Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama jak głosować w Rzeszowie
Reklama Powiat Rzeszowski

Rosyjska siatka szpiegowska rozbita. Skazani planowali zamach

Podziel się
Oceń

We wtorek (19 grudnia) Sąd Okręgowy w Lublinie skazał 14 osób za szpiegostwo na rzecz Rosji. Oskarżeni, obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy, planowali wysadzić pociągi z pomocą militarno-humanitarną dla Ukrainy.
Rosyjska siatka szpiegowska rozbita. Skazani planowali zamach

Źródło: fot. archiwum

Według ustaleń prokuratury, współprowadzonych z ABW, siatka szpiegowska działała na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego od stycznia do marca 2023 roku. Jej członkowie zbierali informacje o infrastrukturze krytycznej w Polsce, monitorowali przejazdy transportów z pomocą o charakterze militarno-humanitarnym dla Ukrainy oraz  planowali wykolejanie pociągów kierujących się do Ukrainy za pomocą ładunków wybuchowych.  Groziło im za to do 10 lat więzienia. 

Oskarżeni zostali zatrzymani w marcu 2023 roku. Wszyscy przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że 14 oskarżonych jest winnych szpiegostwa na rzecz Rosji, tym samym działając przeciwko interesom Polski. Proces dwóch kolejnych podejrzanych, będzie się toczyć odrębnie. Maksym L. i Uladzislau P. cofnęli wniosek o wydanie wyroku bez rozprawy, dlatego ich sprawa będzie rozpoznana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nie chcą się oni dobrowolnie poddać karze, a tym samym ich proces będzie bardziej skomplikowany i może potrwać dłużej.

Wyrok dla szpiegów

Lubelski sąd skazał 13 obcokrajowców na kary od trzynastu miesięcy do sześciu lat pozbawienia wolności. Przyznane grzywny wynoszą od 1 tys. do 15 tys. zł. i równowartości przepadku uzyskanych korzyści majątkowych. Oskarżeni poddają się każe dobrowolnie. 

Wśród skazanych jest również 17-latek z ukraińskiego Czernihowa, Artur M., który był nieletni w czasie popełniania zarzucanego mu czynu. Wobec niego zastosowano więc środki przewidziane w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Jarosław Kowalski podkreślił, że oskarżonym zarzucone zostało popełnienie przestępstwa szpiegostwa, a także w znacznej części działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodał również, że działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: nigdy więcej pis !!! myślący i rozsądni rzeszowianie głosują na Konrada FijołkaData dodania komentarza: 19.04.2024, 16:37Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Ale sobie Pan prezydent strzał w kolano zrobił przed wyborami, dziękujemy już temu panu, wystarczy tego dziadostwa. Narzekano na Pana Ferenca ale za jego kadencji to by było nie do pomyślenia!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 20:41Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogiAutor komentarza: głosuje bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybrać między dżumą a cholerą to wybieram ... grypę czyli głosuję na szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski. brawo J. Strojny któremu udało się zebrać ludzi nie związanych z politykami. samorząd to władza mieszkańców a nie polityków z Warszawy, Białegostoku, Gdańska czy Krakowa.Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:31Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: głosuję bo mam prawoTreść komentarza: jeśli mam wybierać między dżumą a cholerą to wybieram grypę ... czyli głosuję ma szumnego aby wreszcie po 20 latach rozbić układ rzeszowski tak jak to chce zrobić Jacek Strojny . brawo nowy radny WróbelData dodania komentarza: 18.04.2024, 16:42Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: NIE GŁOSUJE NA FIOŁKATreść komentarza: Jak to jest że hala na Podpromiu dla dwóch drużyn i możliwości eventowych wciąż nie doczekała się modernizacji i rozbudowy a dla Garstki kibiców z Resowi spadającej do drugiej ligi, Konrad Fiołek i jego radni będą budować wielki stadion ucinając pieniądze z poprawy dróg i skrzyżowań. To wszystko mimo korków i brak miejsc parkingowych. Za to stawka za parkowanie w centrum miasta znów wzrosła. Stadion żużlowy i piłkarski nie spełnią wymogów i zamiast dołożyć do tego 3mln zł oni wolą wyrzucić w błoto prawie 200mln na stadion który będzie świecił pustkami zarówno dla lekkoatletyki jak i rozgrywek 3 ligi dla Resowi. Był skłonny oddać nawet deweloperom za psie pieniądze warta miliony działkę z Placu Balcerowicza. Skandal! Fiołek marnotrawi finanse publiczne dla kolegów kiboli i rozdaje mienie miasta deweloperom pod stołem. Dość! RZESZÓW DAJE CZERWONĄ KARTKĘ FIOŁKOWI W WYBORACH!Data dodania komentarza: 18.04.2024, 11:04Źródło komentarza: Żółta kartka dla Fijołka. Oby nie było czerwonej [OPINIA]Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: Przecież to dostawka Pisu ,więc wszystko jasneData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:33Źródło komentarza: Razem dla Rzeszowa świętuje - ich głos będzie znaczący
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama