Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nie żyje prof. Bolesław Fleszar były rektor Politechniki Rzeszowskiej

Podziel się
Oceń

W wieku 90 lat zmarł prof. Bolesław Fleszar, rektor Politechniki Rzeszowskiej, senator I kadencji izby wyższej Parlamentu.
Nie żyje prof. Bolesław Fleszar były rektor Politechniki Rzeszowskiej

Źródło: mat. Politechniki Rzeszowskiej

Bolesław Fleszar urodził się 17 grudnia 1933 roku w Wólce Pełkińskiej. Był wybitnym chemikiem, profesorem nauk chemicznych, specjalistą w zakresie technologii chemicznej. Był również aktywnym działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

- Odszedł od nas zasłużony i ceniony Nauczyciel i Wychowawca wielu pokoleń studentów, znakomity Naukowiec w dziedzinie chemii fizycznej, analitycznej i elektrochemii, Twórca rzeszowskiej naukowej szkoły elektrochemicznej, pierwszy Rektor Politechniki Rzeszowskiej wybrany w demokratycznych wyborach, Senator I kadencji Senatu Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1989-1991 - przekazał Damian Gębarowski, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. 

Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Łódzkiego w 1958 roku. Następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel w technikum chemicznym w Rzeszowie. W 1966 roku uzyskał stopień doktora, a w 1972 roku habilitację. W 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk chemicznych.

mat. prasowe Politechniki Rzeszowskiej 
mat. prasowe Politechniki Rzeszowskiej 

Od 1960 roku związany był zawodowo z Politechniką Rzeszowską. Kierował Katedrą Chemii Ogólnej i Elektrochemii. W latach 1981–1982 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Został odwołany ze stanowiska za działalność opozycyjną.

Fleszar był zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku został wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Pamięci gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie. Od 1988 do 1990 zasiadał w Diecezjalnej Radzie Kultury.

W 1989 roku został wybrany do Senatu I kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Reprezentował województwo rzeszowskie. W wyborach parlamentarnych w 1993 roku bez powodzenia kandydował z ramienia BBWR.

Po 1989 roku Fleszar pozostawał aktywny w polityce. Od 2001 roku przez kilka lat związany był z Ligą Polskich Rodzin. Przystąpił do związanego z Radiem Maryja stowarzyszenia „Nasza przyszłość – Polska”. Został też członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama