Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Podziel się
Oceń

W sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w poniedziałek 4 grudnia odbyło się II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru deportowanych w latach 1940-1956 na Sybir i do Kazachstanu.
II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Źródło: powiat rzeszowski

Wydarzenie zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie oraz Wojewodę Podkarpackiego zostało objęte patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego – Marka Sitarza. 

W wydarzeniu wzięli udział sybiracy oraz ich rodziny, przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych i uczniowie szkół podstawowych. 

Uroczystość ta była okazją do wręczenia decyzją Prezesa Zarządu Oddziału licznych odznak honorowych za zasługi dla Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie. Wręczenia dokonał Prezes Rzeszowskiego OZS Pan Józef Sieńko. 

Wśród nagrodzonych osób znalazł się również Senator RP – Józef Jodłowski – były Starosta Powiatu Rzeszowskiego. fot. powiat rzeszowski

Podczas obchodów uroczyście odśpiewano hymn sybiraków, wysłuchano wierszy Swietłany Jurkowskiej – sybiraczki, która wróciła do Polski oraz występu w hołdzie żyjącym Zesłańcom Sybiru, przygotowanego przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu. 

W wyniku czterech wielkich deportacji minimum 330 tys. Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, ponieważ na Sybir wywożone były także osoby pomiędzy tymi czterema deportacjami, m.in. dziesiątki tysięcy były wysyłane do łagrów. 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama