Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Posłowie KO o Braunie: nie jest ani Polakiem, ani patriotą, ani katolikiem

Podziel się
Oceń

Po wtorkowym skandalu z udziałem rzeszowskiego posła Konfederacji Grzegorza Brauna, w środę przed jego biurem poselskim, politycy Koalicji Obywatelskiej odnieśli się do tego karygodnego zdarzenia.
Posłowie KO o Braunie: nie jest ani Polakiem, ani patriotą, ani katolikiem
Posłowie KO: Krystyna Skowrońska, Joanna Frydrych i Marek Rząsa odnieśli się w środę do karygodnego czynu Grzegorza Brauna.

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

W środę przed biurem poselskim Grzegorza Brauna, parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej odnieśli się do skandalicznego zachowania rzeszowskiego posła Konfederacji. Przypomnijmy, że we wtorek, kiedy na sali plenarnej w Sejmie trwał cykl pytań zadawanych do premiera Donalda Tuska, który przed południem wygłosił expose, na sejmowych korytarzach doszło do niespotykanej burdy. Grzegorz Braun, chwytając za gaśnicę proszkową, zgasił świecie chanukowe palące się na terenie zarządzanym przez Kancelarię Sejmu. Poseł został natychmiast wykluczony z obrad Sejmu. Po obejrzeniu nagrania z monitoringu sejmowego przez prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie) poseł Braun został ukarany odebraniem połowy uposażenia poselskiego na 3 miesiące i całości diety poselskiej na pół roku. Za głosowali wszyscy wicemarszałkowie poza wicemarszałkiem Bosakiem (ten się wstrzymał). To - wedle słów marszałka Sejmu - najwyższy wymiar kary, jaki przewidują polskie przepisy.

- Poprzez swoje wtorkowe zachowanie, poseł Braun udowodnił, że nie ma szacunku ani do tego wielowiekowego dziedzictwa, ani do działalności wspomnianych osób. Co więcej, polityk pokazał też tym samym, że kompletnie nie dba o to, w jaki sposób Polska może być przez jego postawę postrzegania na arenie międzynarodowej, bądź też jak zantagonizowanym krajem może się stać - pisze w swoim tekście historyk i dziennikarz Halo Rzeszów Krystian Propola. 

Marek Rząsa: Grzegorz Braun dopuścił się naruszenia świętości

- Wczoraj po raz pierwszy w historii wolnej, demokratycznej Polski, w gmachu Sejmu doszło do skandalicznego wydarzenia. Jeśli sięgać pamięcią, to ostatnie takie wydarzenia miały miejsce przed wojną i w 1968 roku, kiedy w polskim parlamencie to również te same siły nacjonalistyczne, narodowe, można też powiedzieć w pewnym sensie faszystowskie, doprowadzały do wydarzeń, których świadkami byliśmy niestety wczoraj - mówił Marek Rząsa, poseł Kolacji Obywatelskiej z Przemyśla. - Pamiętamy antysemicką nagonkę wywołaną przez konserwatywną, nacjonalistyczną część ówczesnej władzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wczorajszy skandaliczny wybryk Grzegorza Brauna, w którym dopuścił się naruszenia pewnej świętości, bo dla każdego narodu ich tradycje religijne, tradycje związane z wiarą, są świętością, tak jak dla katolików tradycją są święta Bożego Narodzenia - argumentował.  Poseł Rząsa zauważył też, że jego zdaniem, Braun "nie jest ani Polakiem, ani patriotą, ani katolikiem". - Cieszę się, że arcybiskup Grzegorz Ryś bardzo jasno wczoraj powiedział, że polscy katolicy wstydzą się tego co zrobił poseł Konfederacji". 

Posłanka Krystyna Skowrońska: Podkarpacie nie zasługuje na takiego posła jak Braun 

- Potępiamy jako posłowie demokratycznej opozycji wszystkie działania antyrasistowskie, które nie służą naszemu społeczeństwu. W tym przypadku Braun wielokrotnie zasłynął z tego, że zachowywał się nie tak, jak powinien się zachowywać poseł - powiedziała Krystyna Skowrońska. Jej zdaniem "Braun wywołał skandal międzynarodowy". - Wszystkim zależy na tym, aby Polska miała dobre stosunki ze wszystkimi państwami. Doskonale wiemy, że w Rzeszowie i na Podkarpaciu razem koło siebie mieszkali sąsiedzi: Żydzi i Polacy. I do takich incydentów nie dochodziło. Zawsze tam, gdzie Polak mógł pomóc w imię najważniejszych interesów, zdrowia i życia - pomagał. A ten incydent? Był skandaliczny - uzupełniała. 

Zamach na Konstytucję

- Zachowanie posła Grzegorza Brauna było haniebne i niestety godziło w wolności i prawa człowieka i obywatela. Godziło w Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej - zauważyła posłanka Joanna Frydrych. - Pozwolę sobie przytoczyć art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która mówi, że "przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych". Artykuł 53 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mówi, że "każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii. Wolność religii obejmuje wolność wyznania, wyznania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie, lub z innymi, publicznie lub prywatnie swojej religii przez ujawnianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie.". I te dwa artykuły zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej zostały naruszone - powiedziała. 

Wicemarszałek Bosak powinien stracić stołek?

Politycy Koalicji Obywatelskiej argumentowali w środę, że prokuratura z urzędu wszczęła postępowanie przeciwko Braunowi. Zawiadomienia złożone przez Kancelarię Sejmu mają zostać połączone w jedną sprawę. Politycy KO mają też wątpliwości co do działania wicemarszałka Sejmu z Konfederacji Krzysztofa Bosaka. - Nie potrafił powstrzymać posła Brauna po skandalicznym zachowaniu i zgaszeniu mantry, dopuszczając go do głosu (na mównicy sejmowej - przyp. redakcja). To było zachowanie również, które wymaga wyjaśnienia. Nie mamy tolerancji dla zachowań ksenofobicznych, rasistowskich i dzielących ludzi - mówiła Skowrońska. Marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że jeżeli Konfederacja nie wykluczy Brauna ze struktur swojego klubu poselskiego, to Bosak rzeczywiście może stracić fotel wicemarszałka Sejmu. 

Przed biurem Konfederacji w Rzeszowie politycy KO zaapelowali do wyborców Grzegorza Brauna, aby "zweryfikowali swoją decyzję i odpowiedzieli sobie na pytanie, czy faktycznie zgadzają się z takimi zachowaniami". 

Spięcie z pracownikami Brauna

Na koniec konferencji prasowej doszło do potyczki słownej przedstawicieli Konfederacji: Teresy Pomocnik i Wiesław Walat z parlamentarzystami KO. 

- To się nie mieści ani w dziesięciu przykazaniach, które powinny być dla nas obowiązujące, ani w zwykłych, takich uniwersalnych zasadach dotyczących funkcjonowania w społeczeństwie. My tego nie rozumiemy. Trudno nam mieć do tego szacunek - tymi słowami chciał zakończyć konferencję Marek Rząsa.

- Koalicja Obywatelska ma teraz za ministrów posłów, którzy łazili po kościołach i zakłócali... - zaczął Walat, chcąc zapewne nawiązać do zakłócania mszy świętych, przez osoby powiązane z dzisiejszą władzą. - Państwo nie jesteście dziennikarzami - przerywał Rząsa. - Jeżeli papież spotkał się z Żydami i powiedział, że to są nasi bracia, to proszę tak się zachowywać, jak wskazuje religia, jak wskazuje papież - mówiła stanowczo Skowrońska. 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu Autor komentarza: POG Treść komentarza: Oszukał wyborców. Po co startował jak mu to w planach na przyszłość nie pasowało. Przynajmniej skończył by na wyjaśnieniu że z powodów osobistych a nie infantylnym tłuczeniem że po 2 kadencjach (skąd wie czy by go wybrali) będzie mu trudno na rynek pracy wrócić. Oszust, niepoważny człowiek i tyle w temacie! Data dodania komentarza: 16.06.2026, 10:05 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama