Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama Transhen Ropczyce, wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Sposób „na Ministerstwo Finansów”. IAS ostrzega przed próbą wyłudzenia

Podziel się
Oceń

Oszuści próbują wykraść dane na coraz to nowsze sposoby – tym razem, podszywając się pod Ministerstwo Finansów. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie przestrzega i proponuje jak się przed nimi ustrzec.
Sposób „na Ministerstwo Finansów”. IAS ostrzega przed próbą wyłudzenia

Źródło: IAS Rzeszów

W ostatnim czasie do podatników w Polsce zaczęły docierać fałszywe e-maile z informacją o zwrocie nadpłaconego podatku za 2022 rok. Nadawca podaje, że zwrot został już przygotowany, a by go odebrać, wystarczy zalogować się w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Przykład fałszywego e-maila, źródło: IAS Rzeszów

Jednak po kliknięciu link zawarty w wiadomości, podatnik jest kierowany na stronę, która nie żadnego związku z opisaną instytucją. Wizualnie zaprojektowana tak, aby wyglądać jak prawdziwa strona Ministerstwa Finansów, ma na celu zwabić podatników. Fałszywa wiadomość zawiera logo Ministerstwa Finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres Ministerstwa Cyfryzacji. Jednak jak zastrzega IAS: 

– Tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne. Oszuści próbują w ten sposób uzyskać dane kont bankowych oraz kart płatniczych podatnika – przestrzega Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie. – Prosimy o zachowanie ostrożności i nieotwieranie linków z podejrzanej korespondencji, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości – dodają.

Link już kliknięty – co teraz?

Oszuści często stosują różne techniki, aby uwiarygodnić swoje wiadomości. Dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i sprawdzić, czy wiadomość, którą otrzymaliśmy, jest prawdziwa. Co jednak gdy oszust uzyska dostęp do naszych danych? W takiej sytuacji IAS zaleca podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji.

Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody wyłudzania danych osobowych i finansowych, dlatego tak ważne jest, aby zachować ostrożność i nie klikać w linki zawarte w podejrzanej korespondencji.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: WikiTreść komentarza: I po co były jakieś uchwały o swoich kandydatach robić? PO się ośmieszyła tylkoData dodania komentarza: 29.02.2024, 22:09Źródło komentarza: PO rezygnuje z własnego kandydata na rzecz Konrada FijołkaAutor komentarza: lózakTreść komentarza: chwila strachu, obetną ci kohones i już za darmo jeździsz w Dzień KobietData dodania komentarza: 29.02.2024, 19:35Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: JArekTreść komentarza: Dyskryminacja, nawet w autobusieData dodania komentarza: 28.02.2024, 22:47Źródło komentarza: Rzeszowski Dzień Kobiet: Kurs zabytkowym autobusem i muzyczne perły w Rzeszowskich PiwnicachAutor komentarza: kkkTreść komentarza: kierowca tira, najmądrzejszy w całej wsiData dodania komentarza: 28.02.2024, 17:57Źródło komentarza: Leszczawa Dolna: Ciężarówka dachowała po sforsowaniu barierekAutor komentarza: MagdaTreść komentarza: Gdzie ten brutalny atak? Brutalny atak to jest rzucić się na kogoś z pięściami i tłuc go konkretnie. Tu widzę tylko popchnięcie, owszem została użyta siła ale brutalny atak? BUHAHAHAHAHAHAData dodania komentarza: 28.02.2024, 10:18Źródło komentarza: Brutalny atak na kontrolerkę biletów w autobusie linii 47 w Rzeszowie! [WIDEO]Autor komentarza: rudniokTreść komentarza: przeczytaj tekst ze zrozumieniem a potem głupio komentujData dodania komentarza: 27.02.2024, 19:42Źródło komentarza: Problemy mieszkańców Rudnej Wlk. Były komisarz Świlczy zredukował kursy linii 8
Reklama
Reklama
Reklama