Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Uwaga! SMOG wisi w powietrzu! Do mieszkańców Rzeszowa wysłano alerty

Podziel się
Oceń

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców Rzeszowa i pow. rzeszowskiego oraz dębickiego o złej jakości powietrza i SMOG-u.
Uwaga! SMOG wisi w powietrzu! Do mieszkańców Rzeszowa wysłano alerty

Źródło: Greenpeace (zdj. ilustracyjne)

- UWAGA! Dnia 06.12. prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - SMS-y o takiej treści trafiły w środę rano do mieszkańców Rzeszowa oraz powiatów: rzeszowskiego i dębickiego. 

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Rzeszowie poinformował o ryzyku wystąpienia w środę przekroczenia poziomu alarmowego (150 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, powiatu dębickiego.

Według mapy https://aqicn.org/map/rzeszow/pl/ prawie wszystkie stacje w Rzeszowie wskazują stan powietrza jako niezdrowy. Tylko stacja przy ul. ks. Czyża wskazuje stan umiarkowany. SMOG nie występuje tylko od dziś. Od kilku dni w regionie notowane są znaczne przekroczenia jakości powietrza. Przykładowo pyły PM2,5 przekraczane były o 1800 proc. 

Niebezpieczne skutki SMOG-u

Badacze z organizacji HEAL i WHO alarmują, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną śmierci 7 milionów osób rocznie na całym świecie. W tym 230 tysięcy zgonów na raka płuc.

W Polsce smog jest odpowiedzialny za blisko 45 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie. To więcej niż wypadki drogowe, choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Smog skraca życie

Smog nie tylko zabija, ale też skraca życie. Osoby narażone na zanieczyszczone powietrze, żyją rok-dwa krócej niż te, które żyją w czystym środowisku.

Zanieczyszczenia powietrza mogą też prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym:

  • chorób układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), czy zapalenie płuc;
  • chorób układu krążenia, takich jak choroby serca, udar mózgu, czy niewydolność krążenia;
  • chorób nowotworowych, takich jak rak płuc, czy rak jamy ustnej;
  • alergii;
  • problemów z płodnością;
  • zaburzeń pracy wątroby.

Jak walczyć ze smogiem?

Walka ze smogiem to zadanie, które wymaga zaangażowania wielu osób i instytucji. Należy przede wszystkim ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza z transportu, przemysłu i gospodarstw domowych. Do tego celu potrzebne są inwestycje w nowe technologie, takie jak elektryfikacja transportu, czy modernizacja kotłów grzewczych.

Należy też zmienić nawyki społeczne, takie jak ograniczenie korzystania z samochodu, czy ocieplanie domów w sposób przyjazny środowisku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama