanowiska za działalność opozycyjną.

Fleszar był zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku został wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie. Od 1988 do 1990 zasiadał w Diecezjalnej Radzie Kultury.

W 1989 roku został wybrany do Senatu I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Reprezentował województwo rzeszowskie. W wyborach parlamentarnych w 1993 roku bez powodzenia kandydował z ramienia BBWR.

Po 1989 roku Fleszar pozostawał aktywny w polityce. Od 2001 roku przez kilka lat związany był z Ligą Polskich Rodzin. Przystąpił do związanego z Radiem Maryja stowarzyszenia „Nasza przyszłość – Polska”. Został też członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: jacekTreść komentarza: Obajtek to mafiozo. Widać to po jego pracy od czasów rodzinnych. Wszystkich okraść, upodlić i udawać świętego. Jeśli ludzie z podkarpacia go wybiorą to ponownie okażą się ludźmi ze średniowiecza.Data dodania komentarza: 26.05.2024, 20:21Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: SzamanTreść komentarza: Wszystkich na front, siedzą na socjalach, nie pracują, tylko imprezy i rozrywki!!! Na upadlinę, bronić kraju!!!Data dodania komentarza: 26.05.2024, 11:17Źródło komentarza: Ukraińcy mieszkający w Polsce wrócą na front?Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: ciemny lud i tak wybierze bo Jarosław kazałData dodania komentarza: 24.05.2024, 16:45Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Wyborcy Podkarpacia nie wybierajcie przyszłych skazanych do parlamentu europejskiego. Czy PiS na Podkarpaciu nie ma już czystych kandydatów z własnego regionu tylko podejrzanych chcących chronić się za immunitetem . Przecież Obajtek nie jest nawet z naszego województwa. Niech kandyduje z Pcimia.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 19:15Źródło komentarza: Daniel Obajtek - kandydat widmo? "Spotkajmy się na Orlenie w Trzcianie"Autor komentarza: lózakTreść komentarza: poczekaj jeszcze 100 lat aż schody staną się zabytkiem to kasa się znajdzieData dodania komentarza: 22.05.2024, 21:13Źródło komentarza: Dotacje na rzeszowskie zabytki na prace konserwatorskieAutor komentarza: ObywatelTreść komentarza: Po co ta Borkowska tak poszła?? Chyba obrażać i poniżać ludzi!! To najlepiej potrafi. Natomiast Skoczylasowi brakuje bardzo dużo. Po pierwsze musi nauczyć się wypowiadać samodzielnie a nie z kartki czytać.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 13:52Źródło komentarza: Aldona Napieracz przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Głogów Młp.
Reklama
Reklama
Reklama