Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Rosyjska siatka szpiegowska rozbita. Skazani planowali zamach

Podziel się
Oceń

We wtorek (19 grudnia) Sąd Okręgowy w Lublinie skazał 14 osób za szpiegostwo na rzecz Rosji. Oskarżeni, obywatele Białorusi, Rosji i Ukrainy, planowali wysadzić pociągi z pomocą militarno-humanitarną dla Ukrainy.
Rosyjska siatka szpiegowska rozbita. Skazani planowali zamach

Źródło: fot. archiwum

Według ustaleń prokuratury, współprowadzonych z ABW, siatka szpiegowska działała na terenie województw lubelskiego i podkarpackiego od stycznia do marca 2023 roku. Jej członkowie zbierali informacje o infrastrukturze krytycznej w Polsce, monitorowali przejazdy transportów z pomocą o charakterze militarno-humanitarnym dla Ukrainy oraz  planowali wykolejanie pociągów kierujących się do Ukrainy za pomocą ładunków wybuchowych.  Groziło im za to do 10 lat więzienia. 

Oskarżeni zostali zatrzymani w marcu 2023 roku. Wszyscy przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Sąd Okręgowy w Lublinie uznał, że 14 oskarżonych jest winnych szpiegostwa na rzecz Rosji, tym samym działając przeciwko interesom Polski. Proces dwóch kolejnych podejrzanych, będzie się toczyć odrębnie. Maksym L. i Uladzislau P. cofnęli wniosek o wydanie wyroku bez rozprawy, dlatego ich sprawa będzie rozpoznana na zasadach ogólnych. Oznacza to, że nie chcą się oni dobrowolnie poddać karze, a tym samym ich proces będzie bardziej skomplikowany i może potrwać dłużej.

Wyrok dla szpiegów

Lubelski sąd skazał 13 obcokrajowców na kary od trzynastu miesięcy do sześciu lat pozbawienia wolności. Przyznane grzywny wynoszą od 1 tys. do 15 tys. zł. i równowartości przepadku uzyskanych korzyści majątkowych. Oskarżeni poddają się każe dobrowolnie. 

Wśród skazanych jest również 17-latek z ukraińskiego Czernihowa, Artur M., który był nieletni w czasie popełniania zarzucanego mu czynu. Wobec niego zastosowano więc środki przewidziane w ustawie o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Jarosław Kowalski podkreślił, że oskarżonym zarzucone zostało popełnienie przestępstwa szpiegostwa, a także w znacznej części działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodał również, że działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama