Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
News will be here
Reklama Powiat Rzeszowski
Reklama Centrum Handlowe Respan

II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Podziel się
Oceń

W sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w poniedziałek 4 grudnia odbyło się II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru deportowanych w latach 1940-1956 na Sybir i do Kazachstanu.
II Wojewódzkie Międzypokoleniowe Spotkanie upamiętniające losy Zesłańców Sybiru

Źródło: powiat rzeszowski

Wydarzenie zorganizowane przez Oddział Związku Sybiraków w Rzeszowie oraz Wojewodę Podkarpackiego zostało objęte patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego – Marka Sitarza. 

W wydarzeniu wzięli udział sybiracy oraz ich rodziny, przedstawiciele parlamentarzystów, administracji rządowej i samorządowej oraz służb mundurowych i uczniowie szkół podstawowych. 

Uroczystość ta była okazją do wręczenia decyzją Prezesa Zarządu Oddziału licznych odznak honorowych za zasługi dla Oddziału Związku Sybiraków w Rzeszowie. Wręczenia dokonał Prezes Rzeszowskiego OZS Pan Józef Sieńko. 

Wśród nagrodzonych osób znalazł się również Senator RP – Józef Jodłowski – były Starosta Powiatu Rzeszowskiego. fot. powiat rzeszowski

Podczas obchodów uroczyście odśpiewano hymn sybiraków, wysłuchano wierszy Swietłany Jurkowskiej – sybiraczki, która wróciła do Polski oraz występu w hołdzie żyjącym Zesłańcom Sybiru, przygotowanego przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 im. A. Mickiewicza w Przemyślu. 

W wyniku czterech wielkich deportacji minimum 330 tys. Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, ponieważ na Sybir wywożone były także osoby pomiędzy tymi czterema deportacjami, m.in. dziesiątki tysięcy były wysyłane do łagrów. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: RadekTreść komentarza: Gdy umarł to sobie ludzie o nim przypomnięliData dodania komentarza: 21.02.2024, 04:50Źródło komentarza: Grzegorz Tereszkiewicz - aktywista społeczności LGBT przegrał walkę z rakiemAutor komentarza: SomalTreść komentarza: Podoba mi sieData dodania komentarza: 20.02.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowy system wyświetlaczy i komunikatów głosowych na stacji Rzeszów GłównyAutor komentarza: kacperB4Treść komentarza: Namalujcie/domalujcie wreszcie łacznik sciezki rowerowej na ul. Kopisto na przejsciu dla pieszych pomiedzy salon merca a milhall - chyba ze to ma byc miejsce do czerpania zysków z....Data dodania komentarza: 20.02.2024, 13:02Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: KrzychuTreść komentarza: Co ci ludzie mają w głowach? Kupować mięso z samochodu na targowisku? Mięso powinno być przechowywane w określonych warunkach w lodówce. Na targowisku to można kupić jabłka, ziemniaki i marchewkę. Mięso tylko w sklepie. Zaoszczędzili 2 zł na galarecie...Data dodania komentarza: 18.02.2024, 14:33Źródło komentarza: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska w Nowej Dębie. Zatrzymano dwie osobyAutor komentarza: JanTreść komentarza: Usunie progi na ścieżkach przy wyjazdach z posesji!!!!!!!!!!Data dodania komentarza: 16.02.2024, 20:49Źródło komentarza: Rzeszowskie ścieżki rowerowe pod lupą. MZD rusza z inwentaryzacjąAutor komentarza: AldonaTreść komentarza: Dla mnnie catering to wybawienie bo nie mam czasu na gotowanie, pudełka zamawiam z Cud i Miód . Jedzenie jest smaczne, zdrowe i różnorodne wiec posiłki mi się nie przejadają.Data dodania komentarza: 16.02.2024, 13:18Źródło komentarza: Przetestuj catering dietetyczny w Rzeszowie i rozpocznij przygodę ze zdrowym odżywianiem
Reklama
Reklama
Reklama