Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Centrum Handlowe Respan
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

30 studentów kierunku lekarskiego z Podkarpacia otrzymało stypendia

Podziel się
Oceń

Zarząd Województwa Podkarpackiego zatwierdził listę rankingową wniosków o przyznanie stypendium w ramach nowego programu stypendialnego samorządu województwa, skierowanego do studentów kierunku lekarskiego. Stypendia zostały przyznane 30 osobom.
30 studentów kierunku lekarskiego z Podkarpacia otrzymało stypendia

Źródło: archiwum UMWP

Wnioski można było składać od 8 do 17 listopada. Łącznie wpłynęło 38 podań. Wszystkie zostały ocenione pozytywnie pod względem formalnym. Zgodnie z regulaminem, oceny merytorycznej dokonała komisja stypendialna, która wzięła pod uwagę kryteria ustalone w programie. W pierwszej kolejności komisja rekomendowała wnioski z kierunku lekarskiego z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz te złożone przez studentów, którzy studiują poza Podkarpaciem, ale mają stałe miejsce zamieszkania na terenie województwa podkarpackiego.

Ostatecznie na liście rankingowej zatwierdzonej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego znalazły się 24 osoby z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz sześciu studentów z innych uczelni w kraju: z Wrocławia, Lublina, Opola, Torunia, Katowic i Białegostoku. Z grupy 30 osób, które zakwalifikowały się do otrzymania stypendium, aż 28 mieszka na Podkarpaciu, a tylko dwie są z województwa małopolskiego, ale studiują na Uniwersytecie Rzeszowskim.

-Bardzo nas cieszy to, że stypendyści, którzy w zdecydowanej większości mieszkają na Podkarpaciu, wybrali różne specjalizacje, w różnych szpitalach wojewódzkich na terenie całego regionu. To oznacza, że wzmocnią kadrę lekarską w zrównoważony sposób, na czym nam najbardziej zależało – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

A rozkład specjalizacji pierwszego wyboru, które wskazali studenci, przedstawia się następująco:

  • anestezjologia i intensywna terapia – 6
  • neurologia – 6
  • psychiatria – 5
  • choroby wewnętrzne – 4
  • neonatologia – 3
  • radiologia i diagnostyka obrazowa – 3
  • chirurgia ogólna – 2
  • kardiochirurgia – 1

Stypendia zostały przyznane dla czterech studentów VI roku, 14 studentów V roku oraz dla 12 studentów IV roku.

- Chcemy jak najszybciej rozpocząć podpisywanie umów ze studentami. Wiemy, jak ważny jest dla nich czas, gdyż niektórzy są na płatnych studiach, muszą opłacić czesne, więc stypendium na pewno bardzo im się przyda – mówi Barbara Pelczar - Białek, dyrektor departamentu Edukacji, Nauki i Sportu UMWP.

Stypendia przyznawane są w ramach programu „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. Program skierowany jest do studentów kierunku lekarskiego, którzy po ukończeniu studiów zobowiążą się do pracy w jednej z deficytowych specjalizacji w jednym ze szpitali wojewódzkich na terenie województwa podkarpackiego. Wysokość stypendium wynosi 3 tysiące złotych miesięcznie.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama