Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Pięć osób oskarżonych o nielegalny handel olejem silnikowym i suszem tytoniowym

Podziel się
Oceń

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 5 osobom, podejrzanym o udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.
Pięć osób oskarżonych o nielegalny handel olejem silnikowym i suszem tytoniowym

Źródło: BiOSG

Jak ustalono, działalność grupy przestępczej trwała od 2012 do 2015 roku. Jej członkowie sprowadzali do Polski z innych państw UE ponad 200 ton suszu tytoniowego oraz ponad 23 tony oleju silnikowego. Dokonując wpłat gotówkowych, przyjmując przelewy na ustalone rachunki bankowe i finalnie wykonując transfery do podmiotów krajowych i zagranicznych, „wyprali” ponad 2,5 mln euro.

Na trop grupy przestępczej wpadli śledczy z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej na przełomie 2013/2014 roku. Zatrzymali wtedy transport z tytoniem i zlikwidowali na terenie woj. małopolskiego nielegalną fabrykę oraz magazyn wypełniony wyrobami akcyzowymi (łącznie 10 ton tytoniu oraz 4 tony suszu tytoniowego). Dokonano również zatrzymania na gorącym uczynku 5 osób, 2 obywateli RP oraz 3 obywateli Ukrainy. Wobec tych osób w 2015 roku prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

W toku śledztwa zabezpieczono szereg dokumentacji i uzyskano informacje wskazujące, że nielegalny obrót zarówno olejem silnikowym, jak i suszem tytoniowym odbywał się przy udziale podmiotów gospodarczych założonych do tego celu na terenie Polski, Republiki Czeskiej i Słowackiej, a także innych krajów europejskich i afrykańskich, pełniących rolę tzw. słupów. Ustalono szereg rachunków bankowych założonych na te firmy oraz ich właścicieli, które służyły do transferowania środków pieniężnych w celu udaremnienia bądź utrudnienia stwierdzenia ich przestępczego pochodzenia.

W ramach postępowania mundurowi wykonali także szereg czynności poza granicami Polski. Były to działania realizowane w drodze europejskiego nakazu dochodzeniowego przez organy ścigania Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Włoch i Ukrainy.

W efekcie zebrano materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 4 kolejnym osobom zarzutów popełnienia przestępstwa brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego sprowadzenia na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Akt oskarżenia przeciwko 5 osobom oskarżonym o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne sprowadzenie na terytorium kraju wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego oraz zarzutów popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów jest kolejnym sukcesem funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie w walce z przestępczością gospodarczą. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama