Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Nie ma już śluzy dla autobusów w centrum Rzeszowa. We wtorek ją usunięto

Podziel się
Oceń

Miasto zlikwidowało jedną ze śluz autobusowych na al. Piłsudskiego w centrum miasta. Uruchomione w 2015 roku rozwiązanie nie spełniło swojej roli.
Nie ma już śluzy dla autobusów w centrum Rzeszowa. We wtorek ją usunięto
Po śluzie nie ma już śladu.

Źródło: Łukasz Kotulak/Halo Rzeszów

Na al. Piłsudskiego, przy centrum handlowym Ameryka, w 2015 r. za urzędowania prezydenta Tadeusza Ferenca, postawiono dodatkową sygnalizację świetlną. Oprócz znanych wszystkim standardowych sygnalizatorów, pojawił się dedykowany kierowcom miejskich autobusów, sygnalizator buspasa. 

Jak mówił wówczas Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, pojazdy komunikacji miejskiej mogły poprzez buspasy ominąć korek i wysforować się na czoło grupy samochodów czekających na zmianę światła. Sygnalizator świetlny przeznaczony dla pojazdów komunikacji miejskiej zezwalał na wyjazd poza światła na kilkanaście sekund przed innymi pojazdami. Dzięki temu autobus wiozący kilkadziesiąt osób miał ominąć korek i zająć dalej odpowiedni pas, jadąc na Rondzie Dmowskiego w lewo, prosto lub skręcić w ul. Marszałkowską. 

Niestety z biegiem czasu okazało się, że dedykowany buspas na tej śluzie notorycznie blokowany był przez innych kierowców samochodów osobowych, zwłaszcza tych skręcających w prawo na rondzie. Dodatkowym problemem było też tamowanie ruchu znajdującego się przy śluzie przystanku MPK. I tak z czasem nikt o śluzie nie pamiętał, a dodatkowe światła stały się wyznacznikiem dłuższych korków.

Sytuacja zmieniła się we wtorek (19.12.). Wtedy to śluzę, czyli cały sygnalizator, zlikwidowano. - Powstała przed wieloma laty śluza w rzeczywistości się nie sprawdziła - mówi nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. - Kierowcy MPK sygnalizowali, że to rozwiązanie praktycznie nie funkcjonuje - dodał urzędnik. 

Zdaniem Ratusza, trwająca na Rondzie Dmowskiego przebudowa skrzyżowania, polegająca na budowie nowych przejazdów rowerowych i wymianie sygnalizatorów, była także powodem podjęcia przez Miejski Zarząd Dróg o usunięciu śluzy z al. Piłsudskiego. - Miasto nie poniosło żadnych kosztów związanych z likwidacją śluzy - słyszymy w Ratuszu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Napisz komentarz
Komentarze
rzeszownianin 21.12.2023 02:07
To może poza tematem, ale dlaczego na każdym skrzyżowaniu usunięto sekundniki lub je wyłączono? Policja miała za mało mandatów za przejazd na czerwonym? One bardzo ułatwiały poruszanie się po mieście, nawet dla tych łbów z RLA czy RPZ/RPR/RSR/RBR itp, nawet te wiechy potrafiły wrzucić jedynkę 3 sekundy przed i normalnie ruszyć, a teraz?

Zygmunt 20.12.2023 23:15
No to jeszcze zlikwidować nowe światła na Krakowskiej, raz że tworzą się gigantyczne korki w obu kierunkach, to dodatkowo kto wymyślił aby na początku pasa rozbiegowego dać światła przy 30% nachyleniu drogi w tamtym miejscu - mowa tu o włączających się do ruchu z ulicą Krakowską w kierunku centrum. Kto tam jeszcze nie jechał a lubi adrenalinę to polecam.

mieszkanka miasta 20.12.2023 17:31
Nie zdawała egzaminu z kilku przyczyn a jedną jest nieprzestrzenie ciagłej linii przystanku przez kierowców pojazdów osobowych. Drugą jest fakt że linia ciagła powinna być poprowadzona aż do sygnalizacji po trzecie jeżeli to nie pomaga wystarczyło postawić gumowe pachołki które problem by rozwiazały po czwarte zbyt krótki czas świecenia się sygnalizacji trzałki dla autobusów by ten miał możliwość zmiany pasa ruchu na dogodny do jazdy. Czwarte zła kolejność sygnalizacji swiatła - przy Ameryce zaświecają się pierwsze a potem przy rondzie a powinno być odwrotnie żeby najpierw ruszały auta z przodu tak by autobus miał możliwość właczenia się do ruchu nawet w dużym korku. Wystarczy słuchać i mieć chęci a każdą sytuację da się rozwiązać.

Obsrywator 20.12.2023 12:53
A to nie można było wyegzekwować na kierowcach stosowania się do oznakowania, tylko likwidować możliwość przejazdu autobusu przez 3 pasy. Ciekaw jestem jak teraz powiekszą się korki kiedy już nikt nie musi ustąpić miejsca dla autobusu?

Ludź 20.12.2023 14:10
Przecież ta śluza była również prawoskretem więc od początku niczemu nie służyła

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: będą odganiać ruskich różańcemData dodania komentarza: 22.04.2024, 20:33Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: Kazimierz SikoraTreść komentarza: Kurier Błażowski nr 195 grudzień 2023. pdf Monument w Rzeszowie. Motto: Upamiętnia wydarzenia i ich ofiary – inspiratorzy jego budowy przypisali mu ideę (obecną w treści jego imienia) w niezgodzie z prawdą historyczną. Wydarzenia Ropczyckie poprzedzi- ły Wielki Strajk Chłopski z 16-25 sierpnia 1937 r. (obszernie opisany w Internecie) – wydarzenia przykre dla nas wszystkich. Wynikiem licz- nych starć buntujących się chłopów były ofiary – 44. zabitych, wielu ran- nych i ok. pięciu tys. aresztowanych. W poprzednim Kurierze (nr 194) cy- tuję aut. Grażyna Woźna – „inspira - torami powstania ropczyckiego byli prowokatorzy ludowi oraz komuniści nielegalnie działający w strukturach partii chłopskich i Związku Młodzie- ży Wiejskiej Wici”. Moim zdaniem (K.S.) i zdaniem wielu,, Wydarzenia ropczyckie” i,,Wielki Strajk”, były sa- moistnym buntem chłopskim. Jeżeli brali w nich udział nieliczni komu- nizujący chłopi, to nie oni byli solą tych pamiętnych wydarzeń. Tutaj myśl ks. Mieczysława Malińskiego w,, Życiorysie Karola Wojtyły” str. 13 (wyd. I.) -,, … . Czytaj wprowadzenie w Kurierze Błażowskim nr 194 listopad 2023.pdfData dodania komentarza: 21.04.2024, 16:59Źródło komentarza: Waldemar Szumny z PiS. Rzeszowski pomnik powinien zostaćAutor komentarza: wieslawTreść komentarza: Czy Maryja POTRZEBOWAŁA kiedykolwiek jakichś wojowników ? Ludzie opamiętajcie się, mówię to do tych wierzących. Ci wojownicy sprawiają wrażenie mafii rosyjskiej która ochraniała w latach dziewięćdziesiątych każdy lokal gastronomiczny lub sklep. Czy wam się te mózgi zupełnie polasowały?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 13:12Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: 2137Treść komentarza: XDData dodania komentarza: 20.04.2024, 12:28Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: franek kimonoTreść komentarza: Ciekawy jestem czy ci " wojownicy" maryi" tak licznie zgłoszą się do poboru wojskowego w razie zagrożenia ze strony rosji :):)Data dodania komentarza: 20.04.2024, 11:46Źródło komentarza: Wojownicy Maryi maszerują przez Rzeszów! [FOTO]Autor komentarza: BlaTreść komentarza: A jak robią drogi i leją asfalt w listopadzie, grudniu bo inaczej pieniądze by przepadły to wtedy nie musi być odpowiednich warunków i temperatury? A poza tym można takie rzeczy robić w godz 10-14 bo wtedy jest najmniejszy ruch - wszyscy już dojechali do pracy i jeszcze nie zaczęli z niej wyjeżdżać. Tęgie głowy z miasta które zwie się "stolicą innowacji" nie mają badań kiedy się ruch zmniejsza po porannym szczycie?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 00:09Źródło komentarza: Potężne korki. W godzinach szczytu remontują drogi
Reklama
Reklama
Reklama