Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Cieszanów Rock Festiwal 2024
Reklama
Reklama Powiat Rzeszowski

Pięć osób oskarżonych o nielegalny handel olejem silnikowym i suszem tytoniowym

Podziel się
Oceń

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 5 osobom, podejrzanym o udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Pięć osób oskarżonych o nielegalny handel olejem silnikowym i suszem tytoniowym

Źródło: BiOSG

Jak ustalono, działalność grupy przestępczej trwała od 2012 do 2015 roku. Jej członkowie sprowadzali do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego oraz ponad 23 tony oleju silnikowego. Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy na ustalone rachunki bankowe i finalnie wykonując transfery do podmiotów krajowych i zagranicznych, „wyprali” ponad 2,5 mln euro.

Na trop grupy przestępczej wpadli śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na przełomie 2013/2014 roku. Zatrzymali wtedy transport z tytoniem i zlikwidowali na terenie woj. małopolskiego nielegalną fabrykę oraz magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi (łącznie 10 ton tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego). Dokonano również zatrzymania na gorącym uczynku 5 osób, 2 obywateli RP oraz 3 obywateli Ukrainy. Wobec tych osób w 2015 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

W toku śledztwa zabezpieczono szereg dokumentacji i uzyskano informacje wskazujące, że nielegalny obrót zarówno olejem silnikowym, jak i suszem tytoniowym odbywał się przy udziale podmiotów gospodarczych założonych do tego celu na terenie Polski, Republiki Czeskiej i Słowackiej, a także innych krajów europejskich i afrykańskich, pełniących rolę tzw. słupów. Ustalono szereg rachunków bankowych założonych na te firmy oraz ich właścicieli, które służyły do transferowania środków pieniężnych w celu udaremnienia bądź utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia.

W ramach postępowania mundurowi wykonali także szereg czynności poza granicami Polski. Były to działania realizowane w drodze europejskiego nakazu dochodzeniowego przez organy ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.

W efekcie zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 4 kolejnym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Akt oskarżenia przeciwko 5 osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów jest kolejnym sukcesem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie w walce z przestępczością gospodarczą. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: rzeszowiakTreść komentarza: Nie dziwi ten fakt, ja nawet za kasę nie wszedłbym do tej kałuży!Data dodania komentarza: 21.07.2024, 11:37Źródło komentarza: Miejskie kąpielisko na Żwirowni zamknięte! W wodzie wykryto bakterie coliAutor komentarza: JurekTreść komentarza: Jeszcze długość przyrodzenia należy podać, i wszystkie smęty dadzą radę do Niemiec wyjechać. Instrukcja szczegółowa, nie trafiająca do obywatela.Data dodania komentarza: 19.07.2024, 19:34Źródło komentarza: Straż Graniczna zachęca podróżnych do samodzielnych odpraw na lotniskuAutor komentarza: AdamTreść komentarza: Ile miał lat ten mężczyzna wie ktośData dodania komentarza: 18.07.2024, 18:48Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: Zj3byTreść komentarza: Kolejna ofiara ginocentryzmu i braku opieki psychicznej nad mężczyznami. "Śmieci" mają tyrać do usaranej śmierci i nie dożyć emerytury najlepiej. Ale to baby mają źle na świecie przecież.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 09:26Źródło komentarza: Rzeszów. Dramat na torach. Mężczyzna rzucił się pod pociągAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Nie wiem co w tym pomniku jest kontrowersyjnego uważam, że i tak jest bardzo "wyważony" w swojej treści. Tak to jest jak POLSKA nie upomina się o swoich bestialsko zamordowanych obywateli, a na Ukrainie dalej narracja jest jako narodowościowe niesnaski wręcz incydent wojenny.Data dodania komentarza: 18.07.2024, 07:45Źródło komentarza: W Domostawie stoi już kontrowersyjny Pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]Autor komentarza: BorewiczTreść komentarza: Dziwna ta woda zawsze spływa tam gdzie jest najniżej i nigdy nie płynie pod górę, ale bzdura mój komentarz został rozpoznany jako spamData dodania komentarza: 17.07.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszów pod wodą! Zalane ulice i budynki, nieprzejezdne drogi! [ZDJĘCIA, WIDEO, POSŁUCHAJ]
Reklama
Reklama
Reklama